Bir konferansta konuşan PagerDuty CEO'su Jennifer Tejada'nın fotoğrafı.

PagerDuty CEO’su Jennifer Tejada ayağını ağzına soktu.
Fotoğraf: Steve Jennings (Getty Resimleri)

Teknoloji endüstrisindeki istikrarlı işten çıkarma akışı göz önüne alındığında, bazı CEO’ların çalışanlarına şirketlerinin de işten çıkarılacağını bildirirken ekstra özen göstermek istemesi anlaşılabilir. Bununla birlikte, işten çıkarmaları “iyileştirmeler” olarak adlandırmak ve Martin Luther King Jr.’dan alıntı yapmak doğru yol değildir.

Ne yazık ki, bu tam olarak ne PagerDuty CEO’su Jennifer Tejada bu hafta başlarında sosyal medyada şok ve alay konusu oldu. Tejada, çalışanlara gönderdiği 1.669 kelimelik bir e-postada, birçok teknoloji CEO’sunun son aylarda okuduğu senaryoyu yineleyerek, günümüzün “dalgalı ekonomisinin şirket tarafından ek dönüşüm gerektirdiğini” belirtti. Sonuç olarak, PagerDuty dünya genelinde personelinin yaklaşık %7’sini işten çıkararak işletim modelini “iyileştirmiş” olacaktır.

Yine de şirketin üstleneceği tek “iyileştirme” bu değildi. Tejada’ya göre, PagerDuty isteğe bağlı harcamalarını azaltacak, “önemli satıcılarla daha elverişli ticari anlaşmalar” müzakere edecek ve “rasyonelleştirecek” [its] gayrimenkul ayak izi.”

Bu noktaya kadar, Tejada’nın e-postası fazlasıyla karmaşık, tuhaf ve üslup sağır olsa da, yine de değildi. o kötü. Çalışanları ve onların PagerDuty’ye katkılarını kabul etmeye devam ediyor ve uzatılmış sağlık sigortası ve iş desteği ile 11 haftalık makul bir kıdem tazminatı duyuruyor.

Bununla birlikte, son çalışan promosyonlarını kutlamak için işten çıkarmaları duyurduğu aynı e-postayı kullanmaya karar verdiğinde her şey yokuş aşağı gitmeye başlar. iyi finansal sonuçlar geçen yılın dördüncü çeyreği için ve şirketin yılı güçlü bir şekilde kapatmayı beklediğini belirtiyor. Sanki insanlara muhtemelen işlerini kaybedeceklerinin söylenmediği başka bir e-postada bunu yapamazmış gibi.

“Yılı güçlü bir şekilde bitirmeyi umuyoruz – aslında, bugün MY23 için rehberliğimizi yeniden teyit ettik – ve bu sonuçlar, yukarıda belirtilen iyileştirmelerle birleştiğinde, PagerDuty’yi platform stratejimizi başarılı bir şekilde yürütmek için güçlü bir konuma getirdi. pazar ve makro çevre getiriyor,” dedi Tejada.

Şirketlerini neşelendirmek açıkça bir CEO’nun işi olsa da, Tejada işleri o kadar iyi gösteriyor ki, şirketin en başta herhangi bir kişiyi işten çıkarmak zorunda olduğunu düşünmek şaşırtıcı. Ne yazık ki, PagerDuty CEO’su ayağını ağzına sokmayı bitirmemişti ve notunu, King’in 2014’te yayınlanan vaazlarından bir alıntıyla bitirdi. Bir Adamın Ölçüsü 1959’da. Mesajına uyması için alıntıyı biraz değiştirmek için köşeli parantezler kullandı.

“Böyle anlarda Martin Luther King’in söylediği bir şey aklıma geliyor, ‘bir şeyin nihai ölçüsü’ [leader] nerede değil [they] konfor ve rahatlık anlarında durun, ancak nerede [they] meydan okuma ve tartışma zamanlarında durun,’” dedi Tejada.

Sonuç olarak, Tejada’nın e-postasının teknoloji krizi sırasında en kötü işten çıkarma e-postası olduğunu söylemek güvenli. Kötü niyetle yazılmış gibi görünmüyor, daha çok zaman kazanmak (işten çıkarmaları, terfileri ve sağlam bir yıl için tahminleri duyurarak) ve (işten çıkarma kelimesini söylemeyi reddederek) itibarı kurtarmak amacıyla yazılmış gibi görünüyor. Bunların içinden zor durumlarda, yine de, açık sözlü olmak daha iyidir.genel-7