Berlin Uluslararası Film Festivali (“Berlinale”) bugün, Makoto Shinkai’nin son filmi “Suzume”nin festivalin Yarışma bölümünün bir parçası olarak uluslararası prömiyerini yapacağını duyurdu. Shinkai’nin festivale aktör Nanoka Hara ve yapımcı Genki Kawamura ile birlikte katılması planlanıyor. Berlinale 16-26 Şubat 2023 tarihleri ​​arasında geçerlidir.

“Suzume” dünya çapında büyük ekranlarda bu Nisan ayında sinemalarda olacak ve Sony Pictures Entertainment, Wild Bunch International ve Eurozoom (Asya hariç) ortaklığıyla Crunchyroll tarafından dağıtılacak. Geçtiğimiz Mayıs ayında Cannes Film Festivali sırasında Crunchyroll, CoMix Wave Films ve STORY inc. tarafından üretilen filmin uluslararası dağıtım ve pazarlama haklarını (Asya hariç) TOHO’dan satın aldı.

Shinkai, “‘Suzume’ özünde on iki yıl önce Japonya’da meydana gelen büyük felakete dayanıyor,” dedi. “Bu filmin uluslararası izleyicilere nasıl yansıyacağını görmek için can atıyorum: Neyin mantıklı, neyin anlamsız olduğunu ve kültürler arasında hangi ortak zemine sahip olduğumuzu. Filmin yakında uluslararası gösterime girmesi, umarım bana bu soruların yanıtını verir. Ayrıca, filmin yapımı boyunca emsalsiz yetenekleri ve azimleri için ekip üyelerimize ne kadar teşekkür etsem azdır. Tüm takım adına, ‘Suzume’yi mümkün kılarak bize tezahürat yapan tüm hayranlara da teşekkür etmek istiyorum.”

Hara, “Ülkemin dışına hiç çıkmamış biri olarak, ‘Suzume’ ekibiyle Berlin Uluslararası Film Festivali’ne katılmak bir hayalin gerçekleşmesi gibi” dedi. “Zaman zaman bu filmin bir parçası olduğum için çok mutlu oldum. Festivalde uluslararası izleyicilerin tepkilerini görmek için sabırsızlanıyorum ve tüm dünyanın filme aşık olmasını umuyorum!”

“Suzume”, 11 Kasım’da Japonya’da çıkış yaptı ve şu anda 9.63 milyon izlenme sayısını aştı. “Suzume” ayrıca 10 haftada 12,8 milyar yen (yaklaşık 99 milyon USD) kazandı.

“Suzume” tüm büyük bölgelerde dağıtılacaktır:

  • Crunchyroll, Kuzey Amerika’daki tek distribütördür.
  • Latin Amerika, Avustralya/Yeni Zelanda, Orta Doğu ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde filmin dağıtımı Crunchyroll ve Sony Pictures Entertainment tarafından yapılacak.
  • Filmin Fransızca ve Almanca konuşulan Avrupa’da Crunchyroll, Sony Pictures Entertainment, Wild Bunch International ve Eurozoom tarafından ortak dağıtımı yapılacak.

Ödüllü yaratıcı, yazar ve yönetmen Makoto Şinkai onlarca yıldır animasyon alanında bir vizyoner olmuştur ve en son filmler “Adınız.” (2016) ve “Weathering With You” (2019), her ikisi de onu uluslararası izleyiciler arasında lider animasyon yönetmeni haline getirdi. “Weathering With You”, 2020 Akademi Ödülleri’nin en iyi uluslararası uzun metrajlı film kategorisine Japonya’nın girişi olarak seçildi ve 47. yıllık Annie Ödülleri’nde en iyi bağımsız animasyon filmi de dahil olmak üzere dört kategoride aday gösterildi.

Crunchyroll filmi şöyle anlatıyor:

Kapının diğer tarafında, tamamıyla zaman vardı—

“Suzume”, 17 yaşındaki kahraman Suzume’nin Japonya’nın çeşitli yerlerinde geçen ve yıkıma neden olan kapıları kapatmak zorunda kaldığı bir reşit olma hikayesidir.

Suzume’nin yolculuğu, kendisine “Bir kapı arıyorum” diyen genç bir adamla karşılaştığında (güneybatı Japonya’da bulunan) Kyushu’daki sakin bir kasabada başlar. Suzume’nin bulduğu şey, harabelerin ortasında sanki herhangi bir felakete karşı korunmuş gibi dimdik duran tek bir yıpranmış kapıdır. Görünüşe göre gücünden etkilenmiş olan Suzume, tokmağa uzanıyor… Tüm Japonya’da kapılar birbiri ardına açılmaya başlıyor ve yakınlardaki herkesi yıkıma uğratıyor. Suzume, daha fazla felaketi önlemek için bu portalları kapatmalıdır.

—Yıldızlar, sonra gün batımı ve sabah gökyüzü.

O alemde, sanki tüm zaman gökyüzünde erimiş gibiydi…

Daha önce görülmemiş manzaralar, karşılaşmalar ve vedalar… Çıktığı yolculukta onu sayısız zorluk beklemektedir. Suzume’nin macerası, önündeki tüm engellere rağmen, gündelik hayatı oluşturan en çetin kaygı yollarına ve kısıtlamalara karşı kendi mücadelemize bir umut ışığı saçıyor. Geçmişimizi bugüne ve geleceğe bağlayan kapıların kapanmasının bu hikayesi hepimizin yüreğinde kalıcı bir iz bırakacak.

Bu gizemli kapıların içine çekilen Suzume’nin yolculuğu başlamak üzeredir.

Kaynak: Basın Bültenioyun-4