İngiltere’nin Kuzey Doğusu, kıyı şeridinin doğal güzelliği, Durham Katedrali ve Hadrian Duvarı gibi tarihi yerleri ve Newcastle gibi şehirlerdeki hareketli gece hayatıyla tanınır. Bölge aynı zamanda Birleşik Krallık’taki teknoloji işletmeleri için hızla büyüyen ve canlı bir merkez olarak ün kazanıyor.

Kredi raporlama kuruluşu CreditSafe tarafından toplanan veriler, girişimcilerin birden fazla 12.000 girişim geçen yıl bölge genelinde Bölgenin önemli teknoloji noktaları Newcastle, Middlesbrough, Durham, Sunderland ve Northumberland’dır.

Newcastle, 2021’e göre 86 milyon sterlin risk sermayesi fonu sağlayan ve sektörde 1.300’den fazla kişiyi istihdam eden şehir merkezli startup’larla Kuzey Doğu’nun en önde gelen teknoloji merkezlerinden biridir. hükümet rakamları.

Veriler teknoloji ulusu Aynı dönemden, yalnızca Newcastle’da teknoloji firmalarının yaklaşık 3.500 işletmede toplam 2 milyar £ ciro elde ettiğini ortaya çıkardı.

Dijital dönüşüm şirketi Tieva’nın ticari direktörü Steve Norman, “İngiltere’nin Kuzey Doğusu, yüksek vasıflı teknoloji yetenek havuzu ve birinci sınıf inkübatörler ve hızlandırıcılar sayesinde hızla teknoloji iş başarısı için bir merkez haline geliyor” diyor. “Bölge, en üst düzey araştırma kurumlarıyla inovasyonu yönlendirmede öncülük ediyor ve teknoloji girişimlerinin sıfırdan başlamasına yardımcı oluyor.”

İşte Kuzey Doğu teknoloji sektöründeki büyümeyi destekleyen temel güçlerden bazıları ve karşılaştığı zorluklar.

Üniversite mükemmelliği

Nitelikli işçilere erişim, bir bölgenin teknoloji ekonomisini büyütmek için her zaman gerekli olacaktır. Kuzey Doğu, bölgede bulunan çok sayıda seçkin üniversite sayesinde bolca sahiptir. Durham Üniversitesi ve Newcastle Üniversitesi gibi saygın kurumlar, binlerce gencin dijital ekonomi için hayati beceriler öğrenmesini sağlıyor ve bunların çoğu, yerel şirketler için sağlıklı bir yetenek havuzu sağlamak için uğraşıyor.

Bölge, aşağıdakilerden birine sahiptir: STEM öğrencilerinin en yüksek oranları 67.000’den fazla insanın bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik eğitimi aldığı ülkede.

Bölgedeki yetenekli öğrencilerin ve mezunların çokluğu, teknoloji firmalarının ülkenin en parlak ve istihdam edilebilecek en iyilerinden bazılarına erişebildiği anlamına geliyordu.

Ayrıca, biyoetch şirketi CellulaREvolution gibi araştırma ağırlıklı üniversitelerde yeni yan ürünler oluşturmak için akademi ve iş dünyası arasındaki işbirliğini teşvik eder. Newcastle Üniversitesi’nin dışına yayılma.

Newcastle’da faaliyet gösteren bir ABD siber güvenlik şirketi olan Arctic Wolf’un EMEA Başkan Yardımcısı ve genel müdürü Clare Loveridge, “İngiltere’nin Kuzey Doğusu kendi başına gelişen bir teknoloji ekosistemine sahip” diyor. “Orada dünya lideri üniversitelerdir ve geçmişte yerel yeteneklerin Bir iş için Londra’ya taşınanların çoğu artık yerel olarak kalmak istiyor. Bu yapar yüksek vasıflı işçileri işe almak için harika bir yer.”

Buna rağmen, bu vasıflı işçilerin işe alınması konusunda hala bazı endişeler var. “Elbette, yol boyunca olması gereken bazı dezavantajlar var. Sellick Partnership’in üst düzey yöneticisi Adam Burgess, dedi.

