Washington Post’un Çarşamba günü bildirdiğine göre, Facebook ana şirketi Meta Platforms, yeniden yapılanma ve küçülme çabalarıyla binlerce işçiyi etkileyebilecek yeni bir işten çıkarmalar planlıyor.

Geçen yıl sosyal medya şirketi, artan maliyetler ve zayıf bir reklam pazarıyla boğuşurken iş gücünün yüzde 13’ünü (11.000’den fazla çalışanı) işten çıkardı.

Washington Post’un konuya aşina bir kişiye dayandırdığı haberine göre, Meta şimdi bazı liderleri doğrudan astları olmadan daha alt düzey rollere itmeyi planlıyor ve üst düzey patron Mark Zuckerberg ile şirketin stajyerleri arasındaki yönetim katmanlarını düzleştiriyor.

Meta, Reuters’in yorum talebini reddetti, ancak sözcü Andy Stone bir dizi tweet’te Zuckerberg’in daha önce yaptığı ve daha fazla kesintinin yolda olduğunu öne süren birkaç açıklamasını aktardı.

Zuckerberg, bu ayın başlarında yatırımcılara geçen yılki işten çıkarmaların “verimliliğe odaklanmamızın sonu değil, başlangıcı” olduğunu söylemişti. “Kuruluş yapımızı düzleştirmek ve orta yönetimin bazı katmanlarını kaldırmak” için çalışacağını söyledi.

Geçen yılki işten çıkarmalar, Meta’nın 18 yıllık tarihinde bir ilkti. Google ana şirketi Alphabet, Microsoft ve Snap dahil olmak üzere diğer teknoloji şirketleri binlerce kişiyi işten çıkardı.

Meta, COVID-19 salgını sırasında evde mahsur kalan tüketicilerin sosyal medya kullanımındaki artışı karşılamak için agresif bir şekilde işe alındı. Ancak 2022’de reklamverenler hızla yükselen faiz oranları karşısında harcamaları durdurduğundan işler zarar gördü.

Bir zamanlar 1 trilyon dolardan (yaklaşık 82.840.100 crore) fazla olan Meta, şimdi 446 milyar $ (yaklaşık 36.94.700 crore) değerinde. Meta hisseleri Çarşamba günü yaklaşık yüzde 0,5 düştü.

Şirket ayrıca, harcamaları dizginlemek için ofis alanını azaltacağını, isteğe bağlı harcamaları azaltacağını ve işe alma dondurma süresini 2023’e kadar uzatacağını söyledi.

İstihdam şirketi Challenger, Gray & Christmas’ın bir raporuna göre, Ocak ayında teknoloji şirketlerinin başını çektiği ABD şirketlerinde 1.00.000’den fazla işten çıkarma duyurusu yapıldı.

© Thomson Reuters 2023


OnePlus 11 5G, şirketin başka birçok cihazın da piyasaya sürüldüğü Cloud 11 lansman etkinliğinde piyasaya sürüldü. Gadgets 360 podcast’i Orbital’de bu yeni telefonu ve OnePlus’ın tüm yeni donanımlarını tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.

(Başlık hariç, bu haber NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve bir basın bülteninden yayınlanmıştır)

Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde Samsung, Xiaomi, Realme, OnePlus, Oppo ve diğer şirketlerden en son lansmanların ayrıntıları ve haberleri için MWC 2023 merkezimizi ziyaret edin.genel-8