Uzun süredir market sektörünü bozmaktan korkan çevrimiçi perakendeci Amazon.com, yetersiz kaldığına inanıyor.

İcra Kurulu Başkanı Andy Jassy Perşembe günü şirketin üç aylık sonuç çağrısında nadir görülen bir görünümde, şirketin Fresh süpermarketlerinin ve kasiyersiz marketlerin genişlemesini başarı için doğru tarifi bulana kadar duraklattığını söyledi.

Amazon’un bu yıl bulmayı umduğu bir formül olan, şirketin büyük bir genişlemeye başlamadan önce finansal olarak iyi durumda olan farklı bir mağaza formatına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Açıklamalar, sadece bir yıl önce bakkaliye odaklanmak için kitapçılarını kapatacağını söyleyen Amazon’un, 2017’de yakından izlenen Whole Foods Market’i satın almasından bu yana gerçek mekanda faaliyet gösteren perakendeciliğe nasıl hakim olamadığını gösteriyor. daha fazla tüketici harcamasının kilidini açmanın anahtarı.

Kroger ve Walmart gibi rakip marketler korkunç bir rekabet olmaya devam ediyor. Jassy, ​​Amazon’un paketlenmiş gıda ve diğer mallardan oluşan büyük işine rağmen, çabuk bozulan ürünlerde henüz önemli bir pazar payı elde edemediğini söyledi.

Wedbush Securities analisti Michael Pachter, onlarca yıl önce tüketicileri çevrimiçi alışverişe çeken Amazon’un kendisinin suçlu olduğunu söyledi.

Perakendecilik zor bir iştir” dedi. “Amazon Fresh mağazalarının peşine düşerek parayı tuvalete atıyorlar” ve “yeni bir konsept oluşturabileceklerini ve on yıllardır başarılı olan perakendecilerden pay alabileceklerini” düşünüyorlar.

Jassy, ​​marketin geleceğinin hem çevrimiçi hem de çevrimdışı veya çok kanallı olduğunu söyledi.

Whole Foods’ın büyüdüğünü ve birinci sınıf, organik bakkaliye için zirvede kaldığını, ancak Amazon’un kitlesel temyiz teklifinin üzerinde çalışılması gerektiğini söyledi.

Jassy, ​​şirketin şu ana kadar birkaç düzine Amazon Fresh mağazası olduğunu söyledi. Ayrıca, alışveriş yapanlara bir kasadan geçmek zorunda kalmadan bir mağazadan aldıklarını faturalandıran teknolojiyi de denedi.

Şirket, şimdilik bazı bakkalları kapatarak belirli varlıklarını değer düşüklüğüne uğrattı. Finans müdürü, dördüncü çeyrekte bu tür eylemlerden 720 milyon $ (kabaca 5.919 Rs) ücret aldığını söyledi.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8