Zindanlar &  ejderhalar'  Yeni OGL 'Geri Alınamaz' Olacak  ve Mekaniği Creative Commons'a Getirin başlıklı makalenin resmi

resim: Sahil Büyücüleri

Zindanlar ve Ejderhalar yayınladı bugün açıklama açık oyun lisansının geleceğinin, temel kurallarının Genel yaratıcı. The Creative Commons, “bilgiyi paylaşmaya adanmış kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur ve içerik oluşturucuların bunu yapmasına izin vermek için bir dizi lisans geliştirmiştir” diyor Kyle Brink’in en yeni güncellemesi, e-postayönetici püretici Zindanlar ve Ejderhalar.

Bu karar bir doğrudan yanıt toplumun sonradan sahip olduğu korkuların çoğuna io9 bildirdi 5 Ocak’ta ilk OGL 1.1 taslağı üzerinde. CC lisansı Wizards of the Sahiltemel kuralları ve mekaniği üzerindeki kontrolü D&D lisansı yöneten kar amacı gütmeyen kuruluşa, yani Zindanlar ve Ejderhalar ve WOTC ona dokunamayacak ve onu iptal edemeyecek. Aynı şekilde, temel kuralları kullanma yetkisinin ötesine geçen içerik, lisansı “i” olarak belirten özel bir dil içerecek olan 1.2 olarak adlandırılan yeni bir OGL’nin kapsamına girecektir.geri alınamaz”—orijinal OGL 1.0’ı kullanan ve 30 günlük fesih maddesinin sonuçlarından endişe duyan içerik oluşturucular için büyük bir baskı noktası. OGL 1.1.

Ek olarak, açıklamada “telif hakkı ödemesi, finansal raporlama, lisans iadesi, kayıt, ticari ve ticari olmayan ayrımı yapılmayacak” denildi. Tüm bu hususlara OGL 1.1 taslağında itiraz edildi, çünkü bunlar OGL 1.0’da yoktu ve bu tür “şeritlere bağlı” sözleşmeler, “açık” oyun ahlakına kasten aykırıdır. Gaming Foundation’ı açın İnternet sitesi.

OGL 1.1’den, OGL 1.2 olarak adlandırılan yeni OGL’de devam edecek olan birkaç anlaşmazlık noktası var. Birçok içerik oluşturucunun endişelendiği en büyük şey, OGL 1.0a’nın yetkisinin kaldırılmasıydı. Bu hala ilerliyor, ancak Brink diyor ki the CC lisansı, şirketin bu endişeleri giderme girişimidir; özellikle belirtilen tüm eski içeriğin OGL 1.2’den etkilenmeyeceği ve 1.0a tarafından yetkilendirilmeye devam edeceği – bunun yerine OGL 1.2’yi kullanmak zorunda kalacak olan yalnızca yeni yayınlanan materyal. “Yetkiyi kaldırmamızın temel nedenlerinden biri: Birisi 1.0a kapsamında zararlı, ayrımcı veya yasa dışı içerik yayınlamayı seçebiliyorsa, 1.2’deki koruma seçeneklerini kullanamayız.”

Wizards of the Coast, insanların sızdırılan taslakta övdüğü bağnaz ve nefret dolu içerik konusunda kararlı bir duruş sergilemeye kararlı görünüyor. Açıklamada, “Zararlı, ayrımcı veya yasa dışı içerik eklerseniz (veya bu tür davranışlarda bulunursanız), içeriğimize ilişkin OGL 1.2 lisansınızı feshedebiliriz” ifadesi yer alıyor. Bu, teoride iyi niyetli ve gerekli bir politika olsa da, gerçek şu ki, bu WOTC’den ılımlılık ve bakım gerektirecektir. Ardından yazım bozucu‘s dahil edilmesi ve kamu muamelesi hadozeeolup olmadığı görülmeye devam ediyor D&D hatta bu tür içerikleri saygılı, kapsayıcı ve ilerici olacak şekilde yönetebilir. Ancak fikir iyi bir fikir.

Ek olarak Brink, “ne [Dungeons & Dragons] Buradaki amaç, iyi niyetli içerik oluşturuculara herkes için çok iyi olan TTRPG içeriği oluşturmaları için aynı düzeyde (veya Creative Commons’taki kurallar kümesi için daha fazla) özgürlük verirken, bize oyunun sonsuza dek devam etmesini sağlayacak araçları vermektir. daha kapsayıcı ve misafirperver.” Creative Commons vakfı altında geri alınamaz bir lisans oluşturma taahhüdü, bunun gerçekleşmesi için iyi bir adım gibi görünüyor ve eğer olsaydı gerçekleşmezdi. Zindanlar ve Ejderhalar içerik oluşturucular, etkileyiciler, hayranlar ve üçüncü taraf yayıncılar, önerilen OGL 1.1’i reddetmek için evrensel olarak bir araya geldi.

Yeni OGL 1.2 lisansı, aynı türden geri bildirim ve revizyon o Zindanlar ve Ejderhalar kitaplar tabi tutulur. Oyun tabiriyle buna oyun testi denir ve hayranların endişelerini Zindanlar ve Ejderhalar direkt olarak. tamamını görüntüleyebilirsiniz önerilen OGL 1.2 buradageri bildirim anketlerinin 3 Şubat’a kadar WOTC’ye geri gönderilmesi, şirketin bu geri bildirimi 17 Şubat’a kadar veya tarihinde bildirmesinden önce.

Bu makale, Wizards of the Coast’un taşınmasını açıklığa kavuşturmak için güncellendi Zindanlar ve Ejderhalar’ bir Creative Commons Lisansı ve üçüncü taraf materyalinin temel mekaniği, önerilen OGL 1.2’nin yetkisi altında olacaktır.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleyeceğinizi kontrol edin hayret, Yıldız Savaşlarıve Yıldız Savaşları yayınlar, sırada ne var? Film ve TV’de DC Universeve geleceği hakkında bilmeniz gereken her şey Doktor Kim.genel-7