“Hibrit ve uzaktan çalışmaya geçiş, yerel yeteneklerimizin istihdam için başka bir yerde Bu, Kuzey Doğu işverenlerinin sürekli olarak Birleşik Krallık’ın farklı yerlerinde sunulan daha yüksek maaşlara karşı rekabet etmek zorunda kalmak.”

Sürükleyici teknoloji

Kuzey Doğu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere sürükleyici teknoloji kümesi için takdir topladı: tanıma Uluslararası Ticaret Departmanından “uluslararası önemli” olarak. Sürükleyici teknoloji, sanal ve artırılmış gerçeklikten simülasyonlara kadar her şeyi içerir.

Facebook’un sahibi Meta’nın, VR veya AR başlıklarıyla erişilen sanal bir dünya olan metaverse’yi yaratmaya yönelik ağır yatırımları, teknolojinin potansiyeli konusunda heyecan yarattı. Kuzey Doğu, oyun ve yaratıcı stüdyolar yaratma konusundaki güçlü geçmişi sayesinde, sürükleyici teknoloji etrafındaki vızıltıdan yararlanmak için kendisini birinci sınıf bir konumda bulabilir.

Digital Catapult North East Tees Valley’de inovasyon başkanı Ashmita Randhawa, “Kuzey Doğu, ekosistemin güçlü bir alt sektörü olan ve şu anda fırsatlarla dolu olan sürükleyici teknoloji söz konusu olduğunda ağırlığının üzerine çıkıyor” dedi.

Kuzey Doğu’daki sürükleyici oyun endüstrisindeki en büyük oyuncular arasında, Dealroom tarafından 30 milyon dolar değerinde Sunderland merkezli bir video oyun geliştiricisi olan Coatsink yer alıyor.
Sektördeki diğer önemli oyuncular arasında Gateshead merkezli video oyun geliştiricisi Eutechnyx ve Newcastle merkezli espor şirketi Hitmarker yer alıyor.

Fintech, siber güvenlik ve medtech, Kuzey Doğu’daki diğer güçlü alt sektörlerdir. Kuzey Doğu’nun güçlü imalat kökleri, aynı zamanda ona, Middlesbrough’da gelişmiş imalat şirketleri için 34 dönümlük bir alan olan TeesAMP gibi endüstri 4.0 teknolojileri için sağlam bir temel sağlamıştır.

Startup’lar ve teknoloji devleri

Kuzey Doğu, yalnızca Newcastle merkezli SoPost ve Kani Payments gibi heyecan verici genç girişimlere ve ölçek büyütmelere ev sahipliği yapmıyor. İngiliz çok uluslu bir kurumsal yazılım şirketi olan Sage Group, North Tyneside’da yerleşiktir ve yalnızca Kuzey Doğu’nun bir teknoloji devi değil, aynı zamanda Salesforce ve SAP gibileriyle rekabet eden küresel sahnede bir devdir.

1981 yılında kurulan şirket, 7,7 milyar sterlinlik kamu değerine sahiptir ve İngiltere’nin en büyük ve en başarılı teknoloji şirketlerinden biridir.

Kuzey Doğu aynı zamanda halka arzın zirvesindeki teknoloji şirketlerine de ev sahipliği yapıyor. Son on yılda İngiliz fintech büyüme dalgasını sürdüren meydan okuyucu bir banka olan Atom Bank, Durham merkezli ve bu yılın sonlarında İngiltere’de halka arz edilmek üzere boru hattında olan 570 milyon £ ‘dan fazla fon topladı.

Atom Bank’ın ana şehrinde bulunan teknoloji firmaları, Durham merkezli işletme sahipleri ve girişimciler için tamamen finanse edilen bir hızlandırma programı olan Durham City Incubator; ve Birleşik Krallık’ta en hızlı büyüyen bilim parklarından biri olan Durham, Sedgefield’deki Kuzey Doğu Teknoloji Parkı olan NEPark.

İngiltere’nin en iyi akıllı şehirleri arasında yer alan Sunderland, Sunderland Belediye Meclisi ve BAI Communications tarafından Ekim 2022’de başlatılan ve yeni nesil bağlantı girişimlerinin desteklenmesine yardımcı olan bir 5G ve IoT hızlandırıcı programına ev sahipliği yapıyor.

