Teknoloji şirketleri her zaman haberlerde yer alır ve genellikle bir sonraki büyük şeyi duyurur. Ancak, son zamanlarda teknoloji haberleri döngüsüne en yeni gadget’lar veya yenilikler hakim olmadı. Bunun yerine işten çıkarmalar manşetlerde.

Geçen yıl, dünya çapında 70.000’den fazla kişi Büyük Teknoloji şirketleri tarafından işten çıkarıldı ve bu, bütçeler daralırken yüklenicilerin (ve diğer kuruluşların) işlerini kaybetmesinin aşağı yönlü etkisini hesaba katmıyor.

Bu büyük sarsıntıya tam olarak ne yol açtı? Ve endüstri ve sizin için ne anlama geliyor? Hasar nedir? Pandemi işe alma çılgınlığının sona ermesinden bu yana, Alphabet (12.000 çalışan), Amazon (18.000), Meta (11.000), Twitter (4.000), Microsoft (10.000) ve Salesforce dahil olmak üzere büyük teknoloji şirketlerinden çok sayıda çalışan kovuldu. (8.000).

Tesla, Netflix, Robin Hood, Snap, Coinbase ve Spotify dahil olmak üzere diğer ev isimleri ilgi odağını paylaşıyor, ancak işten çıkarmaları yukarıda belirtilenlerden önemli ölçüde daha az.

Daha da önemlisi, bu rakamlar, reklam harcamaları azaldıkça personel işten çıkaran reklam ajansları veya teknik ürün siparişleri küçülürken imalatçıların küçülmesi ve hatta olası işten çıkarmalar gibi sonraki işten çıkarmaları içermez.

Ve ofise gelmek istemedikleri, yöneticilerinden nefret ettikleri veya Elon Musk’ın “zorlu çalışma” felsefesine sıcak bakmadıkları için gönüllü olarak ayrılanları da unutmayalım.

Şirketler harcamaları azalttıkça ve bu harcamaları yapay zekada inovasyona yönlendirdikçe, yukarıdakilerin tümünün zincirleme etkileri danışmanlık, pazarlama, reklam ve üretim alanlarında hissedilecektir.

Peki işten çıkarmaları yönlendiren nedir? Kömür madenindeki kanarya reklam harcamalarını ve gelirlerini azalttı. Birçok teknoloji şirketi reklam yoluyla finanse edilmektedir. Dolayısıyla, bu gelir akışı sağlıklı olduğu sürece (ki bu özellikle COVID’e giden yıllarda durum böyleydi), personel giderleri de öyleydi. Geçen yıl kısmen pandeminin tetiklediği küresel bir durgunluk korkusu nedeniyle reklam geliri düşerken, bunu işten çıkarmaların takip etmesi kaçınılmazdı.

Apple bir istisnadır. Son yıllarda çalışan sayısını artırmaya şiddetle direndi ve sonuç olarak personel sayısını azaltmak zorunda değil (gerçi evden çalışma politikasındaki değişikliklerden kaynaklanan personel kayıplarına karşı bağışıklığı olmamasına rağmen).

Tüketiciler için ne anlama geliyor? Manşetler şaşırtıcı olabilse de, işten çıkarmalar aslında tüketiciler için pek bir şey ifade etmeyecek. Genel olarak, teknoloji ürünleri ve hizmetleri üzerindeki çalışmalar genişlemeye devam ediyor.

Birçoğunun şimdiye kadar öldüğünü tahmin ettiği Twitter bile gelir akışlarını çeşitlendirmenin yollarını arıyor.

Bununla birlikte, Mark Zuckerberg’in Metaverse gibi bazı gözde projeleri, liderlerinin başlangıçta umduğu gibi muhtemelen daha fazla geliştirilmeyecek. Bunun kanıtı, kıdemli liderler tarafından girilen bu büyük inovasyon kumarlarında yoğunlaşan (en azından Amazon, Microsoft ve Meta’da) işten çıkarmalardır.

Son birkaç yılda, düşük faiz oranları ve COVID ile ilgili yüksek tüketim, liderlere yenilikçi ürünlere yatırım yapma konusunda güven verdi. Yapay zeka dışında, bu yatırım artık yavaşlıyor veya öldü.

Peki işini kaybeden insanlar ne olacak? İşten çıkarmalar etkilenen bireyler için yıkıcı olabilir. Ama bu durumda kim etkilenir? Çoğunlukla, işlerini kaybeden insanlar eğitimli ve istihdam edilebilirliği yüksek profesyonellerdir. Onlara, genellikle asgari yasal gereklilikleri aşan kıdem tazminatı paketleri ve destek veriliyor. Örneğin Amazon, kayıplarının teknik personelde ve onları destekleyenlerde olacağını özellikle belirtti; depolarda değil.

Özgeçmişlerinde bir Big Tech işvereninin olması, bu kişiler daha rekabetçi bir istihdam piyasasına girerken gerçek bir avantaj olacaktır, çoğu kişinin korktuğu kadar hararetli olacak gibi görünmese bile.

Bu sektör için ne anlama geliyor? Bir kez daha iş arayan deneyimli teknoloji uzmanlarıyla, maaşların düşmesi muhtemeldir ve istihdamı güvence altına almak için daha yüksek düzeyde deneyim ve eğitim gerekecektir. Sektördeki bu düzeltmeler, potansiyel olarak pazarın diğer, daha yerleşik bölümleriyle aynı çizgiye düştüğünün bir işaretidir.

Son işten çıkarmalar dikkat çekici, ancak genel ekonomiyi fazla etkilemeyecek. Aslında, Big Tech 100.000 işçiyi işten çıkarsa bile, yine de teknoloji iş gücünün bir kısmı olacaktır.

Bildirilen rakamlar büyük görünebilir, ancak bunlar genellikle toplam ücret harcamasının veya aslında genel personel alımının bir oranı olarak rapor edilmez. Bazı teknoloji şirketleri için bunlar, pandemi sırasında başlangıçta edinilen devasa miktardaki yeni işe alımların yalnızca bir kısmını oluşturuyor.

Big Tech hala büyük bir işveren ve büyük ürünleri hayatımızın birçok yönünü etkilemeye devam edecek.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8