28 Nisan 2022’de göreve başlayan Karadağ Başbakanı Dr. Dritan Abazoviç, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve Ripple Başkan Yardımcısı James Wallis ile merkez bankaları ve CBDC ile etkileşim konusunda toplantı oturumlarını duyurdu. Davos’ta ekonomik forum


Görüşmenin ardından Başbakan, tarafların Karadağ için ilk dijital para birimini veya stablecoin’i oluşturmak için bir pilot proje başlattığını duyurdu.

Abazovich, “Daha fazla finansal kapsayıcılık ve kapsayıcılık sağlayacak bir ödeme altyapısının geliştirilmesi hakkında konuştuk” diye yazdı.

Ripple, Karadağ'ın ulusal bir stablecoin oluşturmasına yardımcı olacak

Ripple, 2012 yılında kurulmuş ve XRP Ledger ağı tarafından desteklenen bir ödeme ağıdır. İçindeki transferler ve ödemeler, yerel kripto para birimi – XRP kullanılarak gerçekleştirilir.

Ripple projesi öncelikle finansal kurumları hedefliyor ve SWIFT gibi mevcut bankalararası işlem sistemlerine bir alternatif olması amaçlanıyor.

Ripple.com’a göre Ripple labs, 50’den fazla ülkede yüzlerce şirkete ticari hizmetler sağlıyor. Önemli müşterileri arasında Avustralya’nın National Australia Bank (NAB), Kanada’nın Canadian Imperial Bank of Commerce (CIBC), Japon finans devi SBI Holdings ve National Bank of Egypt (NBE) bulunmaktadır. Ekim 2021 itibariyle, yalnızca RippleNet’in 300’den fazla finans kurumu vardı.genel-22