5G, Fransa’da ticarileştirilmesinden iki yıl sonra henüz bölgenin her yerinde konuşlandırılmamış olsa da, mobil ağların geleceği şimdiden şekilleniyor. Kağıt üzerinde 6G, 7 GHz ile 10 THz arasındaki bir frekans bandında, 5G’den yüz kat daha yüksek teorik hızlarla sayaçları panikletiyor. Her teknolojik sıçramada olduğu gibi, bir sonraki mobil iletişim standardı da çığır açan yeniliklerden nasibini alacaktır.

Huawei için6G bizi “aşırı bağlanabilirlik” dünyasına götürecek. Yani metaverse’ler, genişletilmiş gerçeklik ve dijital ikizler. Omnipresent, yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerini yerel olarak entegre ederken fiziksel dünya ile sanal dünyayı uzlaştırmayı mümkün kılacak.

KaynakNokia

“Holografik ve çoklu duyusal iletişim”

6G, iletişim ve bilgi işlem işlevlerini ve sensör ağlarını tek bir sistemde birleştirerek, Vivo Communications Research Institut’tan özel bir tanıtım yazısıe, “sürükleyici karma gerçeklik veya hatta holografik ve çoklu duyusal iletişim gibi tamamen yeni dijital-insan deneyimleri sunmak”.

Çinli akıllı telefon üreticisi, “6G yalnızca insanları birbirine bağlamakla kalmayacak, aynı zamanda insanları makinelere ve makinelere makinelere bağlayarak tamamen yeni bir dijital dünyanın yaratılmasını teşvik edecek” tahmininde bulunuyor. Böylece 2030 yılına kadar yüz milyarlarca cihaz birbirine bağlanacak. .”

Akıllı telefon, 6G çağında önemli bir cihaz olmaya devam ederken, yeni insan-makine arayüzleri de ortaya çıkacak Nokia’ya göre. “Dokunmatik ekran girişi kademeli olarak hareket ve sesle kontrol ile değiştirilecek. Cihazlar giysilere gömülecek ve hatta cilt yamalarına dönüşecek.”

Sağlık alanında, bağlantılı nesneler, kullanıcılarının hayati parametrelerinin 7/24 izlenmesini sağlayacak. Bazı fabrikaların veya akıllı şehirlerin zaten dijital klonları olduğu gibi, insanların da kendi dijital ikizleri olacak.

Nokia, “Talep azaldığında bileşenleri kapatarak ve kapasiteyi azaltarak 6G, önemli ölçüde daha fazla enerji verimli olacak” diyor. 5G’ye geçiş, mobil iletişimin enerji verimliliğini şimdiden %90 artırdı.

Yüksek frekanslara asla ulaşılmadı

6G vaatlerini yerine getirmek için radyo spektrumunun yüksek bantlarını kullanacak. Olağanüstü ağ kapasiteleri ve teknik performans sunan ancak kısa bir aralıkta olan milimetre dalgaları (mmWave). Bu frekans aralığında 6G açıklandığı gibi çok daha ileri gidecek İngiliz araştırma firması IDTechEx tarafından hazırlanan bir rapor.

5G, 24 – 100 GHz bandında zirveye ulaşırken – Fransa’da Arcep, 5G 26 GHz’de deneyler başlattı – 6G, 110 -175 GHz, 275 – 300 GHz bantlarına gidecek ve hatta THz aralığını (0.3-10 THz) kızdıracak ). “Geniş THz frekans bandından yararlanan 6G, 1 Tb/sn’lik bir iş hacmine izin vermelidir, IDTechEx’i ilerletir. Ancak, büyük bir sürekli bant genişliği gerektirdiğinden, bu verimi elde etmek çok zordur.”

Kaynak: IDTechEx

dünyadan uzaya

Spektral verimlilik ayrıca sinyal-gürültü oranı (SNR) ile doğrudan ilişkilidir. Parazitik arka plan gürültüsünü hesaba katmak zorunda olan bir bilgi aktarımının kalitesi. Desibel olarak ifade edildiğinde, bu SNR ne kadar yüksek olursa, sinyalin menzili o kadar azalır. IDTechEx’e göre bu aralığı ve verimi iyileştirmek için uygun yarı iletkenlerin seçilmesi gerekli olacaktır. Mayıs 2021’de IBM, diğer şeylerin yanı sıra 6G’ye adanmış 2 nanometre oyulmuş ilk çipi tanıttı.

Operatörlerin kendi paylarına yeni bir ağ konuşlandırma stratejisi benimsemeleri gerekecek. Özellikle RIS çözümleri, Yeniden Yapılandırılabilir Akıllı Yüzeyler veya yeniden yapılandırılabilir akıllı yüzeyler kullanacaklardır. Sinyallerin dinamik ve hedefli kontrolünü sağlayan bir teknoloji.

Bu yüksek frekans aralığında 6G ayrıca karasal olmayan ağların (NTN, Karasal Olmayan Ağlar) önünü açacak ve alçak Dünya yörüngesindeki uyduları donatacaktır. Asia Times’a göre, Çin, Kasım 2020’de dünyanın ilk deneysel 6G uydusunu gönderdi. 6G, dünyadan uzaya, gerçekten yıkıcı bir atılım olacak şekilde şekilleniyor.

6G’de daha ileri gitmek içingenel-15