Şirketin CEO’su Daniel Ek yaptığı açıklamada, Spotify’ın küresel iş gücünün yüzde 6’sını işten çıkaracağını duyurdu. tüm personel notu bugün. Spotify’ın son kazanç raporu itibarıyla 9.800’den biraz fazla tam zamanlı çalışanı vardı, bu da bugünkü işten çıkarmaların 600’ün biraz altında çalışanı etkilediği anlamına geliyor. Spotify’ın podcast işinin büyümesine aracı olan içerik ve reklam başkanı Dawn Ostroff da şirketten ayrılıyor.

Ek, verimliliği artırmayı, maliyetleri düşürmeyi ve karar alma sürecini hızlandırmayı amaçlayan organizasyonel yeniden yapılanma kapsamında işten çıkarmaları duyurdu. “Bu çabanın bir parçası olarak ve maliyetlerimizi daha uyumlu hale getirmek için çalışan sayımızı azaltmak için zor ama gerekli bir karar aldık” diye yazıyor.

Etkilenen çalışanlar “önümüzdeki birkaç saat içinde” bilgilendirilecek ve ortalama beş aylık bir kıdem tazminatı alacak ve bu süre zarfında şirket sağlık masraflarını karşılamaya devam edecek.

“Geriye dönüp baktığımda, gelir artışımızın önüne yatırım yapma konusunda fazla hırslıydım”

Ek, “Diğer birçok lider gibi, pandemiden kaynaklanan güçlü arka rüzgarları sürdürmeyi umdum ve geniş küresel işimizin ve reklamlardaki yavaşlamanın etkisine ilişkin daha düşük riskin bizi izole edeceğine inandım” diye yazıyor. “Geriye dönüp baktığımda, gelir artışımızın önüne yatırım yapma konusunda fazla hırslıydım.”

CEO, “Bizi bugün buraya getiren hamlelerin tüm sorumluluğunu üzerime alıyorum” dedi.

En yüksek profilli ayrılıklardan biri, Ek’in Spotify’ın podcast içeriğini “40 kat” artırma konusunda itibar ettiği içerik ve reklam işleri şefi Dawn Ostroff’tur. İçerik, reklam ve lisanslama sorumluluğu artık Baş İşletme Sorumlusu Alex Norström’e ait olacak.

Spotify, dünyanın en büyük müzik akışı hizmeti olmasına rağmen, tarihsel olarak üç ayda bir kar elde etmek yerine büyümeye odaklanma eğiliminde olmuştur. Son yıllarda, kullanıcıları platformuna çekmek amacıyla podcast’lere ve son zamanlarda sesli kitaplara büyük yatırımlar yaptı ve Spotify’ın son kazanç sürümü itibarıyla 195 milyon premium abonesi ve aylık 456 milyon aktif kullanıcısı vardı.

onun içinde son üç aylık kazançlar, şirket, premium abonelerden gelen 2,7 milyar Avro (yaklaşık 2,9 milyar Dolar) ve 385 Avro’luk reklam destekli gelirle toplam 3 milyar Avro (yıldan yıla yüzde 21 artışla yaklaşık 3,3 milyar Dolar) gelir bildirdi. milyon (yaklaşık 419 milyon dolar). Çeyrek için 228 milyon € (yaklaşık 248 milyon $) işletme zararı bildirdi.genel-2