Bir at şamandırasını çeken bir Ford Ranger, Avustralya’nın Tazmanya adasında bir ağaç kütüğüne çarptı ve iPhone 14’ün Çarpışma Algılama özelliğini çalıştırarak polisin kaza mahalline sekiz dakikada ulaşmasını sağladı. Yaşları 14 ile 20 arasında değişen araçta bulunan 5 kişi polislerin kısa sürede olay yerine gelmesi sayesinde Launceston General Hospital’a kaldırıldı. Yaralılardan biri zaten serbest bırakıldı.

tarafından bildirildiği gibi Avustralya’nın ABC’si, maalesef nakledilen dört attan ikisi kazada öldü, diğer ikisine ise kaza mahallinde ötenazi yapıldı. Polis, kazayı sürücünün yorgunluğuna bağladı. Kaza Pazartesi sabahı saat 01.45 sıralarında meydana geldi.

Kilitlenme Tespiti; iPhone 14 serisi, Apple Watch 8, Apple Watch SE (2. nesil) ve Apple Watch Ultra’da mevcuttur

Apple Crash Detection özelliği, iPhone 14 serisinde (iOS’un en yeni sürümüyle) ve Apple Watch Series 8’de, Apple Watch SE’de (2. nesil) ve Apple Watch Ultra’da (watchOS’un en son sürümünü çalıştıran) mevcuttur. Çarpışma Tespiti, bindiğiniz bir sedan, minivan, SUV, kamyonet veya diğer herhangi bir binek otomobilin kaza yaptığını algılamak için sensörler ve algoritmalar kullanır.

Bir kaza algılandığında, iPhone ve Apple Watch bir alarm çalar ve ekranda bir mesaj gösterir. Yalnızca telefonunuz varsa, ekranda acil durum servislerini hızlı bir şekilde aramanıza olanak tanıyan bir kaydırıcı görünecektir. Hem iPhone’a hem de Apple Watch’a sahipseniz kaydırıcı yalnızca saatin üzerinde görünür ve acil servisi aradığınızda ses Apple Watch’tan geçer.

Kaza meydana geldiğinde, uyarıyı kapatmak veya acil servisleri aramak arasında karar vermek için 20 saniyeniz var. 20 saniye içinde yanıt vermezseniz (veya veremezseniz), arama otomatik olarak yapılır ve cihazınıza eklemiş olabileceğiniz tüm acil durum kişilerine bir mesaj gönderilir. Bu mesaj mevcut konumunuzu içerecek ve alıcıya ciddi bir araba kazası geçirdiğinizi bildirecektir.

Tıbbi Kimliğinizi ayarladıysanız, sağlık görevlilerinin ve acil durum müdahale ekiplerinin tıbbi geçmişinize erişmesine izin vermek için ekranda ayrı bir kaydırıcı görünecektir. Tıbbi Kimliğinizi ayarlamak için Apple destek sayfasına şu adresten göz atın: bu bağlantıya dokunarak.

Tazmanya Polis Müfettişi, polislerin hızlı yanıt vermesinden dolayı övgü alıyor

Ford Ranger tarafından çekilen dört atın tamamı ölürken, dört yolcu ve kamyonun sürücüsü hayatta kaldı. Apple’ın Çarpışma Tespiti özelliğinin buradaki kahraman olduğunu düşünebilirsiniz, polisin kaza mahalline hızla ulaşmasına yardımcı olarak yaralıların hayatlarını kurtaracak kadar hızlı tıbbi yardım almalarını sağlar. Ancak Tazmanya Polis Müfettişi Ruth Orr, polislerin “alakasız bir konu için bölgede bulundukları” için dakikalar içinde geldiğini söyledi.

Yine de, Müfettiş Orr, “…insanların böyle bir kazada bilincini kaybettiği bir durumda, bu kesinlikle polisi çabucak uyaran bir şeydir.”

Çarpışma Algılama özelliğinin, çarpışmayla ilgili olmayan hızlı hareketleri bildirme alışkanlığı vardır

Dezavantajlarından biri Apple Crash Detection özelliği, bir araba kazasıyla ilgisi olmayan hızlı hareketlerle tetiklenebilmesidir. Örneğin, ceplerinde bir iPhone 14 serisi modeliyle veya Crash Detection’ı destekleyen üç Apple Watch modelinden birini takarak yamaçlara çıkan kayakçıların alarmı çalıştırdığı biliniyor. Böyle Oldukça hareketli bir roller coaster yolculuğundan iniyorsanız, hayalet bir kaza hakkında uyarılmaktan mutlu olmayabilecek çok sayıda sağlık görevlisi ve polis tarafından karşılanırsanız şaşırmayın.
Yine de Kilitlenme Tespiti, ihtiyacınız olana kadar düşünmeyeceğiniz özelliklerden biridir. Ve sonra, orada olduğu için gerçekten mutlu olacaksın. Ve siz Pixel kullanıcıları, Pixel 3 veya daha sonrasına sahip, benzer bir özelliğiniz var, ancak bazı modellerde etkinleştirilmesi gerekiyor. Bunu yapmak için şu adrese gidin: Güvenlik uygulaması > Ayarlar > Araba kazası tespiti. “Algılama ve uyarılar”ın altında “Uygulama kullanımdayken izin ver”e dokunun. Mikrofonunuzu ve fiziksel aktivitenizi paylaşmanız istendiğinde “İzin Ver”e dokunun.telefon-1