Meta, Facebook Hapishanesinde Kalmayı Zorlaştırıyor başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Peter Macdiarmid (Getty Resimleri)

Facebook hapishanesi daha az kalabalık olmak üzere. Ana şirket Meta, bu Perşembe günü açıklanan yeni bir dizi politika uyarınca, kullanıcıların kurallarının daha az ihlal edilmesi nedeniyle Facebook hesaplarının askıya alınmasının artık daha zor olduğunu söylüyor. Bu değişiklikler, sivil toplum gruplarının ve Meta’nın yarı bağımsız Gözetim Kurulu’nun, şirketin normalde iyi huylu içeriğin zararlı olarak işaretlenmesine yol açabilecek “grevler” konusundaki “orantısız ve anlaşılmaz” politikalarını eleştiren yıllarca süren itirazlarının ardından geldi. Bu arada fiili daha ciddi zararlı içerik devam ediyor ılımlılık çatlaklarından sızmak.

Meta’nın içerik moderasyonu hakkındaki konuşmaların çoğu, bu günlerde platformların içerik yönetimi konusundaki tartışmaların hakimiyetindedir. kararsız politikacılar ve son derece çekişmeli siyasi tartışmalara rağmen, doğru ya da yanlış, kendilerini bir şekilde kilitlenmiş bulan çok daha fazla sayıda günlük kullanıcıyı gözden kaçırmak kolaydır. Facebook Hapishanesi.

Facebook’un hapishanesi nasıl değişiyor?

İleriye dönük olarak, Facebook’un ceza sistemi, kullanıcılara bir içeriğin neden kurallarını ihlal ettiği konusunda bağlam ve şeffaflık sağlamaya, hemen bir kısıtlama veya askıya alma uygulamasına başvurmaya odaklanacak. Daha ciddi cezalardan biri olan içerik yayınlamaya yönelik otuz günlük kısıtlamalar, artık çoğu durumda yalnızca ihlal eden yedinci gönderiden sonra gerçekleşecek. Meta, buradaki genel fikrin, tekrar tekrar uyarıldıktan sonra bile kuralları çiğnemeye devam eden “sürekli ihlal edenler” için hesap kısıtlamalarını denemek ve kaydetmek olduğunu söylüyor. Teorik olarak, bu, kullanıcılara hatalarından ders alma ve başkalarının yanlış anlama nedeniyle hatalarından vazgeçmesini önleme şansı vermelidir.

Facebook İçerik Politikasından Sorumlu Başkan Yardımcısı, “Yeni sistem altında, insanların içeriklerini neden kaldırdığımızı anlamalarına yardımcı olmaya odaklanacağız; bu, yeniden suç işlemeyi önlemede çok daha etkili olduğu gösterilen, gönderi yapma yeteneklerini çok hızlı bir şekilde kısıtlamak yerine,” dedi. dedi Monika Bickert.

Facebook’un savcılık gücüne yönelik bu daha yumuşak kenar, yalnızca daha iyi huylu davalar için geçerlidir. Kullanıcıların çocuk istismarı görüntüleri, terör içeriği veya diğer daha ciddi materyalleri içeren paylaşımlarda bulunduğu durumlarda Meta, bu kullanıcıların hesaplarına karşı acil eylem politikasını sürdürdüğünü söylüyor. Bu, özellikle zararlı hesapların platformdan tamamen kaldırılmasını içerebilir.

Bickert, “Bu değişikliği kısmen, her zaman doğru yapamadığımızı bildiğimiz için yapıyoruz” diye ekledi. “Dolayısıyla, düşük şiddetteki ihlallerden daha az ihtar alan kişileri potansiyel olarak aşırı cezalandırmak ve kendilerini ifade etme yeteneklerini sınırlamak yerine, bu yeni yaklaşım, sürekli olarak politikalarımızı ihlal edenler için daha hızlı ve daha etkili eylemlere yol açacaktır.”

Facebook hapishanesi tam olarak nedir?

Üzerinde makul bir zaman harcayan herkes Facebook muhtemelen, gerçek bir haklı neden yokmuş gibi görünen bir nedenle hesaplarının askıya alındığını veya engellendiğini iddia eden kullanıcı örnekleriyle karşılaşmıştır. Hoşgeldiniz Facebook Hapishanesi.

