Bildirimi kapatabilir ve alt kısımda DJI bayileri için sipariş formu bulunan AeroScope’un ürün sayfasının tamamını görüntüleyebilirsiniz. Çin merkezli DJI, ürünün kullanımdan kaldırılacağını resmi olarak açıklamadı ve mevcut AeroScope cihazlarının işlevselliğini kaybedip kaybetmeyeceği veya platformun sonsuza kadar kullanımdan kaldırılıp kaldırılmayacağı hala net değil. İHA Kovanına göresöylentiler, DJI’nin alıcının ikinci bir versiyonu üzerinde çalıştığını gösteriyor, ancak DJI hemen yanıt vermedi. Sınırdaha fazla bilgi için istek.

Ekran Görüntüsü: Emma Roth / The Verge

DJI, AeroScope teknolojisini, daha yeni DJI drone’ları tarafından yayınlanan alıcı sinyallerini kullanarak drone’ları gerçek zamanlı olarak tanımlayabilen ve takip edebilen “kapsamlı bir drone algılama platformu” olarak tanımlıyor. Bu sinyal, AeroScope kullanıcılarına uçuş durumu, yol ve yaklaşık 30 mil uzaktaki dronlardan pilot konumu gibi bilgiler sağlar.

Ürün başlangıçta kolluk kuvvetleri veya diğer devlet kurumları tarafından potansiyel olarak tehlikeli alanlarda (örneğin bir havaalanı pisti etrafında) uçan dronları izlemek ve pilotlarını izlemek için kullanılmak üzere tasarlanmış olsa da, teknoloji savaşın ortasında bir endişe kaynağı haline geldi. Rusya ve Ukrayna arasında.

DJI eski politika başkan yardımcısı Brendan Schulman, Twitter’da diyor DJI’ın AeroScope’u durdurma kararının arkasında “muhtemelen iki neden” olduğu. Schulman, Federal Havacılık İdaresi’nin Remote ID uygulamasından alıntı yaparken, “ABD güvenlik kurumları tarafından sürekli saldırıya uğradığında ABD güvenlik çıkarlarına yardımcı olmak için oluşturulmuş bir özelliği desteklemeye devam etmek mantıklı değil” diye yazıyor.

Bu yaklaşan standart FAA, kolluk kuvvetleri ve diğer kurumların “ABD hava sahasında faaliyet gösteren çoğu insansız hava aracını” tespit etmek ve izlemek için kullanacağı, onlara insansız hava aracının kimliği, konumu, yüksekliği, kalkış konumu, kontrol istasyonu konumu ve daha fazlası hakkında bilgi verecek.

16 Eylül 2023’ten itibaren, ABD’deki çoğu drone operatörü, yalnızca yerleşik uzaktan yayın özelliklerine veya güçlendirilmiş bir uzaktan kimlik yayın modülüne sahip uçakları uçurabilecek – esasen DJI’nin yeni dronları ve AeroScope ile halihazırda yaptığı şey. Drone operatörlerinin, uzak kimlik sinyalleri yaymayan bir cihazı kullanabilecekleri tek zaman, FAA tarafından tanınan tanımlanmış alanlarda uçuyor olmalarıdır.

AeroScope’un kullanımdan kaldırılmasının gün yüzüne çıkmasından birkaç gün önce, gelen bir rapor kablolu açıklığa kavuşmuş araştırmacıların, daha uygun fiyatlı üçüncü taraf cihazlar aracılığıyla DJI dronlarından sinyal alan bir araç yarattığını ve cihazın ve pilotunun bir AeroScope sistemine ihtiyaç duymadan GPS konumlarını almalarını sağlayan bir araç yarattık. Projede çalışan mühendisler anlatıyor kablolu aracı yalnızca 15 ila 25 fit uzaktaki dronlarla test ettiler, ancak daha fazla testle dronları daha da uzaktan takip edebileceklerine inanıyorlar.

genel-2