Başıboş kripto borsası FTX, müşterileri ve yatırımcıları bir bütün haline getirmek için gereken fonları telafi etmeye çalışırken, Bölüm 11 iflasının miazmasıyla mücadele ederken, şirket şimdi eski CEO Sam Bankman-Fried ve beş kişiye yaklaşık 3,2 milyar dolar aktarıldığını söylüyor. çöküşten önce yakın çevresinin diğer üyeleri.

Çarşamba günü geç saatlerde FTX, en son iflas mahkemesi başvurularından yürütme ödemeleri hakkında daha fazla bilgi sağladı. İçinde basın bülteniFTX, Bankman-Fried’in ödemelerde ve kredilerde 2,2 milyar dolar gördüğünü, paranın çoğunun kripto borsasının düşüşünün ana yönü olan koruma fonu Alameda Research’ten geldiğini söyledi.

Diğer yaklaşık ödemeler şunları içerir:

  • Nishad Singh’e 587 milyon dolar
  • Zixiao “Gary” Wang’a 246 milyon dolar
  • Ryan Salame’e 87 milyon dolar
  • John Samuel Trabucco’ya 25 milyon dolar
  • Caroline Ellison’a 6 milyon dolar

Şirket, bu paranın 240 milyon dolarından fazlasının, şirketin daha önce merkezinin bulunduğu Bahamalar’daki lüks mülkün yanı sıra siyasi ve hayır kurumlarına harcandığını söyledi.mümkün bağışlar. Bu mülkün bir kısmı FTX borçlularının veya hükümet yetkililerinin kontrolündedir. Şirket, Bankman-Fried ve diğerlerinden bu parayı geri almaya çalıştığını, ancak ne kadar parayı ne zaman geri alabileceklerini tahmin edemediğini söyledi.

FTX’in geçen Kasım ayındaki çöküşünden sonra, Bankman-Fried’in FTX’i müşterilerin paralarını Alameda Research’e göndermesi için yönlendirdiği, iki kuruluş görünüşte ayrı olmasına rağmen giderek daha açık hale geldi. iflas eden şirket yatırımcıları için milyarlarca doları geri almak istiyor ve son sunumlarda FTX’in yeni yöneticileri, hala yaklaşık 9 milyar dolarlık müşteri fonu bulmaya çalıştığını söyledi. Bu belgeler ayrıca Alameda’nın müşteri mevduatı olarak 9.3 milyar dolar borç aldığını ortaya çıkardı. Şirketi bu mali bataklığın içinden çıkarmaya çalışan yeni CEO John Ray III, geçtiğimiz günlerde bu fonların çoğunun “tamamen yok” olduğunu söyledi.

SBF’yi çevrimiçi olarak da kullanan Bankman-Fried, toplam olarak karşı karşıya sekizbekle (notları kontrol eder) 12 federal suçlama elektronik dolandırıcılık, menkul kıymetler dolandırıcılığı, komplo ve ABD kampanya finansman yasalarını ihlal etmek. Eski FTX CEO’su suçsuz olduğunu iddia etti ve şu anda bu yıl içinde başlayacak olan duruşmayı bekliyor. SBF, iddianamesiyle yüzleşmek için ABD’ye döndüğünden beri kronik olarak çevrimiçi. savcı ve hakimle başını belaya soktu olabileceğinden korktuğu için tanıkları manipüle etmeye çalışmak.

salameski FTX Digital Markets eş CEO’su, daha önce SBF’yi çevirmişti, Bahamalı düzenleyicilere şirketin gidişatı hakkında bilgi vermek. Alameda eş CEO’su Trabucco, 2022’de FTX’in çöküşünden önce şirketten emekli oldu. O zamandan beri radardan uzak durmak için çok uğraştı. Onun son tweet 8 Kasım’da, tam da FTX Binance’i satın almaya çalışırken, “Herkese çok sevgiler— Eminim son birkaç gün birçokları için karanlık geçti ve umarım önündeki yol daha parlaktır.”

Singh gibi diğer yöneticilerden birkaçı, Ellison ve Wang, federal savcılarla işbirliği yapıyor, son ikisi daha önce suçunu kabul etmişti. Şirketin eski mühendislik direktörü Singh, yakın zamanda dolandırıcılık suçlamasıyla suçunu kabul etti. SBF adına Alameda’yı yöneten Ellison, federallere serbest fonun FTX ile “sınırsız bir kredi limiti” olduğunu söyledi.

genel-7