Instagram ve Facebook’un sahibi Meta, Salı günü yaptığı açıklamada, platformlarının genç kullanıcılar için zararlı olduğu yönündeki suçlamalarla mücadele ederken, reklamverenlerin gençleri cinsiyete dayalı olarak hedeflemesine izin vermeyi bırakacağını söyledi.

Sosyal medya devi, Şubat ayından itibaren, şirketin büyük gelirlerinin kaynağı olan reklamverenlerin, küresel olarak gençlere yönelik reklamları hedeflerken yalnızca yaş ve konumu kullanabileceklerini söyledi.

Şirket, uygulamadan başka bir molada, bir gencin Meta’ya ait uygulamalardaki önceki etkinliğinin artık gördükleri reklamları bilgilendirmeyeceğini söyledi.

Bir blog gönderisinde Meta, değişikliklerin “gençlerin çevrimiçi verilerinin reklamcılık için nasıl kullanılacağına karar verme konusunda yetişkinler kadar donanımlı olmadığının” farkına vardığı için geldiğini söyledi.

Meta, değişikliklerin ebeveynlerden ve uzmanlardan gelen geri bildirimleri yansıttığını ve birçok ülkede gençlere yönelik içerikle ilgili yeni kurallara uyacağını söyledi.

Eskiden Facebook olarak bilinen şirket, her yıl reklamverenlerden milyarlarca dolar gelir getiren bir uygulama olan, kullanıcılarına dar hedefli reklamlar sunma uygulamasını durdurmak için artan baskı ve cezalarla karşı karşıya.

Uzun bir yasal mücadelenin ardından, Silikon Vadisi devi geçen hafta Avrupa Birliği ile reklam konusunda yıllarca süren bir mücadelenin parçası olarak 390 milyon Euro (kabaca 3.400 crore) para cezasına çarptırıldı.

Mark Zuckerberg tarafından kurulan firma için daha da endişe verici bir şekilde, Avrupalı ​​düzenleyiciler Meta’nın hedefli reklamcılıkta kullanılmak üzere kullanıcıların kişisel verilerini toplamayı haklı çıkarmak için kullandığı yasal dayanağı da reddettiler.

Google ve Apple ayrıca, hedefli reklamlar yoluyla gizlilik yasalarını ihlal ettikleri için düzenleyiciler tarafından soruşturma ve para cezalarıyla karşı karşıya kaldı.

ABD’de Meta ve diğer sosyal medya devleri, teknoloji devlerinin yoğun lobi çalışmaları ve Washington’da siyasi olarak bölünmüş bir Kongre nedeniyle ülke çapındaki yasaların bloke edilmesiyle çoğunlukla yerel makamların incelemesine maruz kaldı.

ABD’nin Seattle kentindeki devlet okulları bölgesi, öğrenciler arasında zihinsel hasara, depresyona ve kaygıya neden olduğu iddiasıyla Meta da dahil olmak üzere teknoloji devlerine karşı geçtiğimiz hafta dava açtı.

Devlet okulu yetkilileri, genç öğrencilerin “sosyal, duygusal ve zihinsel sağlığına verdikleri zarardan sosyal medya şirketlerini sorumlu tuttuklarını” söyledi.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

CES 2023 merkezimizde Gadgets 360 ile ilgili Tüketici Elektroniği Şovundan en son haberleri alın.genel-8