Apple, tıpkı diğer teknoloji şovlarında olduğu gibi CES’te asla yer almaz. Yine de, diğer şirketlerin duyurduğu şeylerle Apple’da zaten var olan şeyler arasında karşılaştırmalar yapmaktan kendimi alamadım.

MagSafe şarj sistemi de dahil olmak üzere uydu iletişiminden 5K ekranlara kadar bu yeni duyurular, Apple’ın ürünleri üzerindeki hakimiyetini kanıtlıyor. Aynı zamanda bu şirketlerin rakipleri için bir alarm niteliğindedir. İşte 2023’te Apple ile kafa kafaya gidecek bazı ürün ve hizmetlerin bir özeti.

Kablosuz Güç Konsorsiyumu / MagSafe


Twelve South MagSafe bir iPhone'u şarj ediyor.

Twelve South’un düşük profilli MagSafe bağlantı istasyonu, iPhone’unuzun açık ve mükemmel açılı olmasını sağlar. Oniki Güney

İtiraf etmeliyim ki bir Android kullanıcısı olarak Apple’ın şarj istasyonuna hep imrenmişimdir. Android tarafında eşdeğer bir alternatif yok.

Qi2 iletarafından geliştirilen yeni bir kablosuz şarj standardı Kablosuz Güç Konsorsiyumu (WPC), tüm bunlar artık Android akıllı telefon sahipleri tarafından kullanılabilir. Yeni teknoloji, enerji verimliliğini artırmak ve şarjı hızlandırmak için akıllı telefonlarda ve giyilebilir cihazlarda uygulanacaktır. Ve Apple’ın MagSafe’in popüler hale getirdiği tanıdık manyetik mekanizmayı daha fazla bağlı cihazın desteklemesini bekleyebiliriz.

CES’teki WPC standını ziyaret ettiğimde, Qi2’nin karıştırıcılar, fritözler ve kahve makineleri gibi mutfak aletlerini çalıştırmak için nasıl kullanıldığının bir tanıtımını gördüm. Ancak bir WPC temsilcisi bana bunların hepsinin 2024’ün başlarına kadar olmayacağını söyledi.

En İyi 4 MagSafe Pil

HTC Vive XR Elite kulaklık / Apple tarafından duyurulan VR/AR kulaklık


Jason Hiner, HTC Vive XR'ı deniyor


Vive XR Elite, 1400 € fiyatla açıklandı. Haziran Wan/ZDNET

Bir süredir Apple’ın AR/VR kulaklığını bekliyoruz ve sonunda tünelin sonunda biraz ışık var gibi görünüyor. son zamanlarda Bloomberg makalesi Apple’ın ilk kulaklıklarını bu yılın baharında, yıllık Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı öncesinde piyasaya süreceğini öne sürüyor. Onaylanırsa, HTC gibi şirketler, 2023’ün ilk yarısında VR meraklılarını ve metaverse şüphecilerini ürünleriyle dalmaya ikna etmek için sahip olacaklar.

Neyse ki, HTC’nin en son Vive XR Elite’i iyi bir kulaklıktan daha fazlası ve ilk uygulamamıza göre hafifliği (625 g) ve taşınabilirliği, içini gözlüksüz görmek için diyoptrisi ile etkiliyor. Ayrıca Tim Cook’un gözlük taktığı gerçeğini bir düşünün!). Son olarak, onu bir akıllı telefona veya bir bilgisayara kablolu veya kablosuz olarak bağlama imkanı. Apple’ın bir sonraki kulaklığı benzer olsaydı, HTC nispeten düşük fiyatı ve VR’deki olgunluğu sayesinde avantajlı bir başlangıç ​​yapabilirdi.

Qualcomm / Uydu Acil SOS


Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 yonga setini tutan kişi

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 yonga seti, bu yılın sonlarında ileri teknoloji Android akıllı telefonlarda bulunacak. Qualcomm

Apple, SOS Acil Durum işleviyle donatılmış iPhone 14 serisinin piyasaya sürülmesiyle uydu iletişimini kitlelere ulaştırdı. Ancak 2023’te Snapdragon 8 Gen 2 ve Qualcomm’un X70 modemi ile donatılmış Android akıllı telefonlar benzer teknolojiye erişebilecek ve kullanıcıların Iridium’un uydu ağı üzerinden kısa mesaj alışverişi yapmasına olanak tanıyacak. Bu, elbette, Snapdragon Satellite olarak adlandırılan özelliğin muhtemelen yalnızca amiral gemisi akıllı telefonlarda mevcut olacağı ve servis ücretlerinin geçerli olacağı anlamına gelir.

Yarın bir uydu telefonunuz olacak, uydulara bağlı bir akıllı telefon

Snapdragon Satellite, Apple’ın her gün kullanılmayan ancak pekala hayat kurtarabilecek daha koruyucu özelliklere odaklandığını fark edilir şekilde değiştirdiği bir zamanda geliyor. Ancak Qualcomm, iki yönlü mesajlaşma sunarak acil durum telefon görüşmelerinin ötesine geçiyor. Bu, gelecekteki akıllı telefonların, taşıyıcı kapsama alanlarının dışında taşınsalar bile çok daha işlevsel olacağı anlamına gelir.

Samsung / Stüdyo Ekranı


Samsung standında sergilenen Samsung Viewfinity monitör

Samsung’un ViewFinity S9 5K monitörü, Apple’ın Studio Display’ine çok benziyor ve hoşuma gidiyor. Haziran Wan/ZDNET

Apple, 5K masaüstü monitörlerin öncüsü değildi. Ancak ürünleri, pahalı da olsa artık kesinlikle profesyoneller için en iyi seçimdir. Yine de bu, Samsung’un 5K monitörü ViewFinity S9’a, doğruysa daha düşük fiyatlı olması gereken bir avantaj sağlıyor.

Samsung ayrıca birçok açıdan Apple’dan daha iyi performans gösteriyor. Apple’ın parlaklığına karşı mat bir ekrana (nano dokulu kaplama için fazladan 300 $ ödemeniz gerekecek), daha çeşitli bağlantı noktalarına, fiziksel bir güç düğmesine (evet, bu bir profesyonel) ve çıkarılabilir bir 4K SlimFit web kamerasına sahiptir. sanal toplantılar ve gizliliğe önem verenler.

Samsung ekranı denememden, şirketin bu ekranla Apple’ın peşine düştüğünü açıkça görüyorum. Studio Display ve ViewFinity S9 arasında seçim yapmak, gerçekten bir monitörde hangi bağlantı noktalarına ihtiyacınız olduğuna, ne kadar harcamak istediğinize ve marka sadakatinin sizin için önemli olup olmadığına bağlıdır. O zaman bile, Apple’ın uzun zamandır monitör alanında sahip olduğu en yakın rakibi.


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15