Raporlara göre, küresel PC pazarının 2023'ün sonlarında toparlanacağı görülüyor

Araştırma firmaları IDC’ye göre, küresel kişisel bilgisayar sevkiyatlarının 2023’ün sonlarından itibaren artması bekleniyor. Canalys.

Araştırma firmaları, enflasyonun vurduğu ve durgunluktan korkan müşterilerin şimdiye kadar sistem yükseltmelerini ertelediklerini, ancak bunların yılın ikinci bölümüne itileceğini ve PC pazarının büyümesini tetikleyeceğini söyledi.

IDC analistleri, “Ticari segmentin, Windows 10 desteğinin sona ermesi ve bina yenileme döngüsü de dahil olmak üzere, büyümeye yönelik birkaç itici gücü var” dedi.

Canalys analistine göre, pandemi zirvesi sırasında devreye alınan cihazlar kullanım ömürlerinin sonuna ulaştıkça toparlanma, büyük pazarlardaki eğitim talebindeki artışla desteklenecek. İşhan Dutt.

Ertelenen alımların 2023’ün sonlarında piyasayı canlandırmaya başlamasını ve 2024’te ivme kazanmasını bekliyoruz.”

Çip endüstrisinin de, geçen yıl yüksek enflasyonun tüketicileri harcama konusunda dikkatli olmaya itmesi nedeniyle elektronik talebindeki düşüşün neden olduğu bir gerilemenin ardından bu yılın ilk yarısının sonunda toparlanması bekleniyor.

IDC, PC sevkiyatlarının 2022’de %16,5 düşüşle 292,3 milyon adede gerilediğini söyledi. Dördüncü çeyrek sevkiyatları %28,1 düştü.

PC üreticisi HP Inc, sevkiyatlarının geçen yıl yaklaşık %25 düştüğünü gördü, ardından Lenovo Grubu Ltd. ve Dell Teknolojileri A.Ş., IDC’ye göre. IDC, Apple Inc’in 2022’de sevkiyatlarının arttığını gören tek büyük bilgisayar üreticisi olduğunu söyledi.

Dell ve HP’nin hisseleri geçen yıl sırasıyla %27 ve %29 düştü. Lenovo yaklaşık %28 düştü. PC çip üreticileri Intel Corp’un hisseleri bu dönemde %48 ve Advanced Micro Devices Inc.’in hisseleri %55,5 düştü.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9