Google’ın CEO’su Pazartesi günü çalışanlarına, şirketin büyümesi yavaşlarken kararlı davranmak amacıyla işten çıkarmaların yapıldığını söyledi. Bloomberg tarafından incelenen açıklamalara göre, şirket içi bir toplantıda Google’ın ana şirketi Alphabet Inc.’in CEO’su Sundar Pichai, yüzde 6’lık kesinti kararını verirken şirketin kurucuları ve yönetim kuruluna danıştığını söyledi.

Pichai, “Açık, kararlı ve erken davranmazsanız, sorunu büyütebilir ve çok daha kötü hale getirebiliriz” dedi. “Bunlar vermem gereken kararlar.”

Google Cuma günü yaptığı açıklamada, yaklaşık 12.000 işi ortadan kaldıracağını ve yıllarca süren bol büyüme ve işe alımın ardından işten ayrılan en son teknoloji devi haline geleceğini söyledi. Kesintilerle ilgili spekülasyonlar aylardır dönüyor olsa da, işten çıkarmalar yine de bazı çalışanlar için sistem için bir şok oldu. Bazıları kurumsal sistemlere erişemediklerinde işlerini kaybettiklerini fark ettiler. Yine de Pichai, kesintilerin dikkatli bir değerlendirmenin ürünü olduğunu vurguladı.

“Süreç rastgele olmaktan uzaktı” dedi. İkramiyeler şirket performansına bağlı olduğundan ve liderliğin hesap verebilir olması gerektiğinden, tüm kıdemli başkan yardımcıları ve üzeri kişilerin bu yıl yıllık ikramiyelerinde “önemli bir azalma” göreceğini de sözlerine ekledi.

Google’ın insan kaynakları sorumlusu Fiona Cicconi, çalışanlarla yaptığı toplantıda, Google’ın iş gücünün boyutunun, yöneticileri karar vericiler çemberini nispeten küçük tutmaya zorladığını söyledi.

Cicconi, “İdeal bir dünyada yöneticilere haber verirdik ama Google’da 30.000’den fazla yöneticimiz var” dedi. “Kesinliği daha erken vermek istedik.”

Başka bir yönetici, kıdem paketlerinin şirkette uzun süre görev yapan çalışanları ödüllendirmek için yapılandırıldığını söyledi.

Alphabet CFO’su Ruth Porat toplantıda, kesintilerin şirketin temel önceliklere yatırım yapmaya devam etmesini sağlamayı amaçladığını vurguladı.

Porat, “Erken harekete geçerseniz, uzun vadeli büyüme için yatırım yapma kapasitesini yaratırsınız” dedi. “Bu ne kadar zor olsa da, çıkarımlar bunlardı.”

© 2023 Bloomberg LP


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8