Oh, oğlum, sosyal medya platformu TikTok dinlenemiyor. Yasaklama girişiminden sonra yasal anlaşmazlığı vurgulayan hiç bitmeyen drama yolculuğu gerçekten zorlu. Yalnızca mevcut güvenlik endişeleri son derece ilişkilendirilebilir ve doğal olduğu için değil, aynı zamanda günün sonunda TikTok’un yalnızca bir iş değil, hayatını kazanmak için onu kullanan çok sayıda etkileyici için bir iş fırsatı olduğu için. Bununla birlikte TikTok, şeffaflık ve çok zekice bir taktikle masumiyetini kanıtlamak için adımlar attı: bir meydan okumadan kaçmamak. Şirket, devlet görevlilerinin kamuya açık verileri boş zamanlarında keşfetmeleri için kapılarını tamamen açtı.

Bu eğilimi sürdürmek için bir TikTok sözcüsü zaman ayırarak BBC tekrar eden siber güvenlik endişelerinden üçüyle ilgili. Yani: “aşırı” miktarda kullanıcı verisi toplanması, Çin komünist partisinin dahil olması ve uygulamanın etkili bir şekilde beyin yıkama kurgusu olduğu iddiaları.

Kullanıcı verileriyle ilgili endişeler ilk olarak 2022’de Avustralyalı bir siber şirketin TikTok’un çok büyük miktarda hassas ve belirli veri topladığını iddia eden bir rapor yayınlamasıyla patlak verse de işler pek objektif olmayabilir. Bu açıklamanın ardından Citizen Labs veya Georgia Institute of Technology gibi diğer ekipler devreye girdi ve karşılaştırmalı analizler yürüttü. Pekala, TikTok’un çoğu sosyal platformun yaptığıyla hemen hemen aynı miktarda ve türde veri topladığı ortaya çıktı. Rekabet göz önüne alındığında şok yok.

Ama mesele şu ki, söz konusu veriler Çin’e gidebilir, değil mi? Pekala, TikTok, Çin’e kullanıcı bilgisi sağlamayan ve vermeyecek olan bağımsız bir şirket olduğu konusunda kararlı bir şekilde durmaya devam ediyor. Gerçekte, risk tamamen anlaşılabilir ve endişelenmek için adil olsa bile, böyle bir veri aktarımına dair hiçbir kanıt ortaya çıkmadığından tamamen teoriktir.

Yine de bekleyin – TikTok’un beyninizi yıkamak için Çin’e ihtiyacı yok. Uygulaması zaten telefonunuzda! Sağ? BBC raporu, konuşmanın yalnızca bir tarafını vurguluyor ve bu, siyasi yanlış bilgilendirmeyle ilgili. Citizen Labs, TikTok’un Çin ve dünya çapındaki sürümlerini karşılaştırdı ve siyasi odaklı içeriğin Çin dışında denetlenmediği sonucuna vardı. Bu nihayetinde iyi bir şey olsa da, bağımlılık yaratan alışkanlık oluşturma ve özellikle TikTok’un dopamin üzerindeki etkisi hakkında tartışılacak daha tonlarca şey var.

Genel olarak, TikTok’un geçmişini temiz olarak adlandırmasak da şirketi cesareti ve tüm durumu idare etmesi için kesinlikle takdir ediyoruz. Bu, yıllardır devam eden inişli çıkışlı bir yolculuk ve buna rağmen şirket herhangi bir tükenmişlik belirtisi göstermiyor. Bununla birlikte, işin siyasi yönü sona erdiğinde, TikTok’un şaşırtıcı derecede geniş kullanıcı tabanının ruh sağlığı için ne yapacağını görmek için can atıyoruz.telefon-1