Pixel ekosistemi genişlemeye devam ederken, Google Pixel Watch 13 Ekim’de piyasaya sürüldü ve saatin Bluetooth modeli için 349,99 ABD Doları ve saatin LTE varyantı için 399,99 ABD Doları olarak fiyatlandırıldı. Buna göre Kontrpuan Araştırması, LTE uyumlu Pixel Watch’ın malzeme listesi (BoM) maliyetinin 123 ABD doları olduğu tahmin ediliyor. Counterpoint, Google’ın Wear OS’nin en son sürümünü işleyebilen yüksek performanslı bir işlemci kullandığına dikkat çekiyor.
Pixel Watch’a güç sağlamak için kullanılan çip, Samsung Foundry tarafından ikincisinin 10nm işlem düğümü kullanılarak oluşturulmuş bir Exynos 9110’dur. Bileşen, ARM’nin 1.1GHz saat hızında çalışan Cortex-A53 CPU’su, bir Mali-T720 GPU ve bir LTE Cat.4 modeminden oluşan çift çekirdekli bir CPU’ya sahiptir. Yardımcı işlemci, dijital sinyal işlemcisi ve GPU çekirdekleri ile ARM’nin Cortex-M33 tabanlı MCU’sunu (mikrodenetleyici) kullanan NXP’nin MIMXRT595S’sinden oluşur.

Pixel Watch için en pahalı parça kategorisi İşleme + Bellek’e aittir.

İki işlemcinin ve Kingstone 32GB+2GB ePoP yerleşik bellek yongasının maliyeti, BoM’nin yaklaşık %27’sini veya her bir Pixel Watch için 33,21 ABD dolarını oluşturuyor. Gorilla Glass 5 korumalı ekran, BoM’nin %17,2’sini veya 21,16 ABD dolarını oluşturuyor. BOE tarafından üretilen 1,2 inç OLED Always-on ekran, 450 x 450 çözünürlüğe sahiptir ve kullanıcıların güneşli günlerde bile saatlerini görmelerine olanak tanıyan parlak 1000 nit görüntü üretebilir.

Hücresel model için Pixel Watch, bir LTE Cat 4 kurulumu kullanır. Rapor, bunun Samsung’un S915 alıcı-vericisinden, Skyworks’ün SKY53737 çeşitlilik alıcısından ve SKY77643 çok modlu, çok bantlı güç amplifikatör modülünden, Qorvo’nun anten anahtarından ve muRata’dan çoklu dupleksleyicilerden oluştuğunu belirtiyor. Ayrıca bu kategoride, Broadcom’un Wi-Fi/Bluetooth birleşimini, BCM430132’yi, şirketin bağımsız GPS çipini (BCM47765) ve eSIM ve Google Pay’i destekleyen STMicroelectronics’in NFC çipini bulacaksınız.

Hücresel ilgili parçalar, malzemelerin %5’ini oluşturuyor ve saat başına 6,15 ABD dolarına mal oluyor; bağlantıyla ilgili diğer parçalar, Google’a her bir birim için yaklaşık 7,01 ABD dolarına veya toplam BoM maliyetinin %5,7’sine mal olur.

Tahmin edebileceğiniz gibi, Pixel Watch’ta birkaç sensör var. Bazıları, ortam ışığı sensörü ve dijital taç için ışık kodlayıcı dahil olmak üzere cihazın işlemlerini gerçekleştirir. Bir kullanıcının kalp atış hızını izlemek ve bir elektrokardiyogram (EKG) yürütmek için kullanılan Texas Instruments’tan bazıları da dahil olmak üzere diğer sensörler sağlık verilerini izler. Sensörler bir araya gelerek BoM’nin %8,3’ünü veya saat başına 10,21 doları oluşturuyor.

Pixel Watch’ın diğer bölümleri şunları içerir:

Kasa + Su Geçirmez+ Termal işlem – %14,7 veya saat başına 18,08 ABD doları.

PCB (Baskılı Devre Kartı) + Pasifler + Diğerleri – %7,2 veya saat başına 8,86 ABD doları.

Pil + Şarj – %6,1 veya saat başına 7,50 ABD doları.

Saat kayışı – %3,3 veya saat başına 4,06 ABD doları.

Counterpoint, Pixel Watch tedarik zincirindeki en büyük kazananların, her bir Pixel Watch için %20 veya 24,60 dolarlık parça sağlamaktan sorumlu olan Samsung (ana yonga seti, LTE alıcı-verici ve diğer parçaları sağlayan) olduğunu söylüyor. Cihazın ekranını sağlayan BOE, BoM maliyetinin yaklaşık %14’ünü toplayarak (her birim için 17,22 $) ikinci sırada yer alıyor.

Samsung’un parçaları, her Pixel Watch’ın BoM maliyetinin %20’sini oluşturuyor

BoM’nin, Google’ın ürünün montajı, Pixel Watch’ı paketlemesi, cihazı pazarlaması ve dağıtması için yaptığı maliyeti içermediğini unutmayın. Dolayısıyla, bu verilerden, Google’ın satılan Pixel Watch’ın her LTE varyantından büyük bir kâr elde ettiği sonucuna varamazsınız.

Counterpoint, kategori lideri Apple Watch ile karşılaştırıldığında iyileştirme için çok yer olduğunu söylüyor. Araştırma şirketi, Google’ın Samsung ile ortaklığı sayesinde “Google’ın yeni nesil Pixel Watch’ı daha güçlü, entegre, akıllı ve güvenli bir işleme platformuyla güçlendirmesi muhtemeldir” diyor.

Pixel ekosistemi, Pixel Tablet’in beklenen sürümü ile bu yılın sonlarında büyüyecek. Ve katlanabilir bir cihaz muhtemelen bu yılın ilerleyen zamanlarında piyasaya sürülecek ve Pixel serisine yeni bir form faktörü eklenecek. Orta sınıf Pixel 7a’nın Google I/O 2023’te tanıtıldığını (büyük ihtimalle Mayıs’ta düzenlenecek) ve bu yılın sonlarında piyasaya sürüleceğini görebiliriz. Ve tabii ki, Pixel 8 ve Pixel 8 Plus büyük olasılıkla dördüncü çeyrekte tanıtılacak ve piyasaya sürülecek.

ne zaman göreceğiz Piksel İzle 2? Şu anda en iyi tahminimiz, saatin hızlı bir ön izlemesinin Google I/O’da gösterilebileceği yönünde. Pixel Watch 2 resmi olarak duyurulabilir ve önümüzdeki Ekim ayında piyasaya sürülebilir.telefon-1