Elon Musk, son haftalarda OpenAI’nin ChatGPT’sine bir alternatif geliştirmek için yeni bir araştırma laboratuvarı kurma konusunda AI araştırmacılarına başvurdu, Bilgi Pazartesi günü bildirildi ve çaba hakkında doğrudan bilgisi olan insanlara atıfta bulundu.

Rapora göre Tesla ve Twitter şefi Musk, yakın zamanda Alphabet’in DeepMind AI biriminden ayrılan bir araştırmacı olan Igor Babuschkin’i işe alıyor.

Rapor, OpenAI tarafından geliştirilen ve komut üzerine nesir, şiir ve hatta bilgisayar kodu taslağı yazabilen metin tabanlı bir sohbet robotu olan ChatGPT’nin Silikon Vadisi’nde geniş ilgi görmesinden sonra geldi.

2015 yılında Silikon Vadisi yatırımcısı Sam Altman ile birlikte kar amacı gütmeyen bir girişim olarak OpenAI’yi kuran Musk, 2018’de yönetim kurulundan ayrılmıştı, ancak chatbot’u “korkutucu iyi” olarak nitelendirerek ele aldı.

Babuschkin ile yapılan bir röportajdan alıntılanan raporda, Musk ve Babuschkin’in AI araştırmasını sürdürmek için bir ekip kurmayı tartıştıkları, ancak projenin henüz erken aşamalarda olduğu ve belirli ürünler geliştirmek için somut bir planı olmadığı belirtildi.

Rapora göre Babuschkin, Musk girişimine resmi olarak imza atmadığını da sözlerine ekledi.

Musk ve Babuschkin’e yorumlar için hemen ulaşılamadı.

Kasım 2022’deki lansmanından bu yana ChatGPT’nin popülaritesi arttı ve teknoloji devlerini yapay zeka yarışında yer almaya zorladı. Birkaç şirket kendi ChatGPT tarzı yapay zeka sohbet robotunu geliştiriyor.

Çinli Baidu, ChatGPT’ye rakip olmak ve arama motorunu yenilemek için Ernie Bot üzerinde çalışıyor. Bu haftanın başlarında, Baidu CEO’su şirketin ChatGPT benzeri uygulaması Ernie Bot’u popüler arama motorunun “devrim niteliğinde” bir versiyonunu oluşturmak için kullanacağını söyledi.

Son yıllarda yapay zekaya büyük yatırımlar yapan Baidu, OpenAI tarafından geliştirilen ve Microsoft tarafından desteklenen AI platformuna Çinli bir rakip yaratma çabalarının ön saflarında yer alıyor.

© Thomson Reuters 2023


Geçen yıl Hindistan’da ters rüzgarlarla karşı karşıya kalan Xiaomi, 2023’te rekabeti üstlenmeye hazır. Şirketin geniş ürün portföyü ve ülkedeki Make in India taahhüdü için planları neler? Bunu ve daha fazlasını Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde Samsung, Xiaomi, Realme, OnePlus, Oppo ve diğer şirketlerden en son lansmanların ayrıntıları ve haberleri için MWC 2023 merkezimizi ziyaret edin.genel-8