Kuzey Dakota Minnesota'yı Temiz Enerji Üzerinden Neden Dava Edebilir başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Scott Olson (Getty Resimleri)

Bu hikaye ilk olarak tarafından yayınlandı Grist. Yapabilirsiniz haftalık bültenine buradan abone olun.

Şubat ayı başlarında, Minnesota’daki milletvekilleri yasa çıkardı ABD’deki en iddialı temiz enerji standartlarından biri olan eyaletin elektrik kuruluşlarının 2040 yılına kadar müşterilere yüzde 100 temiz elektrik sağlamasını şart koşuyor. Geçen yıl yapılan ara seçimlerde eyalet yasama meclisinin kontrolünü perçinleyen Demokratlar çok mutluydu. Ancak bölgedeki herkes Minnesota’nın temiz enerji geleceği konusunda hevesli değil. Eyalet yakında kapı komşusu Kuzey Dakota’dan yasal bir meydan okumayla karşı karşıya kalabilir.

Minnesota valisinin yasayı imzalamasından kısa bir süre sonra, Kuzey Dakota’nın kamu hizmetlerini denetleyen üç üyeli Kuzey Dakota Sanayi Komisyonu, oybirliğiyle yeni yasaya karşı bir dava açmayı kabul etti. Kuzey Dakota düzenleyicileri yasanın, Minnesota’nın enerji piyasasına ne tür enerji katabileceğini şart koşarak Kuzey Dakota’nın Amerika Birleşik Devletleri Anayasasındaki Hareketsiz Ticaret Maddesi kapsamındaki haklarını ihlal ettiğini söyledi.

“Bu çevreyle ilgili değil. Sanayi Komisyonu Başkanı Kuzey Dakota Valisi Doug Burgum, “Bu, devlet egemenliğiyle ilgili. söz konusu. Uzun süredir temiz enerji yasasının savunucusu olan Minnesota Valisi Tim Walz yanıt vermekte gecikmedi. Bu tasarının sağlam olduğuna inanıyorum” dedi. gazetecilere söyledi. “Ayağa kalkacağına güveniyorum çünkü tam olarak bunu yapmak için yazılmış.”

Potansiyel hesaplaşma, enerji geçişinin önündeki yeterince takdir edilmeyen bir engeli aydınlatıyor: eyaletler arası sığır eti. Komşu devletler arasındaki çekişmeler, bölgesel elektrik şebekelerini fosil yakıtlardan kurtarma gibi zor bir görevi daha da karmaşık ve pahalı hale getirme tehdidi taşıyor.

Kuzey Dakota henüz bir dava açmadı, ancak Sanayi Komisyonu, komisyonun halihazırda “Linyit Araştırma Programı” tarafından finanse edilen bir girişim olan çabalarına tahsis ettiği 1 milyon ABD Dolarına ek olarak eyalet yasama meclisinden yasal ücretler için 3 milyon ABD Doları talep etti. eyalette yeni kömür projeleri araştıran ve geliştiren fosil yakıt gelirlerinden alınan vergiler.

Kuzey Dakota’nın saldırıya geçmek için neden bu kadar hızlı olduğu bir sır değil. Eyaletin elektriğinin çoğu kömürden geliyor ve ürettiği elektriğin yaklaşık yüzde 50’sini yakındaki eyaletlere satıyor. En büyük müşterisi Minnesota’dır. Minnesota’nın yeni yasası, eyalette satılan tüm elektriğin belirli bir zaman çizelgesine göre yenilenebilir kaynaklardan gelmesini şart koşuyor – 2030’a kadar yüzde 80 karbonsuz, 2035’e kadar yüzde 90 ve 2040’a kadar yüzde 100. Minnesota elektrik piyasasından sıyrıldı.

Kuzey Dakota düzenleyicileri yasal bir anlaşmazlıkta galip geleceklerinden eminler, ancak Burgum eyaletin Minnesota’nın anlaşmazlığı mahkemeye götürmeden önce yasasını değiştirip değiştirmeyeceğini görmek için beklediğini söyledi. Vali Şubat ayı başlarında, “Bu, küçük bir değişiklik yaparlarsa, muhtemelen kesin bir sonucu olacak bir davanın kesinliğinden kaçınabileceğimiz bir şey” dedi. Eyalet, Minnesota’ya yeni kaynaklardan eyalete kömür ithalatını yasaklamayı amaçlayan 2007 tarihli bir yasa nedeniyle başarılı bir şekilde dava açtı. Ancak dışarıdan hukuk uzmanları, davacıların bu kez galip geleceğinden o kadar emin değiller.

Columbia Üniversitesi’nin Sabin İklim Değişikliği Yasası Merkezi’nin kurucusu Michael Gerrard, Grist’e “Minnesota, Kuzey Dakota elektrik santrallerini desteklemek için yasal bir yükümlülük altında değil” dedi. Devlet, devlet içi ve devlet dışı santraller arasında ayrım yaparsa, kendisini yasal olarak sıkıntıya sokacağını söyledi. Örneğin, Minnesota yasası kendi sınırları içindeki santrallerden kömürle çalışan enerjiyi kabul etse, ancak Kuzey Dakota’dan kömürle çalışan enerjiyi yasaklasa, bu kesinlikle federal eyaletler arası ticaret yasasını ihlal ederdi. Ancak Minnesota’nın önerdiği bu değil. Devlet, yönetim kurulu genelinde, eyalet içi ve dış kaynaklar.

Gerrard, Colorado’daki benzer bir 2015 vakasına işaret etti. Bir fosil yakıt endüstrisi grubu, 2004’te kabul ettiği bir yenilenebilir enerji standardı – ABD’de halk oylamasıyla kabul edilen ilk temiz enerji standardı – nedeniyle devlete dava açtı. Kuzey Dakota yapmakla tehdit ediyor. Ama bir federal mahkeme standardı korudu. Karar, şu anda ABD Yüksek Mahkemesinin en muhafazakar yargıçlarından biri olan Neil Gorsuch tarafından yazıldı.

Gerrard, “Eyalet temiz enerji standardının iyi olduğunu söyleyen muhafazakar Yüksek Mahkeme yargıçlarından birine sahibiz” dedi. “Dolayısıyla, bu dava Yüksek Mahkeme’ye giderse, görünümün Minnesota için olumlu olacağını düşünüyorum.”

Bu, özellikle iklim açısından önemli. ABD Temsilciler Meclisi’nin kontrolünde Cumhuriyetçiler varken, bu Kongre’de yeni iklim yasasının geçme şansı zayıf. Gerrard, ileriye bakıldığında, iklim değişikliğiyle mücadelede kaydedilen ilerlemenin muhtemelen eyalet düzeyinde gerçekleşeceğini söyledi. “Bazı mavi devletlerin iklim değişikliği konusunda daha fazla şey yapma hamleleri, kesinlikle önümüzdeki iki yıl boyunca iklim eyleminin temel unsurlarından biri olacak” dedi. Kırmızı eyaletlerin ve fosil yakıt endüstrisinin temiz enerji zorunluluklarını durdurmak için dava açmaya devam etmesini bekliyor. Sanayi mücadele edecek” dedi.

Bu makale ilk olarak yayınlandı Grist de https://grist.org/politics/why-north-dakota-is-preparing-to-sue-minnesota-over-clean-energy/. Grist, kendini iklim çözümleri ve adil bir gelecek hakkında hikayeler anlatmaya adamış, kar amacı gütmeyen, bağımsız bir medya kuruluşudur. adresinde daha fazla bilgi edinin Grist.orggenel-7