Kripto dünyasının en önemli bankalarından biri olan Silvergate’in başı büyük belada. Belki de varoluşsal bir sorun.

Silvergate kriptoda başlamadı. Emlakta başladı. Ancak Ocak 2014’te banka Bitcoin’e sıçradı. değişken bir yıl — Bitcoin, yıla 770 dolardan başladı ve Aralık ayında 300 doların üzerinde kapandı. “O zamanlar bu tomurcuklanan Bitcoin alanına hizmet sağlamak için kurulan şirketlerden bazıları, çoğu banka hesapları bulmakta ve sürdürmekte zorlanıyordu” dedi. Silvergate CEO’su Alan Lane, Haziran 2022 bölümünde Tek Lotlar dijital ses dosyası. “Yani gerçekten başladığımız yer orasıydı.”

Lane 2022’de “Hepsine sahibiz,” dedi. “Önemli olanların hepsine sahibiz.”

Bankanın odak noktası, bazıları tüketicilerle çalışan diğer şirketler olan kurumlardı. Örneğin, DCG’nin şu anda iflas etmiş kripto kredi yan kuruluşu Genesis, Silvergate’in ilk müşterileri arasındaydı. Banka, Coinbase, Gemini ve Kraken gibi kripto kurumlarının 7/24 dolar cinsinden işlem yapmasının bir yolu olan Silvergate Exchange Network’ü geliştirdi. Lane 2022’de “Hepsine sahibiz,” dedi. “Önemli olanların tümü. Yönetmelik konusunda ciddi olan herkes.”

Ayrıca Lane’in müşterileri arasında: FTX. Federal savcılar şimdi Silvergate’in rolünü inceliyor bankacılıkta Sam Bankman-Fried’in düşmüş imparatorluğu. Daha acil sorun, FTX’in çöküşünün diğer Silvergate müşterilerini ürkütmesi ve sonuç olarak bankada 8,1 milyar dolarlık bir kaçış: Mevduatının yüzde 60’ı sadece bir çeyrekte kapıdan çıktı. (“Büyük Buhran’da ortalama bir bankanın yaşadığı kapanıştan daha kötü,” bu Wall Street Gazetesi yararlı bir şekilde açıklanmıştır.)

Kazanç dosyalamasında, Silvergate’in sonuçlarının son çeyrek tam bir saçmalıktı, 1 milyar dolar zarar. Ardından, 1 Mart’ta Silvergate sürpriz bir düzenleme başvurusu yaptı. Diyor ki, aslında, üç aylık sonuçlar daha da kötüsüVe bankanın iş hayatında kalabileceği net değil.

Cevap olarak, CoinbaseGalaxy Dijital, Crypto.com, DaireVe Paxos Silvergate’i kullanmayı bırakacaklarını söylediler – olduğu gibi diğer, daha az dikkate değer müşteriler. Bankacılıkla kendi sorunları olan tartışmalı stablecoin Tether, Silvergate’i kullanmadığını bize hatırlatmak için yararlı bir şekilde ortaya çıktı.

“Silvergate iflas ederse, fonları ve piyasa yapıcıları denizden daha da uzaklaştıracak.”

Müşterilerin çamaşır listesi, Silvergate’in sıkıntılarının neden korkutucu olduğunu açıklamaya yardımcı oluyor. Çok riskli olduğu için çok az banka kriptoya dokunacak ve çoğu geleneksel banka kripto müşterilerinin 7/24 dolar cinsinden işlem yapmasına izin vermiyor. Kripto hızında hareket eden bankacılığa erişim nadirdir ve bunu yalnızca bir ABD bankası yapabilir.

“Silvergate iflas ederse, fonları ve piyasa yapıcıları denizden daha da uzaklaştıracak” Ava Labs başkanı John Wu söyledi Barron’un. Sorun, finans dilinde likidite olarak adlandırılan gerçek nakit dolarlara girmenin ne kadar kolay olduğudur. Daha az likidite, işlemleri daha zor hale getirir. Wu, bir ticaretin gerçekleşmesinin beklendiği fiyat ile gerçekleştirildiği gerçek fiyat arasında şimdiden daha geniş bir boşluk olduğunu söyledi.

Yani Silvergate’in sorunları tüm kripto endüstrisinin sorunu.

Silvergate’in SEN’i, kudretli dolardan (ve kudretli eurodan) kriptoya doğru önemli bir giriş ve çıkıştı. 2022’de Lane, Silvergate’te bulunan tüm “düzenlenmiş, ABD doları destekli stablecoin ihraççılarının” olduğunu söyledi.

