DAVINCI, Venüs’ün yüzeyinin yakınındaki yüksek sıcaklıklara ve basınçlara göğüs germek için bir metre çapında bir sonda gönderecek ve atmosferi bulutların üzerinden geçmiş bir kıta olabilecek bir arazinin yüzeyine yakın bir yere kadar keşfedecek. Serbest düşüşün son kilometrelerinde (burada sanatçının izlenimi gösteriliyor), sonda ilk kez Venüs’ün en derin atmosferinin muhteşem görüntülerini ve kimya ölçümlerini yakalayacak. Kredi: NASA/GSFC/CI Laboratuvarları

Leonardo da Vinci’nin Rönesans vizyonundan ilham alan,[{” attribute=””>NASA is presently preparing its scientific return to Venus’ atmosphere and surface with a mission known as the “Deep Atmosphere of Venus Investigation of Noble gases, Chemistry, and Imaging” (DAVINCI).

The DAVINCI mission will “take the plunge” into Venus’ enigmatic history using an instrumented deep atmosphere probe spacecraft that will carry five instruments for measuring the chemistry and environments throughout the clouds and to the surface, while also conducting the first descent imaging of a mountain system on Venus known as Alpha Regio, which may represent an ancient continent. In addition, the DAVINCI mission includes two science flybys of Venus during which it will search for clues to mystery molecules in the upper cloud deck while also measuring the rock types in some of Venus’s highland regions.

All of these new and unique measurements will make the ‘exoplanet next door’ into a key place for understanding Earth and Venus-sized exoplanets that may have similar histories to our sister planet. DAVINCI will pave the way for a series of missions by NASA and ESA in the 2030s by opening the frontier as it searches for clues to whether Venus harbored oceans and how its atmosphere-climate system evolved over billions of years. DAVINCI’s science will address questions about habitability and how it could be “lost” as rocky planets evolve over time.


NASA’nın DAVINCI misyonu, Venüs’ün kökenini, evrimini ve mevcut durumunu bulutların tepesinden gezegenin yüzeyine kadar benzeri görülmemiş ayrıntılarla inceleyecek. Misyonun amacı, özellikle Venüs’ün Dünya gibi nemli ve yaşanabilir olup olmadığı gibi, komşu gezegenimiz hakkında uzun süredir devam eden soruları yanıtlamaya yardımcı olmaktır. Adını vizyon sahibi Rönesans sanatçısı ve bilim adamı Leonardo da Vinci’den alan DAVINCI misyonu Derin Atmosfer Venüs Soygazların, Kimyanın ve Görüntülemenin İncelenmesi’nin 2020’lerin sonunda başlatılması planlanıyor.

Video Metni:

Yüzeyi 900 derece sıcak, güçlü yüksek irtifa rüzgarları var ve yoğun bir karbondioksit atmosferi ile örtülüyor.

Venüs gezegeni. Dünya ile aynı boyut ve yoğunluğa sahip olmasına rağmen, benzerlikler burada sona eriyor.

Yeryüzünde su ve yaşam vardır.

Venüs ıssız, kuru ve görünüşe göre cansız.

Adını Leonardo da Vinci’den alan DAVINCI görevi şimdi bizi Venüs’e geri götürecek ve bu gizemli gezegen hakkında çözülmemiş soruları ele alacak.

Bu heyecan verici yeni görev, Haziran 2029’da başlayacak.

DAVINCI, yerçekimi destekli iki uçuş sırasında ultraviyole ışıkta bulut tepelerini inceleyecek, bulut hareketlerini takip edecek ve gizemli ultraviyole soğuran kimyasalları analiz edecek.

Her iki uçuş da yüzeyden yayılan gece tarafı ısısını inceleyecektir. Bu jeolojik ipuçları, yüzey bileşiminin ve evriminin küresel bir resmini çizecek.

İkinci uçuşumuzdan yedi ay sonra DAVINCI, iki gün boyunca atmosfere girecek olan atmosferik alçalma sondasını serbest bırakacak.

Sondanın atmosfere düşmesi yaklaşık bir saat sürecek ve yüzeye kadar ölçümler yapacak.

Bu ölçümler kompozisyon profillerini, rüzgarları, sıcaklığı, basıncı ve ivmeyi içerecektir.

Anahtar gazlar, Venüs’ün nasıl oluştuğunu ve geliştiğini anlamamıza yardımcı olacaktır. Bu ölçümlerden bazıları antik suların izlerini bile ortaya çıkarabilir.

Küresel sonda, Venüs atmosferi hakkındaki soruları yanıtlamak için birlikte çalışacak ve onları ortamdaki aşırı sıcaklıklardan, yüksek basınçlardan ve asitli bulutlardan koruyacak son teknoloji araçları barındırıyor.

DAVINCI’nin kamerası küçük bir görüntüleme portundan aşağıya bakıyor ve sonda bulutların altından geçtiğinde, bir dizi üç boyutlu görüntü toplamaya başlayacak ve bu da, Alpha Regio Highland bölgesindeki kayaların bir hikaye gösterip göstermediğini anlamamıza yardımcı olacak. su tarafından şekillendirilmiş eski bir kıta. Ve oksijeni algılayan bir öğrenci işbirliği deneyi, bu gazın derin atmosferdeki rolünü ortaya çıkaracaktır.

Bu çeşitli veri kümesinden ortaya çıkan keşifler, Venüs’ün bir zamanlar yaşanabilir olup olmadığını anlamamıza yardımcı olacak ve ortaya çıkaracağımız hikaye, güneş sistemimizin ötesine, James Webb Uzay Teleskobu ile gözlemlenecek analog ötegezegenlere kadar ulaşacak.

Venüs hepimizi bekliyor ve DAVINCI bizi oraya götürmeye ve yeni bir Venüs rönesansını ateşlemeye hazır.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi, PI kurumu olarak DAVINCI Misyonunu yönetiyor.uzay-2