Tburada birçok kez iddia masumiyet aslında bilmeden bir Facebook terimini ihlal etti. Başka durumlar da var, Yine de, Meta’nın büyük ölçüde otomatikleştirilmiş moderasyon sisteminin işleri yanlış anladığı ve yanlış veya anlamsız nedenlerle kullanıcıları işaretlediği yer. Bu aşırı zorlama, bazı kullanıcılar tarafından Facebook’unook, platformunu önce bir demirle yönetir. Aynı zamanda, kısmen, düzgün bir Cumhuriyetçi milletvekili yığınının kalmasının nedeni de budur. ikna edilmiş Mark Zuckerberg, muhafazakar sesleri susturmak için kişisel bir görev üstleniyor. o değil.

‘Mem, mem’dir’

Facebook’un uygulanmasıyla ilgili kullanıcı kafa karışıklığı ve hayal kırıklığı örnekleri Facebook Kağıtları, Facebook muhbiri Frances Haugen tarafından Gizmodo ile paylaşılan bir dizi dahili belge. Belgeler, marazi mem sayfalarına hicivli içerik gönderdikleri için işaretlendikten sonra rahatsız olan genç kullanıcıların örneklerini gösteriyor.

İngiltere’den 17 yaşındaki bir kullanıcı, “Bu sayfa bunun için var,” diye yazdı. “olmasına rağmen [the meme] politikayı ihlal etti, bu grup benim yayınladığım gibi memler içindir. Kötü bir şey değildi.”

Pakistan’dan 16 yaşındaki başka bir kullanıcı “Mem, memdir” diye yazdı.

Diğer durumlarda, Almanya’dan yetişkin bir kullanıcı, gönderilerinden birinin açıklama yapılmadan kaldırılmasından duyduğu hayal kırıklığını dile getiriyor. Diğer kullanıcılar, şirketin şartlarını ihlal ettiklerinin farkında bile olmadıklarını iddia ederek Facebook’tan özür bile dilediler.

Yeni, daha gevşek yaklaşımla Meta tatlı bir orta yol bulmaya çalışıyor. Şirket, şirket içi araştırmasının, kuralları ihlal ettiği için düşük sayıda ihtar alan kullanıcıların %80’inin önümüzdeki 60 gün içinde politikayı tekrar ihlal etmeyeceğini gösterdiğini iddia ediyor. Bu, daha düşük seviyedeki suçlulara yönelik uyarıların veya diğer ışık sinyallerinin, tekrarlanan vakaları önlemede oldukça iyi olduğunu gösteriyor. Kasıtlı pisliklerin diğer %20’si, hesap kısıtlamalarının odak noktası haline gelir. Buradaki bariz endişe, politika değişikliğinin zararlı kullanıcılara daha fazla serbestlik sağlayabileceğidir. yanlış bilgilendirme, zorbalık ve genel zehirliliğin hala sosyal medyayı sardığı bir zamanda. Meta bunun olmayacağından emin görünüyor.

Bickert, “Bu güncellemeyle, insanların kendilerini ifade etmelerine izin verirken uygulamamızı güvende tutabileceğiz” dedi.

“İyileştirme için yer var”

Facebook’un değişiklikleri kısmen Gözetim Kurulu geri bildirim, Yargıtay benzeri varlık, övgülerinde sarsılmaz değildi. tahta olmasına rağmen karşıladı Facebook’un şeffaflık girişimleri, şirketi yalnızca gerçekten “daha az ciddi ihlallere” odaklandığı için eleştirmeye devam etti. Kurul, yeni kuralların, hesapları belirsiz nedenlerle askıya alınan gazetecileri veya aktivistleri ciddi şekilde etkileyebileceğini söyledikleri daha “şiddetli grevler” hakkındaki şeffaflık sorunlarını ele almak için çok az şey yaptığını iddia etti.

Gözetim Kurulu, “Bugünkü duyuru daha az ciddi ihlallere odaklanıyor” dedi. “Yine de Kurul, Meta’nın daha ciddi ihlalleri belirleme ve uygulama konusunda da hatalar yaptığını tutarlı bir şekilde tespit etti.”

Meta, Gizmodo’nun yorum talebine hemen yanıt vermedi.genel-7