Apple’ın ilk XR/VR kulaklığının bu yılın ilkbaharında piyasaya çıkması bekleniyor. Yeni bir rapor, yeni XR platformunu temel aldığı söylenen, yaklaşmakta olan Apple Reality One veya Apple Reality Pro kulaklığın temel satış noktalarına daha fazla ışık tutuyor. İşte Apple markalı karma gerçeklik cihaz(lar)ından bekleyebileceğimiz en iyi özelliklerden ve fiyattan bazıları.

Cupertino tabanlı iPhone üreticisinin, AirPods Pro 2 kulaklıklar ve göz izleme özellikleriyle eşleştirilmiş karma gerçeklik kulaklığına düşük gecikmeli ses ekleyebileceğini zaten öğrendik. Bloomberg artık kulaklığın harici bir Mac ekranı olarak kullanılması ve denetleyici olmadan sözde hava hareketleri gibi diğer olası işlevleri adlandırıyor.

Apple Reality One ve Pro: 3B hareketler ve görüntüleme işlevleri

Basında çıkan haberlere göre cihaz, kullanıcıların klavye ve fareyi kullanırken bilgisayar içeriğini sanal olarak görmelerine olanak tanıyan bir Apple Mac ekranı görevi görebilir. Muhtemelen kullanıcılar, VR’de Mac monitörünün boyutunu büyütebilir ve monitör sayısını artırabilir. Ayrıca bir Metin girmek için giriş yöntemi olarak iPhone veya iPad kullanılabilir.

Apple’ın aşağıdaki gibi 3D hareketler sunacağı bildiriliyor: B. fiziksel denetleyiciler olmadan uygulamalar gerektirmek için havaya hafifçe vurmak veya parmakları birbirine bastırmak. Bu, gözlüklerdeki ellerin hareketlerini izleyen harici kameralar tarafından mümkün olurken, dahili sensörler kullanıcının gözlerini ve yüz ifadelerini okur. Ancak, bu özelliklerin piyasaya sürüldüğünde mi yoksa daha sonraki yazılım güncellemeleriyle mi ekleneceği net değildi.

Apple'ın gözlük veya MR kulaklığındaki göz izleme özelliği

Apple Gözlük Göz İzleme Teknolojisi Patentte / © Patently Apple

Apple XR işletim sistemi içeriği

Kulaklık, Mac’e bağlanmanın yanı sıra XR işletim sistemi aracılığıyla birinci taraf hizmetleri ve uygulamaları da besleyecektir. Yani konuşma, haber ve posta tüketiminden Apple TV’ye ve daha fazlasına kadar. Cupertino merkezli şirket, XR/VR oyunlarını etkinleştirmek için kendi karma gerçeklik motorunu da geliştirdi. Apple, deneyimi tamamlamak için oyun aksesuarları da sunabilir.

Kaynak, Apple’ın sürükleyici videonun Apple Reality Pro’nun (One) büyük bir avantajı olacağına inandığını söylüyor. Örneğin, kullanıcı bir video izlerken bir sinema setini yeniden oluşturabilir veya arka planları üst üste bindirip özelleştirebilir. Benzer şekilde, gerçekçi FaceTime görüntülü aramaları da tüm vücudu göstererek çıkış yapabilir.

AR VR kulaklığı için Apple'ın parmak sensörü ve el kumandası

Apple’ın gelişmiş parmak sensörü, hava hareketlerini ve gelişmiş dokunuşları etkinleştirebilir, patent başvurusu gösterileri / © Patently Apple

Apple Reality Pro’da uzatılmış pil ömrü ve XR VR anahtarları

Tasarım açısından ilk Apple kulaklık, alüminyum ve camdan üretilecek. İsteğe bağlı olarak kullanıcının gözlerini gösteren kavisli bir dış ekrana sahip olacaktır. Aynı zamanda şuna benzer bir dijital taç olacak. Apple Watch Ultra veya Watch 8, XR ve VR görünümleri arasında geçiş yapmak için kullanılır.

Yayına göre pil ömrü, stratejik olarak oldukça akıllı olan Apple’ın en önemli endişelerinden biri. Buna karşılık, diğer tüm bağımsız gözlük üreticileri (Meta, Pico ve Vive) bu sorunla mücadele ediyor. Hepsi, genellikle 2-3 saat oynadıktan sonra sona eren sorunu birleştirir. Şirket, giyilebilir cihazın yerleşik piline ek olarak bileklikte harici pil paketleri göndererek bu sorunu çözmeyi planlıyor. Pratik olarak piller, kullanıcının cebine sığacak ve kulaklığa bir kablo ile bağlanabilecek şekilde tasarlanmalıdır. Her pil paketi yaklaşık iki saat sürer. Yani rekabetin zaten sunduğuyla 1:1 aynı.

“Apple Reality Pro” ne kadara mal olacak?

Apple’ın XR/VR kulaklığının yaklaşık 3.000$’a mal olduğu söyleniyor ki bu da öncekinin fiyatının neredeyse iki katı. Meta Quest Pro veya 1.400 Euro’luk pahalı Vive XR Elite. Premium konumlandırma göz önüne alındığında, Apple’ın başlangıçta sadece sınırlı sayıda üretmeyi planladığı söyleniyor. Bu, şirketin tüketici tepkisini ölçmesine ve Apple Glass ve daha ucuz Apple Reality One dahil olmak üzere sonraki modellerin gelişimini fiyatlandırmasına olanak tanır.

İlk Apple kulaklıkta en çok neyi dört gözle bekliyorsunuz? Bu konudaki düşüncelerinizi duymak isteriz.genel-27