Ancak diğerlerinin yanı sıra Circle, Paxos ve Gemini tarafından çıkarılan stablecoin’ler için SEN, birileri Silvergate banka hesaplarına bir dolar yatırdığında çıkarılan tokenleri yapmak ve yakmak için önemliydi, dedi Lane.

“Biz bu kritik altyapı parçasıyız.”

Silvergate, kripto için bir geçiş noktasıydı. En azından dolar ile desteklenen sabit paralar teorik olarak bir yerde yedekte duran nakit veya nakit benzeri varlıklara sahip olmak. (Tether’in tartışmalı olmasının nedeni, bu rezervin varlığı ve değeri hakkında soru işaretleri olmasıdır.) Silvergate’in işi, birisi USDC’ye bir dolar koyduğunda bir jeton yaratmak ve birisi bir dolar aldığında bir jetonu yakmaktı. Lane 2022’de “Biz, ekosistemden çıkıp nakde gitmek isteyen insanların bu dolarların Silvergate’ten geçtiği kritik bir altyapı parçasıyız” dedi.

“Oldu” dediğimi fark edeceksiniz. Çünkü 3 Mart’ta, Silvergate, SEN’i askıya aldığını duyurduhemen etkilidir.

İşlemin dolar tarafı, Silvergate’in müşterilerinin birbirlerine ve para çekmek isteyen herkese ödeme yapmak için bankada bir miktar nakit tutması gerektiği anlamına geliyordu. Burada para kazanmak için Silvergate birkaç şey yapabilirdi. En güvenlisi, Fed’den bir aylık falan Hazine bonosu almak ve onu bir gün saymaktır.

Şimdi, bu finans, daha fazla risk almak da daha fazla kar anlamına gelebilir. Yani Silvergate tahvil satın almış görünüyor. (sınır En sevdiğiniz Matt Levine Bloomberg bunun nasıl çalıştığına dair daha derinlemesine bir analize sahip Kanlı ayrıntıları istiyorsanız.) Sorun, tahvillerin çok riskli olması değil – FTX’in dolara kitlesel bir çıkışı tetiklemesi ve Silvergate’in aniden bir tomar para bulması gerekmesi. Ne yazık ki bu, yükümlülüklerini yerine getirmek için tahvillerini zararına satmak anlamına geliyordu. Levine, ironik bir şekilde, tahviller oldukça güvenliydi – “mevduat sahipleri paralarını Silvergate’te tutsaydı, tahvilleri onları geri ödemek için bol miktarda parayla olgunlaşırdı” diyor Levine.

Silvergate, işlemleri için giriş ve çıkış rampası görevi görmenin yanı sıra, stablecoin’lere dokunmanın başka bir yoluna sahiptir. Ocak 2022’de Facebook’un daha sonra Diem olarak yeniden adlandırılan, ölüme mahkum stabilcoin girişimi Libra’dan varlık satın aldı. O sırada Silvergate, bunun başlayacağını söyledi. Diem’i yıl sonuna kadar kullanıma sunmak. Amaç, dijital bir ödeme ağıydı.

Silvergate’in sunduğu diğer hizmetlerden biri de Bitcoin’e karşı dolar ödünç verme yeteneği. Şimdi, Silvergate Ocak ayında dedi dördüncü çeyrek kazançları, “tüm SEN Kaldıraç kredilerimiz, hiçbir kayıp veya zorunlu tasfiye olmaksızın beklendiği gibi performans göstermeye devam etti” çağrısında bulunuyor. Belki bu krediler iyidir! Silvergate başka bir yerde son derece riskli bir şey yapmış gibi görünmüyor.

Ancak Bitcoin’inizi bir dolar kredisi almak için kullanmak istiyorsanız, bence bu daha da zorlaştı.

Silvergate’in kriptodan önce bir hayatı vardıGüney Kaliforniya’da gayrimenkul anlaşmalarına odaklanan küçük bir bankaydı. Bu süre zarfında, hiçbir zaman 1 milyar dolardan fazla mevduatı olmadı. Finans Zamanları. Ve Silvergate’in mevduata ihtiyacı vardı. Lane, şirketi kriptoya yönlendirdiğinde, işi balon gibi büyüdü. 2021’de Silvergate’in 10 milyar dolardan fazla parası vardı. bu banka 2019’da halka açıldı hisse başına 12 dolardan ve 2021’de hisse başına 200 doların üzerine çıkarak zirve yaptı. (Hisseler 3 Mart’ta 5,77 dolardan kapandı.)

