Salı gecesi Altın Küre’nin en şaşırtıcı sürprizlerinden biri, Arjantin, 1985 Netflix’in Alman savaş draması da dahil olmak üzere bahisçilerin favorilerini geride bırakarak İngilizce dışındaki en iyi uzun metrajlı film ödülünü kazanmak Batı cephesinde her şey sakinHindistan gişe hasılatı RR ve Cannes festivali kazananları Kapat ve Ayrılma Kararı.

Altın Küre’nin kazanılması, Arjantin ordusunu ülkenin kanlı diktatörlüğü sırasında işlenen devlet terörü suçlarından yargılayan gerçek hayattaki savcıların hikayesini anlatan Santiago Mitre’nin tarihi hukuk dramasına daha fazla odaklanılmasını sağlıyor.

Arjantin, 1985 Globes rakiplerine ve İrlanda’nınki de dahil olmak üzere kritik favorilerine rağmen, şimdi en iyi uluslararası uzun metrajlı film kategorisinde Oscar adaylığı için bir yarış gibi görünüyor Sessiz KızJerzy Skolimowski’nin Polonya draması EO ve Ali Abbasi’nin yeni alakalı İran filmi Kutsal Örümcek – sıkı rekabet sağlayacaktır. Ancak Globes galibiyetinin ardından Mitre’nin filmi, Arjantin’in Oscar zaferini ele geçirmek için on yıldaki en iyi şansı.

Arjantin, 1985 aslında 2010’un en iyi uluslararası özellik kazananı ile pek çok ortak noktası var Gözlerindeki Sır, bugüne kadar sinemanın en büyük onurunu kazanan tek Arjantin filmi. Her ikisi de Arjantin’in 1970’ler ve 1980’lerin başındaki askeri diktatörlüğünün mirasını inceleyen hukuk dramalarıdır. Ve her ikisinde de Arjantinli yıldız Ricardo Darín, adalet arayışında yerleşik otoriteye meydan okumaya istekli, ilkeli bir savcı rolünde.

Ancak Juan José Campanella’nın Oscar ödüllü filminin tarihsel esinli bir kurgu olduğu yerde – film Eduardo Sacheri’nin bir romanından uyarlanmıştır – Arjantin, 1985 tarihi gerçeklere sıkı sıkıya bağlıdır. Gözlerindeki Sır Arjantin gizli polisi tarafından diktatörlük döneminde siyasi muhaliflere karşı “kirli savaşı” yürütmek üzere işe alındıktan sonra serbest kalan bir tecavüzcü ve bir cinayetin izini sürmek için 25 yıl harcayan savcıların hikayesini uyduruyor. Darín, avukat Benjamin Esposito’yu ikili bir rolde canlandırıyor: kariyerinin başındaki idealist genç savcı ve hayatına dönüp neyin yanlış gittiğini anlamaya çalışan alaycı, dünyadan bıkmış bir adam olarak.

Hikaye, prosedürel bir gerilim biçiminde anlatılıyor – Campanella, bir düzineden fazla bölümü yöneten ABD tefrika dramasında dişlerini çıkardı. Yasa ve Düzen – ve filmin siyasi yorumu, filmin ana temaları olan adalet ve hafızanın gücü için incelikli olmaya devam ediyor.

İçinde Arjantin, 1985, Gönye takip eder tarihi yeniden inşanın daha klasik tarzı. Film, 1983’te Arjantin’de demokrasi yeniden sağlandıktan sonra Arjantin ordusunu diktatörlük dönemindeki eylemlerinden dolayı yargılayan savcılar Julio Strassera (Darín) ve Luis Moreno Ocampo’nun gerçek hikayesinin izini sürüyor. algılanan rakipler Binlerce insan öldürüldü veya “kayboldu”.

Mitre, film için dönemi titizlikle yeniden yaratıyor, hatta ulusal televizyonda canlı yayınlanan orijinal denemenin görünüşünü ve hissini taklit etmek için 1980’lerin aynı pnömatik kameralarını ve lenslerini kullanacak kadar ileri gidiyor. Arjantin, 1985 demokrasinin kurulmasında ve sürdürülmesinde hukukun üstünlüğünün önemi hakkında çok daha net bir siyasi beyanda bulunuyor.

Bu mesaj, 6 Ocak Kongre Binası saldırıları ve Brezilya’daki ulusal başkente yapılan daha yakın tarihli saldırı hakkındaki ABD Temsilciler Meclisi Seçilmiş Komitesi oturumlarının ardından daha da zamanında yapılmıştı. Arjantin, 1985 Oscar seçmenleri ile sınır.sinema-2