Ekonomik düşünce kuruluşu GTRI’nin bir raporuna göre, Hindistan’da elektrikli araç (EV) üretimi, hammadde, mineral işleme ve pil üretimi için Çin’e olan bağımlılığını artıracak.

Global Trade Research Initiative (GTRI) ayrıca EV sektörü için yaşam döngüsü etki değerlendirmesine ihtiyaç olduğunu söyledi. EV’ler pil yapımı, atılması ve şarj edilmesi sırasında kirleticilerin salınmasına neden oluyor ve Hindistan’da EV’leri üretmek için kullanılan malzemelerin yaklaşık yüzde 70’inin Çin’den ve diğer birkaç ülkeden ithal edildiği belirtildi.

“EV’ler, Hindistan’ın hammadde, mineral işleme ve pil üretimi için Çin’e bağımlılığını artıracak” dedi.

Çin, Avustralya ve Güney Amerika’daki en büyük lityum madenlerini satın aldı. Dünya çapında üretilen lityumun yüzde 60’ından fazlasını işliyor. Ayrıca kobaltın yüzde 65’ini ve manganezin yüzde 93’ünü işler.

Çin, dünya çapında üretilen dört pilden üçünü üretiyor ve 100’den fazla Çinli pil biriminin lityum iyon hücrelerde kullanılan katotların yüzde 60’ını ve anotların yüzde 80’ini yaptığını ekledi.

Rapor, EV’lerin istihdam ve kirlilik üzerinde etkileri olduğuna dikkat çekti ve değerlendirme için tüketicilerin, endüstrinin ve hükümetin çıkarlarıyla ilgili 13 konu belirledi.

Sorunlar arasında bu araçların yüksek fiyatları, elektrikli araçların uzun bir yolculuk için uygunluğu, aşırı hava koşullarında performans, güç talebindeki artış, toplu taşıma için daha az uygunluk, Çin’e artan bağımlılık, kirlilikte azalma olmaması, otomobil aksamı sektörünün bozulması, ve lityumun yetersiz mevcudiyeti.

GTRI kurucu ortağı Ajay Srivastava, “Lityum-iyon pillere sahip EV’ler en iyi ihtimalle devam eden bir yeniliktir. EV’lerin istihdam, kirlilik seviyeleri, ithalat ve ekonomik büyüme üzerindeki uzun vadeli etkisini anlamalıyız” dedi.

Kirlilik konusunda, tipik bir 500 kg lityum araba aküsünün 12 kg lityum, 15 kg kobalt, 30 kg nikel, 44 kg bakır ve 50 kg grafit kullandığı açıklandı.

Ayrıca yaklaşık 200 kg çelik, alüminyum ve plastik kullanır. Bu malzemelerin çıkarılması, taşınması ve işlenmesi, kirletici maddeler ve CO2 salarak hava ve su kirliliğine yol açtığını da sözlerine ekledi.

“Pilin ömrü 6-7 yıldır; sonrasında geri dönüştürülmesi gerekir. Pil, atılması zor olan birçok zehirli madde içerdiğinden geri dönüşüm karmaşıktır. EV’leri teşvik eden firmalar sıfır egzoz emisyonundan bahsediyor ancak madencilik konusunda sessiz kalıyor. ve bertaraf maliyetleri” dedi.

Ayrıca, piller kömürden üretilen elektrikle şarj edildiğinden EV’lerin yalnızca kirliliği artıracağını söyledi.

Hindistan elektriğinin yüzde 60’ını kömür ve petrol gibi fosil yakıtlardan üretiyor ve bunun yüzde 50’sini kömür oluşturuyor.

“Elektrikli otomobiller yalnızca gücün çoğu yenilenebilir enerjiden geldiğinde anlam ifade ediyor” dedi ve EV’lerin 700 organize ve 10.000 örgütlenmemiş üreticiyle Hindistan’ın otomobil parçası endüstrisini bozacağını da sözlerine ekledi.

Ayrıca EV’lerin yedek parça satan, yağ değiştiren ve araç servisi yapan lakh’larca dükkan ve garajın varlığını sona erdireceğini söyledi.

Ayrıca, EV’nin küresel bir fenomen olmadığını ve bunun için baskının, çevreyi kirleten endüstrilerini korumak ve küresel ticareti bozmak için Karbon Sınırı Ayarlama mekanizmasını başlatan Avrupa’dan geldiğini söyledi.

“Elektrikli scooterlar için şarj portunda bir standardizasyon yok. Her firma kendi şarj portu modelini çıkarıyor. Şarj portları standartlaştırılmadığı sürece her üretici ülke genelinde ayrı şarj altyapısı kurmak zorunda.”


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde Samsung, Xiaomi, Realme, OnePlus, Oppo ve diğer şirketlerden en son lansmanların ayrıntıları ve haberleri için MWC 2023 merkezimizi ziyaret edin.genel-8