2023 BU, 26 Ocak'ta Güney Amerika'nın güney ucunu geçecek.

2023 BU, 26 Ocak’ta Güney Amerika’nın güney ucunu geçecek.
İllüstrasyon: NASA/JPL-Caltech

Bir asteroit Dünya’ya doğru ilerliyor, ama merak etmeyin…son olumsuzluk burada. 2023 BU olarak adlandırılan asteroit, yaklaşık bir kutu büyüklüğünde. kamyon ve Perşembe günkü uçuşu sırasında gezegenimizi etkilemesi beklenmiyor. Ancak olacak”bilinen bir Dünya’ya yakın nesnenin şimdiye kadar kaydedilen en yakın yaklaşımlarından biri,” bir NASA bilim adamına göre.

NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı bir açıklamada söyledi serbest bırakmak Çarşamba günü but 2023 BU, yaklaşık 11,5 ila 28 fit (3,5 ila 8,5 metre) genişliğindedir ve bu, bize çarptığında çoğunlukla atmosferimizde yanacak kadar küçüktür.. Ancak NASA, 2023 BU’nun gezegene çarpmasını beklemiyor; bunun yerine asteroit geçecek 26 Ocak Perşembe günü Güney Amerika’nın güney ucundan 2.200 mil (3.600 kilometre) yukarıda, 16:32 PST’de. NASA, asteroitin konumunu ve yörüngesini kullanarak hesaplayabildi. Yakın Dünya Asteroit İzcisia tehlike değerlendirme sistemi

Davide Farnocchia, “Scout, 2023 BU’nun çarpma etkisine sahip olduğunu çabucak eledi, ancak çok az gözleme rağmen, asteroidin Dünya’ya olağanüstü yakın bir şekilde yaklaşacağını yine de tahmin edebildi” dedi. Scout’u geliştiren NASA Jet Propulsion Laboratuvarı’nda bir navigasyon mühendisi. “Aslında, bu şimdiye kadar kaydedilmiş bilinen bir Dünya’ya yakın nesnenin en yakın yaklaşımlarından biridir.”

2023 BU, gezegenimizin yörüngesinde dönen bazı uydulardan daha yakınımızdan geçiyor ve Dünya’nın yerçekimi asteroitin Güneş etrafındaki yolunu daireselden daha uzuna doğru değiştiriyor. Asteroit Gennadiy Borisov tarafından 21 Ocak’ta Kırım’ın Nauchnyi kentindeki MARGO gözlemevinde keşfedildi. O zamandan beri, gezegendeki gözlemevleri de 2023 BU’yu tespit etti ve bu da asteroitin sağlam modellerine yol açtı’s yolu ve potansiyel tehlike.

Gökbilimcilerin 2023 BU’yu algılaması ve hızlı çalışması gösterir insanlığın asteroit algılama iş akışının ne kadar sağlam hale geldiği. Sonunda gezegenimizi savunma yeteneğimiz de ilerliyor. başarılı DART testi misyonu saptırmak asteroit geçen Ekim.genel-7