Tianfeng International Securities analisti Ming-Chi Kuo’ya göre Apple, kaynaklarının çoğunu yeni tek çipli sistemlerin geliştirilmesine yatırıyor.

Bilhassa Apple’ın, öncekilere kıyasla performans ve güç tüketiminde önemli bir gelişme sunacak yeni bir 3nm Apple Silicon SoC’nin oluşturulmasına büyük önem verdiği söyleniyor.

Bu nedenle Apple, kendi 5G ve Wi-Fi yongalarının geliştirilmesini ve seri üretimini bile erteledi. Ming-Chi Kuo, her şey planlandığı gibi giderse, Apple’ın “dünyanın en gelişmiş 3nm işlemcisinin” bu yıl gibi erken bir tarihte seri üretime girmesini bekliyor.3nm işlem teknolojisine geçişin ardından Apple Silicon yongalarının performansı önemli ölçüde iyileştirilecek. iPhone 15’te kullanılan Apple A17 SoC’den ve Mac’te kullanılan yeni Apple M serisi tek çipli sistemlerden bahsediyoruz.

Daha önceki raporlara göre Apple, başlangıçta iPhone 14 Pro serisindeki Apple A16 tek çipli sistem GPU’sunu ciddi bir şekilde yükseltmeyi planlıyordu, ancak “benzeri görülmemiş” bir hatayı keşfettikten sonra, yeni GPU’nun kullanımından vazgeçmek zorunda kaldı. Işın izleme gibi özelliklerin eklenmesi planlanıyordu ancak tasarım kusurları nedeniyle beklenenden çok daha fazla güç tüketiyordu bu da akıllı telefonun pil ömrünü ve ısınmasını doğrudan etkiliyordu.

Bu nedenle, Apple A17’de şimdiden performansta gözle görülür bir sıçrama bekleniyor.genel-22