Fidye Yazılımı Çetesi SpaceX Tedarikçisini Hacklediğini İddia Ediyor, Sızdırmakla Tehdit Ediyor 'Sertifikalı'  Tasarımlar

Fotoğraf: Joel Kowsky (AP)

Bir fidye yazılımı çetesi, SpaceX’in değerli iş sırrını, yani roketlerinin tasarımını ifşa etmekle tehdit ediyor. Lockbit çetesi, Elon Musk’ın Teksas merkezli roket şirketi için roket parçaları üreticisi olan Maximum Industries’i ihlal ettiğini ve çetenin web sitesine göre müteahhitten “3.000 çizim” çaldığını iddia etti.

Lockbit, dark web’deki sitesinde, planların yakında satışa çıkacağını bildirerek Musk’la alay etti: “Space-X müteahhitleri daha konuşkan olsaydı, şanslı olduğumuzu söylerdim. Ama bu malzemenin en kısa sürede alıcısını bulacağını düşünüyorum. Elon Musk, çizimlerinizi diğer üreticilere satmanıza yardımcı olacağız—gemiyi daha hızlı inşa edin ve uçup gidin.” Ekip, SpaceX’in taleplerini yerine getirmek için 20 Mart’a kadar zamanı olduğunu, aksi takdirde tescilli malzemeyi satmaya başlayacağını söyledi. Lockbit, verilerin SpaceX mühendisleri tarafından “onaylandığını” iddia etse de Maximum Industries yorum yapmaktan kaçındı. SpaceX, yorum talebine yanıt vermedi.

LockBit, son aylarda çok sayıda yüksek profilli hedefi vurdu, en önemlisi, düşük gelirli insanlara barınma sağlamak için milyar dolarlık bir bütçeye sahip bir ajans olan Los Angeles Şehri Konut İdaresi. Büro Pazartesi günü, siber suçluların 15 Ocak’tan 31 Aralık 2022’ye kadar yaklaşık bir yıl boyunca sistemlerine erişmesine izin veren çetenin fidye yazılımı saldırısından sonra bir veri ihlaline maruz kaldığını açıkladı. Bilgisayar korsanları, kurumun müşterilerinin tam adlarına, sosyal güvenlik numaralarına, doğum tarihlerine, pasaport numaralarına, kredi kartı numaralarına ve sağlık sigortası bilgilerine erişir. Lockbit, verilerin bir örneğini yükleyerek saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Çete ayrıca, bir zamanlar hükümetin sahibi olduğu ve işlettiği posta hizmeti şirketi olan Birleşik Krallık’taki Royal Mail’i de Şubat ayı başlarında hackledi. Royal Mail, Ocak ayı başlarında bir LockBit siber saldırısı nedeniyle uluslararası gönderileri durdurdu. Royal Mail, çetenin fidyesini ödemedi ve uluslararası nakliyeyi yeniden başlatabildi, ancak ancak altı haftalık kesintiden sonra. Çeteye göre LockBit, Şubat ayında fidyeyi ödeyen bir finansal teknoloji şirketi olan ION’nin sistemlerine de girdi.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin twitter ve Gizmodo’nun özel Spaceflight’ına yer işareti koyun sayfa.genel-7