Guardian'ın Londra genel merkezi ve diğer Birleşik Krallık ofisleri, bir fidye yazılımı saldırısının ardından haftalarca kapatıldı.

Hedeflenen hackerlar The Guardian, Aralık ayı fidye yazılımı saldırısında şu adrese erişti: gazetecilerin ve diğer personelin kişisel bilgileri, İngiltere merkezli haber kaynağı doğrulandı Çarşamba günü.

Medya şirketinin yöneticileri, saldırıyı “ağımızın bazı bölümlerine yetkisiz üçüncü taraf erişimini içeren son derece karmaşık bir siber saldırı” olarak tanımlayan bir e-posta ile çalışanlara güncelleme hakkında bilgi verdi. Bu bildirim, ihlalin büyük olasılıkla personelin kötü amaçlı yazılım indirmesine neden olan bir e-posta kimlik avı planından kaynaklandığını açıklamaya devam etti.

The Guardian, hem basılı hem de çevrimiçi olarak “gölet genelinde” en büyük ve en çok okunan haber yayıncılarından biridir. Toplamda, medya grubu istihdam yaklaşık 1.500 personel– Statista’ya göre çoğu Birleşik Krallık’ta bulunuyor.

20 Aralık’ta çıkış ilk tespit edilen “ciddi bir BT olayı”. The Guardian’ın Birleşik Krallık ofisindeki personel, bir süredir evden çalışıyor hack, şirketin merkezi ağını etkisiz hale getirdikten sonra. Saldırı, görünüşe göre ofisin wifi’sinden kafeterya yazarkasalarına kadar her şeyi felç etti. rapor medya girişimi Semafor’dan. İsmi açıklanmayan bir Guardian çalışanı “Tam bir kabustu” dedi Semafor’a.

Ve bu kabus, bugünkü güncellemeye göre daha da kötüye gidiyor. The Guardian’ın çalışanları kaotik, ortalamanın altında koşullar altında çalışmakla kalmıyor, aynı zamanda kendi verileri de ihlale yakalandı. Tam olarak ne tür çalışan bilgilerinin ele geçirildiği veya ihlalin herhangi bir gizli kaynak bilgisini tehlikeye atıp atmadığı açık değil.. Gizmodo yorum için The Guardian’a ulaştı ve hemen geri duymadım.

Öte yandan, satış noktasının yöneticileri, saldırının şirketin ABD veya Avustralya ofislerini etkilediğine inanmadıklarını söylediler. Ayrıca, satış noktasının bilgisayar korsanlarının okuyucu veya abone verilerine eriştiğine “inanmak için hiçbir nedeni” yok. Ve şu ana kadar, bu hassas personel kişisel verilerinin hiçbiri çevrimiçi dolaşımda bulunmadı. Guardian yöneticileri e-postada personele söyledi.

Semafor’a göre daha önce The Guardian, personele Birleşik Krallık ofislerinin en az 23 Ocak’a kadar kapalı kalacağını söylemişti. Ancak Çarşamba günü şirket, yüz yüze çalışmaya dönüşün (tekrar) en azından Şubat başına kadar erteleneceğini kaydetti. Satış noktasının yöneticileri, bazı kritik BT sistemlerinin “önümüzdeki iki hafta içinde” eski haline dönmesini beklediklerini, ancak diğer sistemleri onarmanın görünüşe göre bundan daha fazla zaman alacağını yazdı.

Siber saldırılar ve bilgisayar korsanlığı son yıllarda artış gösteriyor, ve 2022 bir istisna değildi. Yılın son aylarında veri ihlali sayısı %70 arttı Infosecurity Magazine’e göre önceki çeyreğe kıyasla.genel-7