NASA astronotu ve Expedition 68 Uçuş Mühendisi Nicole Mann’ın görüntüsü, mikro yerçekiminde ağırlıksız bir şekilde uçan bir su küresinden kırılıyor. Kredi bilgileri: NASA

Bu inanılmaz görüntü, 12 Şubat 2023 tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) yakalandı. NASA astronot ve Expedition 68 Uçuş Mühendisi Nicole Mann’ın görüntüsü, mikro yerçekiminde ağırlıksız bir şekilde uçan bir su küresinden kırılıyor.

Kırılma, ışığın havadan suya veya havadan cam merceğe geçmesi gibi, bir saydam ortamdan diğerine geçerken bükülmesidir. Işık, su veya cam gibi yeni bir ortama girdiğinde hızını ve yönünü değiştirerek bükülmesine veya yolunu değiştirmesine neden olur. Meydana gelen bükülme miktarı, ışığın ortamın yüzeyine çarptığı açıya ve iki ortamın kırılma indislerindeki (ışığın ortamdaki hızının ne kadar değiştiğinin bir ölçüsü) farkına bağlıdır.

Kırılma olgusu, gözlüklerde veya kameralarda kullanılan merceklerde, optik aletlerin tasarımında ve malzemelerin özelliklerinin incelenmesinde olduğu gibi birçok pratik uygulamaya sahiptir. Kırılma, optik illüzyonların ve serapların oluşumunda da önemli bir rol oynar.

Nicole Mann, bir gemiye fırlatıldıktan sonra 6 Ekim 2022’de istasyona gelen Crew-5 astronotlarından biridir. UzayX 5 Ekim’de Falcon 9 roketi. 20 Ocak ve 2 Şubat’ta Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) astronot Koichi Wakata, Uluslararası Uzay İstasyonu Roll-Out Solar Arrays’in (iROSA’lar) kurulumuyla ilgili inşaat işinde.uzay-2