Kredi: ESA/Hubble & NASA, J. Bally, M. Robberto

Parlak değişen yıldız V 372 Orionis, bu görüntünün sol üst köşesinde daha küçük bir yoldaş yıldızı da yakalamış olan NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan bu görüntünün merkezinde yer alıyor. Her iki yıldız da Dünya’dan yaklaşık 1.450 ışıkyılı uzaklıkta devasa bir yıldız oluşum bölgesi olan Orion Bulutsusu’nda yer almaktadır.

V 372 Orionis, Avcı Değişkeni olarak bilinen özel bir değişen yıldız türüdür. Bu genç yıldızlar, gökbilimciler tarafından parlaklıktaki düzensiz değişimler olarak görülebilen bazı fırtınalı ruh halleri ve büyüme sancıları yaşarlar. Orion Değişkenleri genellikle yaygın bulutsularla ilişkilendirilir ve V 372 Orionis de bir istisna değildir; Orion Bulutsusu’nun yamalı gazı ve tozu bu sahneyi kaplıyor.

Bu görüntü, Hubble’ın iki cihazından gelen verileri kaplıyor. Araştırmalar için Gelişmiş Kamera ve Kızılötesi ve görünür dalga boylarında Geniş Alan Kamerası 3’ten gelen veriler, Avcı Bulutsusu’nun bu köşesinin zengin ayrıntılarını ortaya çıkarmak için katmanlandı. Hubble, parlak yıldızları çevreleyen kırınım sivri uçları biçimindeki bu astronomik portreye de kendi ince imzasını bıraktı.

Bu görüntüdeki en parlak yıldızların etrafındaki dört sivri uç, yıldız ışığı gibi yoğun bir noktasal ışık kaynağının Hubble’ın içindeki teleskopun ikincil aynasını destekleyen dört kanatçıkla etkileşime girmesiyle oluşuyor. NASA/ESA/CSA James Webb Uzay Teleskobu’nun kırınım sivri uçları ise Webb’in altıgen ayna segmentleri ve ikincil ayna için 3 ayaklı destek yapısı nedeniyle altı köşelidir.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Hubble, 28 Ocak 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-01-hubble-views-bright-variable-star.html adresinden alınan parlak değişen yıldız V 372 Orionis ve daha küçük bir yoldaş yıldızı (2023, 27 Ocak) görüntülemektedir.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1