Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, bu sektörde rekabeti artırmaktan bahseden bir köşe yazısı makalesi kaleme alırken, Big Tech ile ilgili niyetini açıkça ortaya koydu. Biden, şirketleri tek tek özel olarak listelemese de iş uygulamaları, bunlardan birinin kesinlikle Apple olduğunu gösteriyor. Biden, pazar hakimiyetlerine karşı koymak için Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin anlamlı yasalar çıkarmak için bir araya gelmelerini öneriyor.

Biden, ‘Big Tech’i sorumlu tutmak’ için iki partili güçlü bir yasanın çıkarılması gerektiğine inanıyor

Biden, The Wall Street Journal’daki köşe yazısını yayınlayarak, teknoloji endüstrisindeki varlıkların yalnızca ABD’deki kullanıcı verilerini sömürdüğünü değil, aynı zamanda kutuplaşan fikirlerin de nedeni olduğunu belirtti. Big Tech’in aşağıdakilerden sorumlu olduğuna inanıyor.

“Sektörden bazıları en kişisel verilerimizi topluyor, paylaşıyor ve kullanıyor, ülkemizde aşırılıkçılığı ve kutuplaşmayı derinleştiriyor, ekonomimizin oyun alanını alt üst ediyor, kadınların ve azınlıkların medeni haklarını ihlal ediyor ve hatta çocuklarımızı riske atıyor.”

Biden’a göre teknoloji endüstrisine çok ihtiyaç duyulan rekabeti getirmenin bir yolu, güçlü iki partili mevzuattan geçiyor. 9to5Mac ABD Başkanı’nın, Apple gibi teknoloji şirketlerinin kişisel verileri nasıl kullanabileceğine dair federal bir çerçeve oluşturulmasını önerdiğini bildiriyor.

“Birincisi, Amerikalıların mahremiyeti için ciddi federal korumalara ihtiyacımız var. Bu, şirketlerin son derece kişisel verileri (internet geçmişiniz, kişisel iletişimleriniz, konumunuz ve sağlık, genetik ve biyometrik verileriniz) nasıl toplayabileceği, kullanabileceği ve paylaşabileceği konusunda net sınırlar anlamına gelir. Şirketlerin hangi verileri topladıklarını açıklamaları yeterli değildir. Bu verilerin çoğu ilk etapta toplanmamalıdır. Bu korumalar, özellikle çevrimiçi ortamda savunmasız durumda olan gençler için daha da güçlü olmalıdır. Hedefli reklamları sınırlamalı ve çocuklar için tamamen yasaklamalıyız.”

Biden için sorun rekabet ve antitröst eksikliği olduğundan, Apple şirketin geçmiş ve mevcut iş uygulamaları sayesinde bu kategorileri hemen ele alıyor. Biden, daha küçük ve orta ölçekli işletmelerin, Big Tech’e herhangi bir rekabet şansını ezmek için hakimiyetini kullanma fırsatı vermeden eşit bir oyun alanında rekabet etmesini istiyor. Apple, Avrupa Birliği’nin gözetimi altında ve yalnızca USB-C bağlantı noktalarına sahip iPhone’ları piyasaya sürmekle kalmayacak, aynı zamanda App Store’un yandan yüklemeyi desteklemesine de izin verecek.

Buna ek olarak, AB, Apple ve diğerleri gibi teknoloji devlerine, kullanıcıların daha kolay yükseltilebilmeleri için çıkarılabilir pilleri geri getirmeleri için baskı yapabilir. Geçmişte bir dizi iki partili antitröst yasası teklif edildi, ancak hiçbiri meyve vermedi. Belki Joe Biden’ın müdahalesi tüm bunları değiştirebilir.

Haber kaynağı: Wall Street Gazetesi

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twittergenel-17