Brezilya Kongresi'nde bir Bolsonaro destekçisi

Fotoğraf: Eraldo Peres (AP)

Facebook ve Youtube hafta sonu Brezilya’nın başkentinde patlak veren anti-demokratik protestocuların ayaklanmalarını destekleyen veya öven içerikleri kaldırıyorlar. Brezilya’nın aşırı sağcı eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun destekçileri, Brasilia’daki hükümet binalarını bastı ve arkalarında bir yıkım izi bıraktı.

İsyanlar, Joe Biden’ın eski Başkan Donald Trump’a karşı kazandığı başkanlık galibiyetinin ardından 6 Ocak 2021’de ABD’de meydana gelen isyanı yansıtıyor.

Ayaklanmanın ardından protestocunun eylemlerini destekleyen görüntüler ve yorumlar Facebook ve YouTube’da paylaşıldı ve Facebook’un ana şirketi Meta ve YouTube’un ana şirketi Google, gönderileri aktif olarak kaldırdıklarını söyleyerek içeriğe yanıt verdi.

Bir Meta sözcüsü Gizmodo’ya e-postayla yaptığı açıklamada, “Seçimlerden önce Brezilya’yı geçici olarak yüksek riskli bir yer olarak belirledik ve insanları silaha sarılmaya veya Kongre’yi, Başkanlık sarayını ve diğerlerini zorla işgal etmeye çağıran içeriği kaldırıyoruz. federal binalar.

Devam etti, “Bunu ayrıca ihlal edici bir olay olarak belirliyoruz, bu da bu eylemleri destekleyen veya öven içeriği kaldıracağımız anlamına geliyor. Brezilya makamlarıyla işbirliği yapıyoruz ve politikalarımızı ihlal eden içeriği kaldırmaya devam edeceğiz.”

Google sözcüsü Ivy Choi, Gizmodo’ya gönderdiği bir e-postada şirketin “Brezilya’daki durumu yakından takip ettiğini” ve “başkalarını kışkırtarak saldırıları destekleyen veya öven canlı yayınlar ve videolar” dahil olmak üzere Topluluk Kurallarını ihlal eden her türlü içeriği kaldırdığını söyledi. şiddet içeren eylemlerde bulunmak.

“Sistemlerimiz, ana sayfamızda, arama sonuçlarının üst kısmında ve önerilerde yetkili içeriği belirgin bir şekilde ortaya çıkarıyor” ve şiddeti teşvik eden veya teşvik eden tüm reklamların kaldırıldığını paylaştı. “Durum gelişmeye devam ederken uyanık kalacağız” diye ekledi.

YouTube, isyanı desteklemek için kaldırılan 2.500’den fazla kanalın ve 10.000’den fazla videonun %84’ünün 100 görüntüleme almadan kaldırıldığını doğruladı. Videolar, Brezilya seçimleri öncesinde içerik içeriyordu ve geçen yılın Mart ve Kasım ayları arasında kaldırıldı.

Pazar günü, Bolsonaro’nun on binlerce destekçisi başkanlık sarayının camlarını kırdı, bir yağmurlama sistemi kullanarak kongre binasının bazı kısımlarını su bastı ve Yüksek Mahkeme odalarını üç saatten fazla aradı. Hatta bazı protestocular, da Silva’yı görevden almak veya Bolsonaro’yu yeniden cumhurbaşkanı olarak görevlendirmek için askeri müdahale çağrısında bulundu.

Luiz Inacio Lula da Silva, 1 Ocak’ta Brezilya cumhurbaşkanlığı ofisini devraldı ve on yıllardır ilk kez Brezilya’nın sağcı hükümetine fiilen son verdi. Da Silva’nın zaferine rağmen Bolsonaro, kaybettiğini kabul etmeyi reddederek ve seçimin çalındığını iddia ederek Trump’ı taklit etti. Taraftarları akın etti sosyal medya ve mesajlaşma platformları dahil twittertelgraf, TikTok, YouTube ve Facebook da Silva’nın galibiyetini protesto etmek için. Bolsonaro’nun kendisi Florida’ya kaçtı.

Facebook, üç milyardan fazla kişi arasında yanlış bilgilerin yayılmasına izin verdiği için defalarca eleştirildi ve platformunda paylaşılan içeriği denetlemesi için baskı gördü.

Meta, içeriği kaldırırken proaktif olacağını belirtmesine rağmen, kullanıcılar, vatanseverleri davaları konusunda uyarmak için “Festa da Selma” terimini kullanmak gibi, bunun etrafından dolaşmanın yollarını buldular. “Selva” kelimesi savaş çığlığı için askeri bir terimdir, ancak “v”yi “m”ye çevirerek ve Portekizce “parti” anlamına gelen “Festa” kelimesini ekleyerek saldırganlar Facebook’un protokollerini atlatmayı başardılar. Washington Post bildirildi.genel-7