Kripto, banka için bir roket gemisi olduğu için gayrimenkul giderek daha az odak noktası haline geldi. Ancak bu emlak bağlantısı, 2022’de Silvergate için faydalı oldu. Yılın son çeyreğinde, Silvergate, Federal Ev Kredisi Bankalarından en az 3,6 milyar dolar fon aldıbaşlangıçta ipoteklerle de ilgilenen 1930’lardan kalma bir sistem.

Bunu ödemek için Silvergate daha fazla tahvil sattı. Bu ideal değil ve Silvergate’in başının dertte olmasının nedenlerinden biri de bu. “Eğer bir bankaysanız, yanlış yöne işaret etmek istemezsiniz, çünkü bu kendi kendini gerçekleştiren bir hal alır.” yazar BloombergLevine. Ve gerçekten de, Silvergate’in büyük müşterilerinin birçoğunun ürkmesinin nedeni budur. Levine, bunun bazı düzenleyicilerin kripto bankacılığıyla ilgilenmesini sağlayabileceğini düşünüyor.

Aslında, Adalet Bakanlığı zaten ilgileniyor. Silvergate’te gerçekleşen tuhaf işlemlerle ilgili bazı sorular var.

Örneğin, Binance. Sözde bağımsız kolu Binance.US, Merit Peak Ltd adlı bir ticaret firmasına 400 milyon dolardan fazla transfer yaptı. Reuters bildirildi. Bu firma, Binance CEO’su Changpeng Zhao tarafından yönetiliyor. “Binance.US’un o zamanki CEO’su Catherine Coley, 2020’nin sonlarında bir Binance finans yöneticisine yazarak transferler için açıklama istedi, bunları ‘beklenmedik’ olarak nitelendirdi ve ‘kimse onlardan bahsetmedi’ dedi.” Reuters yazdı Bu transferler Silvergate’in özel ağı SEN’de gerçekleşti.

Bu, Silvergate’in FTX çevresinde karşılaştığı bazı sorunlara benzer. Yine Bankman-Fried’in sahibi olduğu ticaret firması Alameda Research, 2018’de Silvergate’te bir hesap açtı. Bankman-Fried, Alameda hesaplarını FTX fonları için kullandığını ve müşteri fonlarını ticaret firmasınınkilerle karıştırdığını itiraf etti.

Silvergate yanlış bir şey yaptı mı bilmiyorum. Muhtemelen olmadı! Ama Federallerin ortalığı karıştırmaya başlaması, sorular sorması? Bu bir baş ağrısı ve dikkat dağıtmadır. Sorunlu bir bankanın ihtiyacı olan son şey budur.

Silvergate ile bankacılık yapan pek çok şirket, burada ona nasıl minimum düzeyde maruz kaldıklarından bahsediyor, ki bu tarihsel olarak pek de iyi bir işaret değil. (Görmek: Bankman-Fried’in kötü şöhretli “FTX iyi. Varlıklar iyi” tweet.)

Ama biliyor musun? Bu özel durumda, onlara inanma eğilimindeyim. Her şeyden önce, bir sürü para Silvergate’ten ayrıldı bile. Ancak ikincisi, SIlvergate kripto için bir geçiş bankasıydı; rezerv tutmadı ve faiz ödemedi. Buradaki sorun, bazı borsa veya stablecoin’lerin büyük bir müşteri parası kaybına uğrayacak olması değil, şimdi olduğundan daha fazlasıdır. kripto şirketleri için bankacılığa geçmek daha da zor.

Kripto endüstrisi umutsuzca bankalara ihtiyaç duyuyor. Ancak Silvergate’in iki rakibi Metropolitan ve Signature bu fiyaskodan önce bile sektörden uzaklaşıyorlardı. Büyükşehir Ocak ayında söyledi kriptodan sonuna kadar çıkmak. Ve Aralık ayında, İmza olacağını söyledi dijital varlıklarla ilgili fonlarda 8 milyar ila 10 milyar dolar arasında kurtulun.

Silvergate’in bunu atlatıp atlatamayacağını bilmiyorum. Ancak kriptodan dolara ve kriptodan dolara geçmenin çok daha zorlaştığından şüpheleniyorum. Silvergate likidite ile ilgilendi ve likidite sorunu ödeme gücü sorununa dönüşebilir çok hızlı. Tüm kripto endüstrisi çok daha kırılgan hale geldi.

genel-2