Özel uzay uçuşu şirketi Rocket Lab, ilan edildi ABD topraklarından ilk Elektron roket görevinin fırlatma penceresi. “Virginia Is For Launch Lovers” görevi, 23 Ocak 2023’te NASA’nın Virginia’daki Wallops Uçuş Tesisinden 18:00 – 20:00 ET arasında başlayacak.

Başarılı olursa, görev, 2024 yılına kadar Rocket Lab tarafından konuşlandırılacak 15 uydudan ilki olan Virginia merkezli HawkEye 360 ​​şirketi için üç radyo frekansı izleme uydusunu alçak yörüngeye yerleştirecek. Olumsuz hava koşulları nedeniyle geri döndü.

Rocket Lab CEO’su Peter Beck bir basın açıklamasıyla “Electron, dünya çapında en çok fırlatılan küçük yörünge roketi haline gelerek tarih yazdı” dedi. “NASA ve Virginia Space’teki ortaklarımızın desteğiyle, Wallops’tan gelen birçok görevden ilkiyle bu güçlü görev başarısı mirasının üzerine inşa etmeyi dört gözle bekliyoruz.”

California merkezli Rocket Lab, 2017’den bu yana şirketin Yeni Zelanda’daki Launch Complex 1’den 152 küçük uydu fırlattı. Teslimat sistemi – yörüngesel Electron roketi – bugüne kadar 30’dan fazla yörünge görevinde uçtu. Şirket, özellikle yakalamaya çalıştı Ekipmanı yeniden kullanarak üretim maliyetini azaltmak amacıyla geçen yıl bir helikopter kullanarak havada uçuşan Electron roketlerinden biri. Teknik olarak roketi yakalamayı başaran helikopter, daha sonra roketi okyanusa bıraktı.

Fırlatmanın canlı akışı, kalkıştan yaklaşık 40 dakika önce başlayacak. Roket Laboratuvarı web sitesi.genel-2