Üç ay önce Elon Musk, Twitter kullanıcılarına mavi bir doğrulama onay işareti vermek için aylık 11 dolarlık (kabaca 910 Rs) bir abonelik hizmetini duyurdu.

Pazar günü, Meta Platforms büyük ölçüde aynı şeyi duyurdu: kullanıcıların devlet tarafından verilmiş bir kimlik sağladıkları sürece mavi bir doğrulanmış rozet almaları için 15 ABD doları (yaklaşık 1.240 Rs) abonelik hizmeti.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg utanmaz bir taklitçidir. Snapchat’in Hikayeler özelliğini klonladı (hatta buna “Facebook Hikayeleri” adını verdi), TikTok’un Reels adlı bir kopyasını çıkardı ve Facebook Live ile canlı video uygulaması Periscope’u taklit etti. Strateji işe yarıyor. Stories ve Reels gibi bu klonların birçoğu Instagram’da başarılı bir şekilde yükseliyor.

İlk bakışta inanılmaz derecede itici görünse de, muhtemelen Zuckerberg’in yeni abonelik hizmetinde durum böyle olacak. Facebook’a kimliğini vermek için kim para ödemek ister ki? Mesele şu ki, bu gerçekten normal Facebook ve Instagram kullanıcılarını hedef almıyor. Özellikle Instagram’da içerik oluşturucuları hedefliyor ve asıl satış noktası erişim.

İçerik oluşturucular genellikle markalarla ortaklık kurarak ve sponsorlu içerik yayınlayarak para kazanır. Örneğin, bir fitness fenomeni, özel bir köpük silindiri övmek için bir yazı kullanabilir. Ancak bu içerik oluşturucular, gönderilerini kaç kişinin “beğendiğine” göre yaşar ve ölür; bu, genellikle görüntülemelere karşılık gelen bir ölçüdür; yani ne kadar çok beğeni alırlarsa, sponsorlu içerik için o kadar çok para talep edebilirler. Ve Meta’nın yeni abonelik hizmeti, arama ve önerilerde “artan görünürlük ve erişim” sunuyor. Şirket bunu doğrulama ile ilgili olarak konumlandırdı, ancak bu gerçekten belirli gönderilere viral olma şansı vermekle ilgili.

Twitter’ın abonelik hizmeti bocaladı ve ABD’deki Twitter kullanıcılarının yalnızca yaklaşık yüzde 0,2’si Ocak 2023 itibarıyla Twitter Blue gibi abonelikler için ödeme yaptı. Bilgi. Ancak, erişim vaadi sayesinde stratejinin Instagram’da başarılı olma şansı çok daha yüksek. Birçok etkileyici, içeriklerinin öne çıkmasına yardımcı olmak için ayda 15 $ (kabaca 1.240 Rs) ödemenin buna değeceğine karar verecek.

Bloomberg İstihbarat analisti Mandeep Singh, yeni hizmetin Meta’nın yıllık satışlarına 2 milyar dolar (kabaca 16.500 Rs) ila 3 (kabaca 24.800 crore) milyar dolar ekleyebileceğini tahmin ediyor, bu da Meta’nın 117 milyar $’ının (kabaca 9.68.800 Rs.) crore) geçen yıl gelir elde etti, ancak muhtemelen şirketin metaverse’ten kazandığından daha fazla. Singh, bir notta, hizmetin içerik oluşturucuların TikTok’a geçmesini engellemeye de yardımcı olacağını söyledi.

Aslında daha önemli etkisi, en ilginç içerik oluşturucuları Meta’nın platformlarında tutmak ve böylece milyonlarca kullanıcının TikTok yerine Reels izlemesini sağlamak olacaktır. Abonelik hizmeti ilk olarak Yeni Zelanda ve Avustralya’da kullanıma sunuluyor, ancak Avrupa ve ABD’ye gelince, içerik oluşturucular 15 doların (kabaca 1.240 Rs) izleyici açısından kendilerini gerçekten ne kadar götürdüğünü test edecekler.

İçerik oluşturucular, beğenilerini ve yeniden gönderilerini saplantılı bir şekilde takip etmekle ünlüdür ve aboneliğin içeriklerini etkili bir şekilde genişletip yükseltmediğini kısa sürede öğreneceklerdir. Bu kolay bir iş değil. Musk, geçen hafta üst düzey mühendislerini, gönderilerini Twitter kullanıcılarına en yüksek öncelik olarak yükseltmek için karıştırdı – ve bir göre, çok ileri götürdüler. rapor teknoloji haber bülteninde Platformer. Musk’ın Super Bowl tweet’inin Joe Biden’ınkinden daha az görüntülenmesinden şikayet etmesinden bir gün sonra, normal Twitter kullanıcıları beslemelerinin milyarderin gönderileriyle spam olduğunu gördü. Şikayet ettiler ve Musk önerildi özelliği geri yürürdü.

Meta’nın aynı hatadan kaçınması gerekiyor. Kullanıcılar, akışlarının daha fazla tanıtılan içerikle dolduğunu hissetmeye başlarsa TikTok’a geçerler.

Zuckerberg, karlı olmayan fikirleri kopyalayıp daha sonra onları karlı hale getirme konusunda ustadır. Bunu, Snap’e hiçbir zaman Meta için sağladığı mali başarının aynısını getirmeyen Stories ile yaptı. Ve Meta oldu fikirle oynamak Kullanıcıların özellikler için yıllarca ödeme yapmasını sağlamak – hiçbir zaman deneyecek cesareti bulamamıştı. Musk, Zuckerberg’in izleyebileceği bir yol oluşturduğuna göre, Meta’nın diğer özellikler için ücretlendirme yapması daha kolay olmalı, bu da şirketin çevrimiçi reklam harcamalarındaki yavaşlamayı ele almasına ve metaverse için harcadığı on milyarları dengelemesine yardımcı olmalı.

Yeni hizmet aynı zamanda Zuckerberg’in Facebook ve Instagram’ın artık gerçekten sosyal ağ platformları olmadığını zımnen kabul etmesidir. İnsanların eğlenmek için geldikleri yerler olma yolunda ilerliyorlar. Meta’nın yapay zekası, arkadaşlarınızdan ve ailenizden gelen gönderileri önermek yerine bilinmeyen kişilerden gelen viral gönderileri insanların haber kaynaklarına yerleştirmek için TikTok’u giderek daha fazla taklit ediyor.

Zuckerberg artık kullanıcılara istediklerini vermekle içerik oluşturuculara da istedikleri teşhiri vermek arasında hassas bir denge kurmalıdır. Musk, bunun Twitter için çalışmasını sağlamak için mücadele ediyor. Zuckerberg muhtemelen daha iyi bir şansa sahip.

© 2023 Bloomberg LP


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde Samsung, Xiaomi, Realme, OnePlus, Oppo ve diğer şirketlerden en son lansmanların ayrıntıları ve haberleri için MWC 2023 merkezimizi ziyaret edin.

genel-8