Federaller Google'ı Yeni Davada Dijital Reklam Tekeliyle Suçluyor başlıklı makale için resim başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Justin Sullivan (Getty Resimleri)

Adalet Bakanlığı, teknoloji devini 15 yıl boyunca dijital reklamcılık işinde bir tekel oluşturmak için pazar gücünü kullanmakla suçlayarak Salı günü Google’a dava açtı.

Adalet Bakanlığı, Google’ın “dijital reklamcılığı kolaylaştırmak için yayıncılar, reklamcılar ve komisyoncular tarafından kullanılan geniş bir yüksek teknoloji araçları yelpazesinin kontrolünü ele geçirmek için sistematik bir kampanya yürüterek reklam teknolojisi endüstrisindeki meşru rekabeti bozduğunu” iddia ediyor. Virginia federal mahkemesinde açılan davaya sekiz eyalet başsavcısı katıldı. Google, 2020’den bu yana beş antitröst davasıyla karşı karşıya kaldı.

Google yanıt olarak bir bildiri yayınladı: “DOJ’un bugünkü davası, son derece rekabetçi reklam teknolojisi sektöründe kazananları ve kaybedenleri belirlemeye çalışıyor.” Şirket, davanın Teksas’ta benzer bir davayı destekleyen aynı kusurlu argümana dayandığını ve yeniliği engelleyeceğini, reklam ücretlerini artıracağını ve küçük işletmelere zarar vereceğini söyledi.

Başsavcı Merrick Garland aynı gün düzenlediği basın toplantısında, “Kazananları veya kaybedenleri seçmiyoruz, antitröst yasalarını ihlal edenleri seçiyoruz” dedi.

Dava ile Adalet Bakanlığı, Google’ı reklam teknolojisi ürünlerini satmaya zorlamaya çalışıyor – “reklam teknolojisi yığınının elden çıkarılması”, Garland bunu Google’ın en değerli ticari girişimlerini bölecek ve şirketin muazzam gücünü dağıtacak bir hareket olarak adlandırdı. internet.

Adalet Bakanlığı, ABD Ordusunu Google’ın pazar hakimiyetinden zarar gördüğü iddia edilen bir reklamveren olarak seçti. Adalet Bakanlığı’nın basın toplantısında alıntılanan bir Google çalışanı, Google’ın reklam borsasını “otoriter bir aracı” olarak nitelendirdi.

İçinde Blog yazısıGoogle, Adalet Bakanlığı’nın, Google’ın reklam imparatorluğunu web genelinde genişleten reklam teknolojisi şirketleri AdMeld ve DoubleClick’in şirketin 12 ve 15 yıllık satın almalarını geri alarak “tarihi yeniden yazmaya çalıştığını” savundu. Google’ın küresel reklamlardan sorumlu başkan yardımcısı Dan Taylor, “Bu anlaşmalar DOJ dahil olmak üzere düzenleyiciler tarafından incelendi ve devam etmesine izin verildi” diye yazdı.

Google’ı reklam işi olan bir teknoloji şirketi olarak düşünebilirsiniz, ancak gerçekte durum tam tersidir. Arama devinin parmakları reklam endüstrisinin neredeyse her alanında var. Şirketin en büyük gelir kaynağı, kullanıcı sorgularında tanıtılan sonuçların gelirinin büyük çoğunluğunu sağladığı Google Arama’dır. Ve dünyanın en popüler tarayıcısı olan Chrome ile birlikte Arama, Google’a dünyanın en büyük tüketici verileri hunisinin kontrolünü verir.

Ancak Google’ın reklam imparatorluğu, adlarında Google kelimesi bulunan hizmetlerle sınırlı değildir. Şirket ayrıca, diğer şirketlere ait uygulamalar ve web sitelerinde reklamların aslan payına sahiptir. Google araçları, bir web sitesini kimin ziyaret ettiğini belirlemek için veri toplar; Google, hangi reklamların gösterileceğine karar verir; ve Google, bu reklamları satın alan reklamverenlere alan satar. Alternatifler var ve rekabet son yıllarda arttıancak şirket web’e o kadar çok hakim ki, bu alternatifler birçok açıdan daha az çekici seçenekler.

Google üzerindeki yasal baskı artıyor. Şirket halihazırda, Trump yönetimi sırasında açılan, şirketin diğer şirketlerle yaptığı sözleşmelerin rekabete aykırı olduğu suçlamalarıyla ilgili tamamen farklı bir anti-tröst davasıyla uğraşıyor. Eyalet başsavcıları tarafından açılan bir dizi diğer antitröst davası bir yana, bu davanın bu yıl içinde mahkemeye çıkması bekleniyor.

Google ve teknoloji rakipleri, AB düzenleyicilerinin teknoloji endüstrisini son zamanlarda birkaç antitröst sorunu ve soruşturmasıyla vurduğu Atlantik genelinde daha da büyük bir tehditle karşı karşıya. Bu yılın başlarında yürürlüğe girecek olan Dijital Piyasalar Yasası adlı bir AB yasası, reklam takibinden Apple ve Google gibi şirketlerin kendi hizmetlerini İnternet’te varsayılan uygulamalar yapıp yapamayacaklarına kadar her şeye sınırlamalar getirerek teknoloji şirketleri arasındaki rekabet üzerinde önemli etkilere sahip olabilir. telefonlar.

Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde hem düzenleyiciler hem de mahkemeler çok daha iş dostudur. Geçtiğimiz birkaç on yılda, mahkeme sistemi, bir şirketin rakipleri üzerindeki etkisine bakılmaksızın, tüketiciler için fiyatları artırmadıkça, rekabete aykırı iş uygulamalarına müdahale etmeyi genellikle reddetti. Bu, Google’da en azından doğrudan bir şekilde olmaz, çünkü hizmetlerinin çoğu ücretsizdir. Sonuç olarak, Google ve teknoloji endüstrisinin çoğu düzenleyici denetimden kurtuldu.

Ancak hükümet, fiyatları yükseltmek yerine tüketicilere sunulan seçenekleri sınırladığı için mahkemelerin Google’ı bir tekel olarak görmesi gerektiğini savunarak yeni bir hukuk teorisini test ediyor. DOJ, düzenlediği basın toplantısında Google’ın “Google’ın kendi ürünlerini aşağılayarak müşterileri seçimden mahrum bıraktığını” iddia etti.

Biden yönetimi bunu değiştirmek istiyor. DOJ davası Google’ı parçalamayı başarırsa, bu web’de yeni bir çağ başlatacak. Eskiden tek bir şirket tarafından emilen trilyonlarca dolar internete yayılır ve dünyamızı nasıl deneyimlediğimizi tahmin edilmesi zor şekillerde yeniden şekillendirirdi. Ancak DOJ’un biz oraya varmadan önce yasal argümanlar açısından tırmanması zor bir yokuş var.

Güncelleme, 24 Ocak 15:59 EST: Bu hikaye, bir Google blog gönderisinden alınan ayrıntılarla ve son anti-tröst düzenlemesi hakkında ek bağlamla güncellendi.genel-7