Amazon şirketin bilgilendirme yapmadığı iddiasıyla Perşembe günü açılmış bir toplu davayla karşı karşıya. Amazon Git Müşteriler, New York City konumunda kaydedildiklerini söylediler. Davaya göre Amazon, Biyometrik Kimlik Bilgileri Kanunu 2021’de geçti ve tüm New York City kuruluşlarının müşterilere veya ziyaretçilere biyometrilerinin kaydedildiğini bildiren bir işaret asmasını zorunlu kılıyor.

Davacı Rodriguez Perez, Gizmodo’nun gördüğü davada, 7 Şubat 2023’te Amazon’a bir mektup göndererek şirkete 80 Pine Caddesi’ndeki Amazon Go mağazasında göze çarpan bir tabela olmadığını bildirdiğini iddia ediyor. Müşterileri bilgilendiren bir tabela asmadan müşterilerin biyometrik tanımlayıcı bilgilerini toplayarak mağazaya bunun belediye yasalarını ihlal ettiğini bildirdiğini iddia ediyor. Dava, Perez’in şirketin mektubuna yanıt vermediğini ve kapının hemen dışına bir tabela asılmadığını iddia ediyor.

Şikayet Edildi Rodriguez Perez – Amazon ile GMG Editörü Scribd’de

Amazon iddiaları reddediyor ve bir sözcü, Gizmodo’ya e-postayla gönderilen bir açıklamada, “Mağazalarımızın hiçbirinde yüz tanıma teknolojisi kullanmıyoruz ve aksi yönde öne sürülen iddialar yanlıştır” dedi. Sözcü, “Yalnızca Amazon One’a kaydolmayı seçen ve avuçlarını Amazon One cihazının üzerine getirerek tanımlanmayı seçen alışveriş yapanların avuç içi biyometrik verileri güvenli bir şekilde toplanır ve bu kişilere kayıt işlemi sırasında uygun gizlilik açıklamaları sağlanır. . Müşteri, avuç içi kullanılarak tanımlanmayı seçtiklerinde her zaman kontrol sahibidir.”

Amazon, 2019’da New York City’de, müşterilerin kasaya gitmeden veya bir kasiyerle uğraşmadan alışveriş yapabilecekleri ve mağazadan kolayca ayrılabilecekleri bir yer olarak pazarlayan teslim al mağazasını açtı. Şirket, tüketicilerin “sanal alışveriş sepetlerini” izlemek için bilgisayar görüşü, derin öğrenme algoritmaları ve sensör füzyonu kullandığını, alışveriş sepetlerine bir ürün koyduklarında not almak veya kaldırırlarsa sekmeden çıkarmak için kullandığını söylüyor.

Müşteriler bir e-postayı tarayarak mağazaya girebilirler. QR kod Amazon uygulamalarında, hesaplarına bağlı kredi kartlarını tarayarak veya avucunu Amazon hesabına da bağlı olan tarayıcının üzerine getirip tarayarak. Dava, mağazanın müşterilerinin vücut şekline ve büyüklüğüne göre takip ederek biyometrik bilgilerini elde etmeye ve mağazadan ayrılana kadar hareketlerini analiz etmeye devam ettiğini iddia ediyor.

Perez, Amazon’un 13 Mart’ta bir işaret koymasına rağmen bunun yanıltıcı ve yanlış olduğunu, çünkü “Amazon’un biyometrik tanımlayıcı bilgileri dönüştürdüğünü ve sakladığını açıklayamadığını” iddia ediyor. Daha da kötüsü, işaret, müşterilere, Amazon Go mağazaları biyometrik tanımlayıcı bilgileri toplasa bile, Amazon Go mağazasına girmek için Amazon One avuç içi tarayıcıyı kullanmadıkları sürece Amazon’un onlar hakkında biyometrik tanımlayıcı bilgileri toplamayacağını bildiriyor.

Yasaya göre, ihlal edenlerin şikayetin yapılmasından sonra 30 günü var, aksi takdirde ağır cezalar ve davalarla karşı karşıya kalabilirler. Şirketin ihlalde bulunduğu tespit edilirse, her bir ihlal için 500$’a kadar, her ihmalkar satış ihlali için 500$’a kadar ve her kasıtlı veya dikkatsiz satış ihlali için 5.000$’a kadar karşı karşıya kalacaktır.

Davada, Perez’in jüri tarafından yargılanmasını talep ettiği ve kendisi ve “Amazon tarafından hakları ihlal edilen diğer Amazon müşterileri” için tazminat talep ettiği belirtiliyor.

Düzeltme 16.03.2023 17:14 ET: Önceki bir ayetbunun iyonu hikaye Amazon’un suçlandığını söyledi New York şehrinin f’sini ihlal etmekasal rtanıma yasası, ne zaman şehrin b demesi gerekirdiiyometrik sgözetim lah.genel-7