Kirli, kanlı yüzü olan küçük bir kız kameraya dik dik bakıyor.

Fotoğraf: Chananun Chotrungroj/Sundance Enstitüsü’nün izniyle

Kalp kırıklığı ve beden korkusu Laura Moss’ta kesişiyor Doğum/Yeniden Doğuşbir saygı Frankeştayn ve David Cronenberg‘s içgüdüsel kabuslar bu aynı zamanda anneliği – kelimenin çeşitli anlamlarında – mikroskop altına koyar. Sadece prömiyerini yaptı 2023 Sundance Film Festivali ve yayınlanacak Titreme bu yılın sonlarında.

Doğum/Yeniden Doğuş ürkütücü bir doğum sahnesiyle başlar (“Bebek iyi olacak”, bir hemşire doğum sancısı çeken hasta bir kadına güvence verir ve anne adayı dehşete kapılarak “Peki ya” diye yanıt verir. Ben”—ve cevap alamaz) ve ardından bizi hikayeyi ilerletecek karakterlerle tanıştırır: asık suratlı patolog Rose (Y: Son AdamMarin Ireland) ve neşeli hemşire Celie (ScrubsJudy Reyes). Aynı hastanede çalışıyorlar ama yolları akıl almaz bir trajediye, Celie’nin sevimli küçük kızı Lila’nın (AJ Lister) ani ölümüne kadar kesişmiyor. Celie’nin ıstırabı, küçük kızın geliştirdiği deneysel bir tedavi için mükemmel bir aday olduğunu fark ettikten sonra Rose’un Lila’nın cesediyle kaçtığını öğrendiğinde daha da üzücü bir şeye dönüşür. Dehşete kapılan ama aynı zamanda çok sevdiği çocuğunu yeniden canlı görmekten memnun olan Celie’ye, “Ölüm için… deneysel bir tedavi,” diye açıklıyor.

Zevk, tepki olarak kabul edilen Celie’ye dönüşür ve çok geçmeden Rose’un Lila’yı yaşayanlar diyarında tutmasına yardım eder – hemşirelik becerilerinden yararlanır, tıbbi malzemeleri çalar ve belirli biyolojik maddelerin düzenli bir şekilde tedarik edilmesini sağlamak için ne gerekiyorsa yapar. Rose’un mucizevi serumu için gerekli doku. Ancak, başarısının doğaüstü herhangi bir şey yüzünden değil “iyi bilim ve zamanla sıkı çalışma” nedeniyle olduğu konusunda ısrar eden Rose’un önünde buna “mucize” demeyin. Ve yol Doğum/Yeniden Doğuş Lila’nın dirilişini çerçeveler hissediyor beğen abilir aslında, örneğin Dr. Frankenstein’ın bir adamı vücut parçalarından bir araya getirmesi ve onu bir yıldırım çarpmasıyla vurmasından çok daha az hayali bir şekilde gerçekleşir. Bununla birlikte, hayatı bu kadar doğal olmayan bir şekilde yaratma eylemi, onunla tanıştığımızda zaten çılgın bilim adamı modunda olan Rose ve özellikle de zaman geçtikçe yargıları daha tehlikeli bir şekilde bulanıklaşan Celia üzerinde benzer şekilde olumsuz bir etkiye sahiptir.

Ireland ve Reyes burada olağanüstü performans sergiliyor ve inanılmaz derecede acımasız bir durumda birbirine karışmış iki çok karmaşık kadına nüans ve sempati getiriyor. görmenin başlıca nedenleridir. Doğum/Yeniden Doğuşözel aksesuarlar filmin protez makyaj ve özel efekt bölümlerine de gitse de olağanüstü gerçekçi çalışmaları, bu filmin kesinlikle titizlere göre bir film olmadığı anlamına geliyor.

Doğum/Yeniden Doğuş Tüyler ürpertici Bir Annelik Hikayesini Kesiyor başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Chananun Chotrungroj/Sundance Enstitüsü’nün izniyle

Doğum/Yeniden Doğuş prömiyeri 2023 Sundance Film Festivali’nde yapıldı; 2023’ün sonlarında Shudder’a gelecek.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleyeceğinizi kontrol edin hayret, Yıldız Savaşlarıve Yıldız Savaşları yayınlar, sırada ne var? Film ve TV’de DC Universeve geleceği hakkında bilmeniz gereken her şey Doktor Kim.genel-7