Roskomnadzor’un basın servisi, korsan içeriğe sahip sitelerle ilgili ilginç istatistikler paylaştı. 2022 yılında yabancı ve Rus telif hakkı sahiplerinin haklarını korumak için Roskomnadzor’a daha sık başvurmaya başladığı kaydedildi.Roskomnadzor, Moskova Şehir Mahkemesinin 12,5 bin kararı ve telif hakkı sahiplerinden internette telif haklarının korunmasına ilişkin 38 bin başvuru aldı. 2021 yılına kıyasla başvuru sayısı %18 arttı. Aynı zamanda, 2021 yılına göre %17 daha fazla olan, korsan içerikli yaklaşık 350 bin siteye karşı “ön tedbir” alındı.

Roskomnadzor’da vurgulandığı gibi, site sahipleri sorumlu bir yaklaşım sergiliyor: %85’i yasa dışı kopyaları kendi başlarına kaldırdı. Sonuç olarak, 2022’de 38,6 bin kaynağın kilidi açıldı. 41.000 siteye erişim, korsan içerik zamanında kaldırılmadığı için telekom operatörleri tarafından kısıtlandı.

Bakanlık hatırlattı:

Mevzuat, telif hakkı sahiplerinin telif hakkı ve (veya) ilgili hakların ihlalinin durdurulması talebiyle site yönetimine yargısız olarak başvurmasına izin vermektedir. Reddetme durumunda, geçici geçici tedbirler, yani korsan bir İnternet kaynağına erişimi kısıtlamak için Moskova Şehir Mahkemesine başvuruda bulunabilirler.genel-22