İskoç Kraliçesi Mary tarafından yazılan 55’ten fazla şifreli mektuptan oluşan bir dilim, kriptografi uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından ortaya çıkarıldı ve şifresi çözüldü.

Kuzeni Kraliçe I. Elizabeth tarafından vatana ihanet suçundan 19 yıldır Londra Kulesi’nde tutulduğu sırada yazmak, mary stuart Fransa’nın İngiliz sarayındaki Büyükelçisi Michel de Castelnau de Mauvissière’ye bir dizi mektup gönderdi. Buradaki fikir, Elizabeth’in casus şefi Sir Francis Walsingham’ın şahin gibi incelemesinden kaçmaktı.

16. yüzyıla ait mektuplar (1578 ile 1584 arasında yazılmış) bilgisayar bilimcisi George Lasry, piyanist Norbert Biermann ve astrofizikçi Satoshi Tomokiyo’dan oluşan disiplinler arası bir ekip tarafından Fransa Ulusal Kütüphanesi’ndeki çevrimiçi arşivlerde bulundu. Onlarınkine göre elde edilen kağıtşifre, harflerin yerine sembollerin kullanıldığı tipik bir değiştirme yaklaşımı kullanır – ancak toplamda kullanılan 150.000’den fazla sembolle, ekip bunları okunabilir hale getirmek için eski moda hafiyelik ile birlikte bilgisayarlı kod kırmaya yöneldi.

Ekibe göre çaba, “bilgisayarlı kriptanaliz, manuel kod kırma ve dilbilimsel ve bağlamsal analizi” birleştirdi.

İskoç Kraliçesi Mary'den şifreli mektup
Kaynak: George Lasry, Norbert Biermann ve Satoshi Tomokiyo (2023) Mary Stuart’ın 1578-1584 tarihli kayıp mektuplarının şifresini çözmek, Cryptologia, DOI: 10.1080/01611194.2022.2160677

Mektupların konuları arasında Elizabeth için evlenme teklifleri, Mary’nin Katolik Fransa’daki desteği ve onun serbest bırakılması ve oğlu James VI’nın (gelecekteki İngiltere Kralı I. James) İskoç tahtına yükselişiyle ilgili müzakereler yer alıyordu.

Araştırmacılar gazetede, “Mary ve Castelnau arasında gizli bir iletişim kanalının varlığı tarihçiler tarafından iyi biliniyordu ve hatta o zamanlar İngiliz hükümeti tarafından biliniyordu.” “Varlığı bilinmesine rağmen … kanal o kadar güvenliydi ki içeriği [were thought to] kaybolmuş. … Yeni deşifrelerimiz, bu kanalın nasıl işletildiği ve dahil olan kişiler hakkında daha fazla bilgi sağlıyor.”

En son siber güvenlik tehditlerini, yeni keşfedilen güvenlik açıklarını, veri ihlali bilgilerini ve ortaya çıkan trendleri takip edin. Günlük veya haftalık olarak doğrudan e-posta gelen kutunuza teslim edilir.siber-1