Kuzey Doğu’daki teknoloji şirketlerini ve kariyerlerini besleyen diğer destek ağları ve kuruluşlar arasında Digital Catapult ve Sunderland Software City yer alır.

Kuzey Doğu teknoloji zorlukları

Kuzey Doğu, Londra’ya kıyasla önemli ölçüde daha düşük işletme giderlerine sahiptir. Bu arada, işçiler sık ​​sık Londra ve Birleşik Krallık’ın diğer bölgelerine kıyasla daha iyi bir iş-yaşam dengesi olduğunu belirtiyorlar.

Kuzey Doğu finansmanının teknoloji yatırımı için Londra tarafından önemli ölçüde geride bırakılması şaşırtıcı değil. Ancak Kuzey Doğu, teknoloji finansmanı seviyeleri açısından İngiltere’nin Kuzey Batı’sının da gerisinde kalıyor.

Tech Nation’ın verilerine göre, Kuzey Doğu merkezli girişimler, Risk sermayesi fonunda 283 milyon dolar 2021’de bir önceki yıla göre %66 arttı. Bu arada, Kuzey Batı’da üslenenler, Aynı dönemde 975 milyon dolar.

Finansman fırsatlarının ötesinde, bazıları Kuzey Doğu’nun daha birleşik bir yaklaşımdan fayda sağlayabileceğini düşünüyor. Buna göre Bloom Procurement Services’in kurucusu Adam Jacobs, “Zorluk, Kuzey Doğu’nun bölgenin dışında konumlandırılma biçiminde yatmaktadır. kendisi”.

Şunu ekliyor: “Henüz geniş çapta bir teknoloji merkezi olarak bilindiğine inanmıyorum, ancak buna gerek yok. neden olamaz.”

Zorluğun üstesinden gelmenin bir yolu, diyor Jacobs, “daha fazla temsil eden liderlerden tutarlı bir strateji Bölgenin teknolojiye neler sunabileceğini etkili bir şekilde iletmek için Kuzey Doğu ekosistem”.

Paydaşları “tek ses” ile konuşmak için bir araya getirmek, Kuzey Doğu’nun halihazırda ürettiği ivmeyi artırmasına yardımcı olacaktır.

Yakın zamanda anlaşmaya varılan Kuzey Doğu yetki devri anlaşmasıHenüz onaylanmamış olan, seçilmiş bir metro belediye başkanı tarafından yönetilen yeni bir birleşik otorite altında kayda değer fonların kilidini açacak ve önemli yetkileri Kuzey Doğu’ya devredecektir. Bazıları bunu Kuzey Doğu teknoloji sektörünü hızlandırmak için bir sonraki adım olarak görüyor.

Tieva’dan Norman, “İngiltere’nin Kuzey Doğusu uzun süredir bir teknolojik yenilik merkezi olmuştur, ancak son yıllarda küresel teknoloji pazarında rekabetçi kalabilmek için mücadele etmektedir” diye ekliyor. “Önemli zorluklar arasında risk sermayesi yatırımı eksikliği, birleşik bir teknoloji ekosistemine duyulan ihtiyaç ve teknoloji yeteneği söz konusu olduğunda beceri eksikliği yer alıyor. Doğru yatırımlar ve girişimlerle bölge rekabetçi kalabilir ve gelecekteki başarısını garanti altına alabilir.”

Lloyds Bank’ın ilişki yöneticileri teknoloji sektöründe deneyimlidir ve bu canlı endüstrinin daha fazla büyümesini desteklemeye isteklidir. İşletmenize nasıl yardımcı olabileceğimizi görüşmek için lütfen bugün iletişime geçin.

Steve Harris, Lloyds Bank’ta Birleşik Krallık KOBİ ve orta ölçekli şirketler teknoloji başkanıdır.

[email protected]

Lloyds Bank’ın İngiltere’deki teknoloji işletmelerini nasıl desteklediği hakkında daha fazla bilgi için, buraya tıklayın.

Lloyds Bank ile ortaklaşa.genel-11