Yörüngede tamamen konuşlandırılmış Starlink V2 Mini'nin uydudan uyduya görünümü.

Tamamen dağıtılmış Starlink V2’nin uydudan uyduya görünümü Mini yörüngede.
resim: HEO Robotik

Peynir deyin: yeni konuşlandırılmış Starlink V2 uydusu bilmeden bir uydu görüntüleme şirketi tarafından yakalanan bir yörünge anlık görüntüsü için poz verdi. Fotoğraf, SpaceX’in internet takımyıldızının geniş bant kapasitesini artıracağını umduğu minyatür uyduların yeni görünümünü ortaya çıkardı.

Bu hafta Avustralya merkezli HEO Robotik piyasaya sürülmüş SpaceX’in yeni nesil uydularından birinin bulanık bir görüntüsü alçak Dünya yörüngesinde. HEO Robotics’in iletişim sorumlusu Dane Brumm, Gizmodo’ya bir e-posta ile “Bu, V2 Minis ile ilgili ilk gözlemimizdi” dedi. “Fotoğrafımız aracılığıyla, daha önce varlığından haberdar olmadığımız iki güneş panelini tanımlayabiliyoruz, bu da diğer benzer Starlink uydularından gözle görülür bir fark.”

SpaceX'in 'Mini'sine İlk Bakışımız Yeni Görüntü başlıklı makale için görüntü  Starlink Yörüngede

resim: HEO Robotik

Gerçekten de, bir göze çarpan yeni tweaks Starlink V2 Mini’lerde her iki yanında birer tane olmak üzere iki güneş paneli. Filk-nesil Starlink’lerin sadece bir güneş paneli var.

Görüntü, bir HEO Robotics uydusu tarafından yaklaşık 86 mil (139 kilometre) mesafeden çekildi. “TLE’ler aracılığıyla nesneyi bir Starlink uydusu olarak tanımlayabiliyoruz. [two-line element sets]Brumm, uzay nesnelerinin yörüngelerinde nerede olduğunu gösteren esasen mevcut izleme bilgisi olan . “Daha sonra, görüntümüzdeki nesnenin Starlink uydusu olduğunu doğrulamak için ne kadar büyük olması gerektiği ve amaçlanan şeklinin ne olması gerektiği gibi özellikleri öğrenmek için açık kaynak verilerine başvurabiliriz.”

HEO Robotics, yörüngedeki nesnelerin uydu görüntülerinin yanı sıra hükümet ve ticari operatörler için uydu inceleme hizmetleri sağlar. Şirket, ulaştıktan sonra yüzden fazla nesne görüntüledi. yörünge hedefleri ve daha sonra kullanılan nesneleri tanımlamak için yazılımı. En son görüntü için HEO Robotics, alçak Dünya yörüngesine konuşlandırıldıktan sadece bir hafta sonra bir Starlink V2 Mini yakaladı.

UzayX 21 minyatürleştirilmiş versiyonu piyasaya sürdü Uydular, Florida’daki Cape Canaveral’daki Uzay Fırlatma Kompleksi 40’tan kalkan bir Falcon 9 roketine yerleştirildi.

Şirket tanıttı V2 Minis, piyasaya sürülmeden bir gün önce Twitter aracılığıyla dünyaya açıldı. SpaceX Twitter’da, V2 Mini’lerin daha güçlü antenler ve yüksek hızlı frekanslarla donatıldığını, “bu da Starlink’in önceki yinelemelere göre uydu başına ~ 4 kat daha fazla kapasite sağlamasına izin verecek” diye yazdı. V2 Mini’ler ayrıca, uydu tahrik sistemlerinde daha yaygın olarak kullanılan xenon itici gaza göre daha ucuz bir alternatif olan argon yakıtlı Hall iticileri ile birlikte gelir.

SpaceX, şirket yeni nesil uydularının tam boyutlu sürümünü fırlatana kadar, V2 Mini’lerin Starlink ağındaki artan talebi geçici olarak dolduracağını umuyor. Ne yazık ki, tam boyutlu V2’ler bir Falcon 9 roketinin içine sığamaz. Bunun yerine SpaceX, Starship mega roketinin lansmanı daha büyük yükleri işlemek için tasarlanmıştır.

Bu gerçekleşene kadar SpaceX, kısa bir süre önce yörüngeye çıkışını yapan ve büyük çocuklar oyuna gelmeden önce spot ışıklarının altında vakit geçirmekten zevk alan V2’lerin daha küçük bir versiyonunu tasarladı.

Daha fazla: SpaceX’in İlk Büyük Starship Megarocket Testi Sırasında Fark Ettiğimiz Her Şey

genel-7