Geçen Nisan ayında Samsung Foundry’nin 3nm işlem düğümünü kullanarak ürettiği yongaların verimini hatırlarsınız. %10 ila %20 aralığında kabul edilemeyecek kadar düşüktü. Verim, bir gofret üzerindeki maksimum yonga sayısına kıyasla üretilen kabul edilebilir yongaların yüzdesidir. 20.000 $’ı aşan 3nm üretimi için gofretlerin yüksek maliyetleri göz önüne alındığında, düşük bir verim müşteriyi veya Samsung hissedarlarını memnun etmeyecektir.

Samsung’un 3nm çip üretimindeki verimi artık “mükemmel seviyeye” ulaştı

Aynı zamanda, dünyanın en büyük dökümhanesi ve Samsung Foundry’nin baş rakibi olan TSMC’nin de %80 verim elde ettiği bildirildi. Ancak Samsung, verimini artırmak için çok çalışıyor ve bir rapor Kore Ekonomik Günlük (üzerinden Wccftech), Samsung Foundry’nin 3nm çip veriminin artık “mükemmel seviyede” olduğunu söylüyor. Muhtemelen Samsung’un içinden bir kaynak Korean Economic Daily’ye “Artık gecikmeden ikinci nesil 3nm yongaları geliştiriyoruz” dedi. Bu çiplerin seri üretimi 2024’te başlayacak.

Tayvan medyası TSMC’nin 3nm veriminin %85 olduğunu iddia ederken, Koreli endüstri kaynakları bu rakamın abartılı olduğunu söyledi. TSMC’nin Apple’a teslimat planına göre, bu endüstri kaynakları, dökümhanenin veriminin gerçekten %50’ye yakın olduğunu söyledi.

İşlem düğümü, bugünlerde yeni nesil son teknoloji çipleri tanımlamak için kullanılan bir pazarlama aracı olan bir sayıdır. Tipik olarak, daha düşük bir işlem düğümü numarası, daha yüksek bir transistör sayısıyla sonuçlanan daha küçük transistörlerin kullanıldığı anlamına gelir. Ve bu önemlidir, çünkü transistör sayısı ne kadar yüksek olursa, çip o kadar güçlü ve enerji açısından verimli olur.

Hem TSMC hem de Samsung, bu yıl 3nm yongaları toplu olarak üretiyor, yalnızca Samsung her yerde geçit (GAA) transistörleri kullanıyor. Bu transistörler, geçidin elektrik akımının aktığı kanalın dört tarafını da kaplamasına izin vererek sızıntıyı azaltan ve çipin performansını ve enerji verimliliğini artıran dikey olarak yerleştirilmiş nano-tabakalar kullanır.

TSMC, yatay olarak yerleştirilmiş kanatçıklar kullanan FinFET transistörlerini kullanmaya devam ediyor. GAA’dan farklı olarak FinFET, kanalın yalnızca üç tarafını kapsar. TSMC, 2025’ten itibaren 2nm işlem düğümü için GAA’ya geçecek. O yıl, 3nm işlem düğümü pazarının, 5nm işlem düğümü için 19,3 milyar $’lık zirve gelire kıyasla 25,5 milyar $’a ulaşması bekleniyor.

Samsung’un artan 3nm verimi, Qualcomm ve Mediatek’in 3nm üretimi hakkında karar vermesine yardımcı olabilir

Samsung Foundry’nin 3nm üretimindeki artan verimler, Qualcomm’un gelecek yılın Snapdragon 8 Gen 3 yonga seti için 3nm’ye geçip geçmemeyi yeniden düşünmesine neden oldu. Mediatek ayrıca en yeni işlem düğümüne geçmeyi düşünüyor. Şimdi, Apple, bu yıl 3nm yonga seti çalıştıran bir telefona sahip olan tek büyük telefon üreticisi olabilir. iPhone 15 Pro’nun altında yer alacak olan A17 Bionic ve iPhone 15 Ultra, TSMC’nin 3nm düğümü kullanılarak üretilecek ve Apple’a gelecek yıl Samsung’a karşı büyük bir avantaj sağlayacak.

Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 3’ü hem TSMC’den hem de Samsung’tan tedarik etmek istediği iddia ediliyor. Ancak bu yalnızca bir koşul altında çalışır: Samsung’un veriminin TSMC’lerle aynı olması gerekir. Aksi takdirde, Qualcomm yalnızca TSMC ile uğraşmak zorunda kalacak ve bu, kesinlikle fabrikasyon çip tasarımcısı için daha yüksek gofret fiyatları anlamına gelecektir.

Eylül ayı itibarıyla, TSMC küresel dökümhane pazarında %53,4’lük lider bir paya sahipken, onu %16,4 ile Samsung takip ediyor.

Samsung Galaxy S23 serisi için ön siparişinizi ayırın

Kasım ayında yaydığımız bir söylenti, Samsung Foundry’nin Galaxy S23 serisi için 4nm işlem düğümünü kullanarak Snapdragon 8 Gen 2’nin hız aşırtmalı varyantını üreteceğini söylüyordu. Bu yongalar, yonga setinin TSMC varyantı için 3,2 GHz saat hızına kıyasla 3,32 GHz saat hızında çalışan yüksek performanslı X-3 CPU çekirdeğine sahip olacaktır.

Ancak güvenilir bilgi kaynağı Ice Universe’e göre bu söylentinin gerçek olup olmadığı net değil. Bir Twitter abonesi tarafından Samsung Foundry’nin Galaxy S23 serisi için Snapdragon 8 Gen 2 SoC’nin hız aşırtmalı varyantını üreteceğine dair söylentinin herhangi bir gerçek olup olmadığı sorulduğunda, ihbarcı söylentinin “açıkça sahte” olduğunu söyledi.



telefon-1