Android 14, telefonunuzu kötü amaçlı yazılımlardan korumaya yardımcı olmak için büyük bir değişiklik yapacak. Yayınlanan kod satırları Android Açık Kaynak Projesi olduğunu göstermektedir Google, API politikalarını çok daha katı hale getirerek birçok eski uygulamanın dışarıdan yüklenmesini etkili bir şekilde engelleyecektir.

Google, güvenlik için uygulamaların güncel olmasını ve en son Android özelliklerini kullanmasını zaten şart koşmaktadır, ancak bu yalnızca Play Store’a gönderilen ve yüklenen uygulamalar için uygulanır. Şu anda, yeni listelenen tüm uygulamaların bu gereksinimi karşılayabilmesi için Android 12 veya üstünü hedeflemesi gerekiyor.

Ancak geliştiriciler, uygulamalarını üçüncü taraf bir mağazaya koyarak bu kuralı kolayca aşabilir. Planlanan değişikliklerle, API kısıtlamaları yerel bir düzeye taşınacak ve mevcut cihazda doğrudan işletim sisteminden kurulum engellenecektir.

Bu hamle, eski uygulamaların yeni Android telefonlara yüklenmesini çok daha zorlaştıracak ve değişikliğin ana nedeni olarak güvenlik gösteriliyor. Birçok kötü amaçlı yazılım uygulaması, daha zayıf güvenlik kuralları ve kısıtlamaları kullanan eski Android sürümlerini hedefler.

Başlangıçta, değişiklik yalnızca çok eski olan ve Android’in eski sürümlerini hedefleyen uygulamaları etkileyecektir, ancak amaç yakında eşiği Android 6.0’a (Marshmallow) taşımak ve bundan sonra çıtayı yükseltmeye devam etmektir.

Ayrıca Oku:telefon-1