Amazon, bu yılın başlarında 18.000 çalışanını işten çıkarmayı planladığını duyurdu.

Amazon, bu yılın başlarında 18.000 çalışanını işten çıkarmayı planladığını duyurdu.
resim: Muhtelif Fotoğrafçılık (Doğrulanmış)

Bu senenin başlarında, Amazon 18.000 çalışanını işten çıkarmayı planladı. Şimdi şirketten sızan bir ses, şirketin bu karardan pişman olabileceğini gösteriyor gibi görünüyor. Ses kaydında, bir İK yöneticisi işten çıkarılan çalışanları yeniden işe alma stratejisini çiğniyor.

İçeriden Salı günü bir raporda sesi açıkladıgün ve kaydedildiğini söylüyor geçen ay bir belediye binası toplantısı sırasında. İddiaya göre bir çalışan, Amazon Web Services’ta insan kaynakları başkan yardımcısı olan Ian Wilson’a işten çıkarılan Amazon çalışanlarını yeniden işe alma olasılığını sordu. Sesi aktaran Insider’a göre Wilson şu yanıtı verdi:

Rol azaltmalarından etkilenen ekibimizdeki bireyler de dahil olmak üzere, herhangi birimiz için gelişimsel olarak en iyi şeylerden birinin, Amazon’da geçirdikleri deneyim ve zaman olduğuna inanıyorum. Bu nedenle, gerçekten netleştirdiğimiz bir şey var ki, bu insanların çoğu yeniden işe alınmaya hak kazanıyor… Geri dönmeye ve bizimle kariyerlerine devam etmeye hazır olan Amazon’lulardan herhangi birini gerçekten proaktif bir şekilde nasıl davet edebiliriz? Bu fırsatları nasıl kullanılabilir hale getirebiliriz?

Wilson, görünüşe göre, elleri bağlı olan şirket için yeniden işe almanın “ilk akla gelen” olduğunu ekledi. ortasında aktif bir işe alma donması. Amazon ve Wilson, Gizmodo’nun yorum talebine hemen geri dönmedi, ancak bir Amazon sözcüsü Insider’a bu alıntıların bağlamdan yoksun olduğunu söyledi.

Amazon, son birkaç ayda işgücünü binlerce kişi azalttı. Ocak ayında 18.000 pozisyonu kesme planlarını duyurmadan önce, Amazon daha önce 10.000 çalışanını işten çıkarmayı planlamıştı Kasım’da. Peki, pekala, bir pandemik patlama gören şirketin kendi eylemlerinin sonuçları olmasaydı, açıkça sürdüremezdi. Amazon CEO’su Andy Jassy’nin iddiasıyla, Amazon son zamanlarda işgücünü büyük ölçüde genişletti. Bir basın açıklaması şirketin “son birkaç yılda hızla işe aldığını”.

Bu makale gelişmekte olan bir hikayenin parçasıdır. Yeni bilgiler yayınlandıkça yazarlarımız ve editörlerimiz bu sayfayı güncelleyecektir. En son güncellemeleri görmek için lütfen birkaç dakika sonra tekrar kontrol edin. Bu arada, daha fazla haber istiyorsanız, şu sayfamıza göz atın: teknoloji, bilimveya io9 ön sayfalar. Ve her zaman en son Gizmodo haberlerini şu adreste görebilirsiniz: gizmodo.com/latest.genel-7