Apple, e-posta uygulaması BlueMail ile, ChatGPT entegrasyonu nedeniyle uygulamanın en son güncellemesine 17 yaş ve üstü bir yaş kısıtlaması verme kararı konusunda çıkmaza girdi.

Apple şu anda güncellemeyi engelliyor çünkü uygulamanın geliştiricisi Blix Inc. Geçen hafta markanın güncelleme başvurusunu reddeden şirketin BlueMail’e yaş kısıtlaması getirme konusundaki duruşuna katılmıyor. Wall Street Gazetesi.

08 Ocak 2019, Hessen, Rüsselsheim: ÇİZİM – iPhone ekranında App Store (M) logosu görülebilir. Fotoğraf: Silas Stein/dpa (Fotoğraf: Silas Stein/getty Images aracılığıyla resim ittifakı)

Blix Inc. AI chatbot özelliklerini e-posta uygulamasına getirmek için BlueMail’in en son sürümünde OpenAI’nin GPT-3 dil modelini kullanır. Ancak Apple, Blix Inc. belgelerinde iddia ediyor. uygulamanın yapay zeka entegrasyonunun içerik filtrelemeyi içermediğini yayınla paylaştı, bu da 17 yaş ve üstü yaş sınırlaması önerisine yol açtı.

OpenAI’nin beta formunda kalan tescilli ChatGPT’si, yanlış bilgi ve rahatsız edici dilin yanı sıra ırk ve cinsiyet önyargıları da dahil olmak üzere potansiyel olarak saldırgan olabilecek içerik üretmesiyle tanınır. Ancak, Blix Inc. kurucu ortak Ben Volach yayına, BlueMail’in kendi içerik filtreleme yeteneklerine sahip olduğunu ve bunların Apple App Store’a başvurusunda detaylandırıldığını söyledi. Ayrıca, App Store’da zaten sert bir şekilde derecelendirilmeyen AI işlevlerini içeren uygulamalar olduğunu ima etti.

Mevcut, güncellenmemiş yinelemesinde uygulama, dört yaş ve üstü için uygun olarak derecelendirilir. Geliştiricinin öncelikli endişesi, yaş kısıtlamasının kullanıcıların BlueMail’i uygulama mağazasında kolayca bulmasını engelleyip ürünü kullanmakta tereddüt etmelerine neden olabileceğidir.

Ancak, hedeflenen yapay zeka ile güncellenen tek uygulama BlueMail değil. Microsoft kısa süre önce Bing arama motoruna ChatGPT yeteneklerini uyguladı ve mobil uygulamalarını AI özelliği ile güncellemeye çalışırken aynı barikatı yaşadı. Bir Microsoft sözcüsü, Wall Street Journal’a, Apple App Store’daki en son ChatGPT sular altında kalan Bing mobil uygulaması güncellemesinin 17 ve üzeri yaş sınırlaması olduğunu, ancak Google Play Store’da yaş sınırlaması olmadığını söyledi.

Apple resmi olarak AI oyununda yer almasa da App Store, ChatGPT alternatifleri gibi görünen dolandırıcı ve kötü amaçlı yazılım uygulamalarıyla doldu. İlki, adlı bir uygulamaydı. GPT-3 ile ChatGPT Chat GPT AI, OpenAI ChatGPT Plus abonelik katmanını kullanıma sunmadan önce ödeme istedi. Uygulama, 5 üzerinden 4,6 puan ve 13.000’den fazla inceleme toplayarak, fiyat düşürücü bir sahte olarak medyanın dikkatini çekene kadar en az üç hafta boyunca yayında kaldı.

Gerçek ChatGPT’de bulunan sorunlara paralel olan sorunlarına rağmen, birçok kişi uygulamanın Apple’ın inceleme sürecini en başta nasıl geçtiğini merak ediyordu. Pek çok meşru geliştirici, bu tür erken başarısızlıkların bedelini şimdi ödüyor olabilir.

Şu anda, Blix Inc. Bir Apple sözcüsü WSJ’ye verdiği demeçte, reddedilmeye yalnızca Apple’ın Uygulama İnceleme Kurulu aracılığıyla itiraz edebilir.
genel-19