Asteroit “Chelyabinsk 2013”, 15 Şubat 2013’te Rusya’nın Chelyabinsk şehrinin üzerinde patlıyor. Kredi: The Planetary Society/YouTube

15 Şubat 2013’te Rusya’nın Çelyabinsk halkı şok edici bir olay yaşadı ve yine de bu, Dünya ile çarpışma rotasındaki bir asteroidin yol açabileceği yıkımın küçük bir kısmıydı. Gibi NASAGezegen Savunması uzmanları, 10 yıl önceki Chelyabinsk etkisini yansıtıyorlar, aynı zamanda geleceği ve o zamandan beri teşkilatın Gezegen Savunması alanında başardığı her şeyi dört gözle bekliyorlar.

Zararsız meteoroidler ve bazen küçük asteroitler gezegenimizin atmosferini her gün etkiler. Bunu yaptıklarında, parçalanırlar ve göktaşları veya “kayan yıldızlar” ve bazen de parlak ateş topları veya yıldırımlar oluştururlar. 12 Şubat’ta çok küçük bir asteroit keşfedildikten kısa bir süre sonra Kuzey Fransa üzerinde Dünya’nın atmosferine çarparak yerel izleyiciler için muhteşem bir ışık gösterisine yol açtığında durum böyleydi. Çok daha nadiren, bozulmadan yere ulaşmak için hala çok küçük olan, ancak parçalandığında önemli miktarda enerji açığa çıkaracak kadar büyük olan daha büyük bir asteroit, yere önemli zarar verebilir.

15 Şubat 2013’te böyle bir bolide olayı, ev büyüklüğünde bir asteroitin Dünya’nın atmosferini saniyede 11 mil hızla Çelyabinsk, Rusya’ya çarptığında ve yerden 14 mil yukarıda patladığında uluslararası ilgi topladı. Patlama 440.000 ton TNT’ye eşdeğerdi ve ortaya çıkan hava patlaması 200 mil karelik bir alanın camlarını patlattı, binalara hasar verdi ve çoğunlukla kırık camlar nedeniyle 1.600’den fazla insanı yaraladı. Asteroitin gündüz gökyüzünden yaklaşması nedeniyle çarpışmadan önce tespit edilememiştir ve bu, gelecek yüzyılda Dünya’ya yönelik bilinen bir asteroit tehdidi olmamasına rağmen, Dünya’ya bilinmeyen bir asteroit çarpmasının her an meydana gelebileceğini hatırlatmaktadır.

Tesadüfen, Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen müzakereler, Gezegen Savunması ile ilgili uluslararası işbirliklerinin kurulması için resmi tavsiyeleri sonuçlandırıyordu. Uluslararası Asteroit Uyarı Ağı (IAWN) ve Uzay Görevleri Planlama Danışma Grubu (SMPAG) – Chelyabinsk etkisi meydana geldiğinde. O zamandan beri, NASA ajansın Gezegensel Savunma Koordinasyon Ofisi (PDCO) tarafından 2016’da ajansın devam eden Gezegen Savunması misyonunu denetlemek ve koordine etmek üzere görevlendirildi. Buna, IAWN ve SMPAG gibi Gezegen Savunması ile ilgili uluslararası toplantılarda ve forumlarda ulusal bir temsilci olarak hareket etmek ve ABD hükümetinin, eğer keşfedilirse gerçek bir asteroit çarpma tehdidine yanıt verme planını koordine etmede lider bir rol oynamak dahildir. PDCO ayrıca NASA’nın aracılığıyla dünyanın dört bir yanındaki gözlemevlerini finanse ediyor. Yakın Dünya Nesnesi (NEO) Gözlem Programı NEO’ları (Dünya’nın 30 milyon mil yakınına gelen asteroitler ve kuyruklu yıldızlar) bulmak ve karakterize etmek, özellikle Dünya için en ciddi darbe risklerini temsil eden 460 fit (140 metre) ve daha büyük asteroitleri bulmaya odaklanarak. NASA, potansiyel olarak tehlikeli NEO’ları bulma yeteneğini hızlandırmaya yardımcı olmak için ajansın aktif olarak geliştiriyor NEO Surveyor görevifırlatıldıktan sonraki on yıl içinde Dünya’nın yakınına gelebilecek 140 metre veya daha büyük asteroitlerin yüzde 90’ının keşfini bitirmek için tasarlandı.

2022’de, İtalyan Uzay Ajansı ile birlikte çalışan NASA’nın Çift Asteroit Yeniden Yönlendirme Testi (DART) görevi, bir asteroitin yörüngesini saptırmaya yönelik dünyanın ilk testini başarıyla gösterdi. 2021’de piyasaya sürülen DART, Dünya için hiçbir darbe tehdidi oluşturmayan bilinen bir asteroitle başarılı bir şekilde çarpıştı ve kinetik çarpmalı bir uzay aracı kullanan asteroit saptırma teknolojisinin bir yöntemini gösterdi. DART’ın çarpmasından bu yana Gezegen Savunması uzmanları, asteroit üzerindeki kanıtlanmış etkilerini daha iyi anlamak için görevden dönen verileri analiz etmeye devam ediyor; eğer ihtiyaç ortaya çıkarsa.

Chelyabinsk etkisi, Gezegensel Savunma’daki küresel konuşmayı ateşleyen bir kıvılcımdı ve o zamandan beri bu alanda çok ilerleme kaydedildi. Ancak, yapılacak daha çok iş var ve NASA aktif olarak ön saflarda yer alıyor. Ajans, Dünya için tehlike oluşturabilecek asteroit popülasyonunun geri kalanını bulmak için NASA’nın NEO Araştırmacısını inşa etmenin yanı sıra, bir kez tehlikeli bir asteroidin daha ayrıntılı bir karakterizasyonunu hızlı bir şekilde elde edebilmek için bir “hızlı müdahale keşif” yeteneği düşünüyor. keşfedildi. NASA ayrıca 2029’da Dünya’ya yaklaşan bir asteroidi incelemek için bir keşif uzay aracı göndermeyi düşünüyor.

NASA Gezegen Savunma Görevlisi Lindley Johnson, “Bir NEO’nun Dünya ile çarpışması, insanlığın nasıl tamamen önleyebileceğini artık bildiğimiz tek doğal afettir” dedi. “Hala orada olduğunu bildiklerimizi aramaya devam etmeliyiz ve bir gün gezegenimizin sakinlerini yıkıcı bir olaydan koruyabilecek Gezegen Savunması teknolojilerini ve yeteneklerini araştırmaya ve test etmeye devam etmeliyiz.”uzay-2