Kısa bir süre için Almanya’daki internet kullanıcıları için bir umut ışığı oldu. Hem geniş bant hem de mobil veri için hızda bir sıçrama oldu. Ancak uluslararası bir sıralamanın gösterdiği gibi, bu artık buharlaştı.

Gerçek 5G veya fiber optik olması fark etmez: Almanya’da hala çok az insan hızlı internete erişebiliyor. Diğer ülkeler burada hem uluslararası hem de Avrupa karşılaştırmasında önemli ölçüde daha ileride. İnternet hızınızı akıllı telefonunuzdan ve PC’nizden ölçmenizi sağlayan “Speedtest.net” sitesinin arkasındaki şirket Ookla, milyonlarca test sonucunu düzenli olarak değerlendiriyor ve istatistikler yayınlıyor. Bu adı taşıyor”En Hızlı Küresel Endeks‘, geniş bant ve mobil İnternet olarak ikiye ayrılır ve hız sıralamasında aydan aya kazananları ve kaybedenleri gösterir.

Mobil ve genişbant internette ilk on

Burada, mobil ve geniş bant İnternet için ilk on ülkenin sıralamasını ve Almanya’nın sırasıyla sıralamasını görebilirsiniz. Gösterilen veriler 2023 Ocak ayına aittir, önceki yerleşim kırmızı veya yeşil bir sayı veya kısa çizgi ile gösterilir. İnternet hızı, indirme hızını ifade eder ve saniye başına megabit (Mbps veya Mbit/s) cinsinden ölçülür.

Mobil ve geniş bant internet için hız testi sonuçları. Almanya’yı hiç görmek için listeyi açmanız gerekiyor.Fotoğraf: “Ookla”

İnternet söz konusu olduğunda Almanya yine çok geride

İki yıl önce özellikle geniş bant internet hızında bir sıçrama görürken, Almanya o zamandan beri yeniden düştü. Ocak 2023’te 46. sırada ve bir önceki aya göre en az iki sırayı alabilir. Mobil İnternet ile işler biraz daha iyi görünüyor, ancak burada da insanlar ortalama olarak iki yıl öncesine göre daha yavaş. Almanya şu anda 32. sırada – bir önceki aya göre değişmedi.

Bununla birlikte, ilk on ülke olan Norveç, Danimarka ve Hollanda, mobil İnternet hızı söz konusu olduğunda Avrupa ortamında işlerin daha iyiye gittiğini gösteriyor. Geniş bant hızlarında ilk 10’da Monako, Danimarka ve İspanya yer alıyor. Genel olarak, ilk onda iki yıl öncesine göre daha az ülke var. O dönemde Romanya, Fransa, Lihtenştayn, Macaristan ve İsviçre de zirvedeydi.

Almanya’da internet eskiden daha hızlıydı

Sadece iki yıl önce, Almanya’da internet hızında çok net ve olumlu bir eğilim vardı. Bir yıl içerisinde mobil internette 17 sıra yükselerek Mayıs 2021’de 26. sıraya yükselmeyi başardı. Şubat 2019’a kıyasla indirme hızı iki katına çıkarak 64 Mbit/sn’ye ulaştı. Ancak Ocak 2023’te tekrar 58 Mbit/s’ye düştü. Sonuç olarak, Almanya sıralamada 32. sıraya geriledi.

Almanya İnternet Hızı 2021
Mart 2021’de sonuçlar çok ümit verici görünüyorduFotoğraf: Ookla, 5/2021 itibariyle

Almanya, Şubat 2019’dan Mart 2021’e kadar geniş bant internette büyük bir sıçrama kaydetmeyi başardı – 68 Mbit/sn’den neredeyse 116 Mbit/sn’ye. Ancak diğer ülkelerdeki daha da büyük gelişmeler nedeniyle durum fiilen kötüleşti. Şimdi, Ocak 2023’te işler daha da kasvetli görünüyor. Almanya 46. sıraya gerilemekle kalmadı (önceki ayda 48.), indirme hızı sadece 82 Mbit/sn’ye düştü.

İnternet, Ocak 2023'te Almanya'yı hızlandırdı
2021 ile karşılaştırıldığında, 2023’ün başlarında hem mobil veri hem de geniş bant için ortalama internet hızı düştüFotoğraf: Ookla, 1/2023 itibarıyla

Ayrıca ilginç: İnternet bağlantıları genellikle vaat edilen bant genişliğini sağlamıyor – ancak işler daha iyiye gidiyor

Küresel karşılaştırma

Ookla, Speedtest Global Index için hazırlanan yüz milyonlarca kaydı her ay toplar. 1 Ocak 2019 itibariyle, her ülkenin dizine dahil olabilmesi için en az 300 tekil kullanıcısı olması gerekmektedir.

Teste, Speedtest.net web sitesi aracılığıyla neredeyse tüm cihazlardan erişilebilir ve bir uygulama olarak mevcuttur. iOS, Android, Mac os işletim sistemi, pencereler, Google Chrome Ve elma tvsunulan

Karşılaştırmalı dizin, tek tek ülkelerin daha hızlı İnternet için neler yaptıkları hakkında bilgi sağlar. Yerleştirme değişiklikleri aşağı veya yukarı oklarla ve yer sayısı ile gösterilir. Genel bakış yalnızca indirme hızını gösterir, ancak belirli bir ülkeye tıklarsanız yükleme hızı da görünür. Ookla kaydetmeye başladığından beri hızın nasıl değiştiğini de görebilirsiniz.genel-25