ADEO, Aralık 2022 testi sırasında ION Uydu Taşıyıcısından konuşlandırılıyor.
Gif: Yüksek Performanslı Uzay Yapı Sistemleri/Gizmodo

Minik boya lekelerinden, kullanılmayan roket aşamalarına kadar gezegenimizin yörüngesinde dönen pek çok ıvır zıvır var. Önceden var olan enkazı kaldırmak için çözümler geliştirilirken, Almanya’daki özel bir uzay şirketi, ömürlerinin sonunda uyduları uzay enkazı haline gelmelerini önlemek için yörüngeden çıkarmak için bir yöntemi başarıyla test etti.

Sürükle Büyütme Yörüngeden Çıkarma Sistemi (ADEO) fren yelkeni, görevlerinin sonunda uyduları yörüngeden çıkarmanın bir yolu olarak Yüksek Performanslı Uzay Yapısı Sistemleri tarafından geliştirildi. Aralık 2022’de “Bana Kanatlarını Göster” adlı uzay tabanlı bir testte ADEO, ION Uydu Taşıyıcı tarafından inşa edildi özel uzay şirketi D-Orbit. ADEO, uydu taşıyıcısını başarılı bir şekilde yörüngesinden çıkardı ve yanması için atmosfere gönderdi.

Bana Kanatlarını Göster” son uçuş içi yeterlilik sınavını işaretler ADEO olarak 2018’de başlayan testlerden sonra bir kavram kanıtı. Avrupa Uzay Ajansı umut ediyor ADEO, gelecekteki hizmet dışı bırakılan uyduların yörüngeye girmesini önlemeye yardımcı olacak uzay enkazıuzay operasyonları için tehdit oluşturabilir.

ESA Genel Direktörü Josef Aschbacher, “Sıfır enkaz politikası oluşturmak istiyoruz, bu da bir uzay aracını yörüngeye getirirseniz onu kaldırmanız gerektiği anlamına gelir” dedi. Bir basın açıklaması.

ADEO – Melek Kanatlarında Deorbit Yelkeni

ADEO, 38 fit karelik (3,5-Karbon fiberle güçlendirilmiş dört kola sabitlenmiş alüminyum kaplı poliamid membrandan oluşan yaklaşık metrekare) yelken X şeklinde konumlandırılmış. To yelken artışlar Bir uydudan konuşlandırıldığında yüzey sürtünmesi, daha hızlı bir şekilde çürümeye yol açar. yörünge. ADEO, bağlı olduğu uydunun boyutuna göre büyütülebilir veya küçültülebilir. En büyük versiyon 1.076 fit kareye (100 metrekare) ulaşabilir ve en küçük yelken 37 fit karedir (3,5 metrekare).

NASA tahmin ediyor 27.000 parça uzay çöpü Dünya’nın yörüngesinde dönüyor, bunların çoğu bir voleybol topundan daha büyük ve saatte 17.500 mil (saatte 28.000 kilometre) civarında hızlarda seyahat etmek. ESA daha önce önceden mevcut olanları kaldırma planlarını açıklamış olsa da uzay enkazı şeklinde hizmet dışı bırakılan uydularADEO, uyduların her şeyden önce enkaz haline gelmesini önleme girişimidir.

Daha: Jeff Bezos’un Kız Arkadaşı, Tamamen Kadınlardan Oluşan Blue Origin Uzay Uçuşuna Liderlik Ediyorgenel-7